Święto rzemieślników w Radomsku

Gazeta Radomszczańska Środa, 20 marca 20130 1394
Jak co roku w dniu swojego patrona - św. Józefa – 19 marca świętują radomszczańscy stolarze. Tym razem uroczystości zbiegły się z 60-leciem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

W intencji rzemieślników i przedsiębiorców w kolegiacie pw. św. Lamberta odprawiono uroczystą mszę św. W Muzeum Regionalnym od wtorku można oglądać okolicznościową wystawę. Od kiedy Radomsko jest miastem stolarzy pytamy historyka Agnieszkę Podolską, wiceprezes radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

 

- Pierwsze wzmianki o radomszczańskich stolarzach pochodzą z roku 1598. Później w 1791 r. mieliśmy wprawdzie jednego zarejestrowanego stolarza, członka cechu, który prowadził swój zakład stolarski, ale w już 1800 r. powstał samodzielny cech stolarzy. Z danych statystycznych wynika, że dziś w Radomsku jest 600 zakładów stolarskich – mówi Agnieszka Podolska.

 

A co przez wieki radomszczańscy stolarze produkowali?

 

- Pierwsi stolarze wytwarzali wszystko, począwszy od stołów, krzeseł, skończywszy na trumnach czy stolarce okiennej. Na przełomie XIX i XX w. żeby zdać egzamin na czeladnika w cechu, trzeba było zrobić elegancką szafę. Z czasem produkcja stała się bardzo różnorodna – tłumaczy nasza rozmówczyni.

 

A czy zdarzyło się, że stolarzem została kobieta?

 

- Przeglądając dokumenty nie spotkałam się z takim przypadkiem. Kobiety ąą pracownikami firm stolarskich, ale nie są samodzielnymi stolarzami – mówi pani Agnieszka.

 

Jak dodaje, najwcześniej potwierdzonym cechem w Radomsku był cech szewców. Istniał już w 1456 r.

 

Wtorkowe uroczystości zakończyły się w Domu Rzemiosła. Tam też odsłonięto tablicę poświęconą Stefanowi Pawlakowi, który przez lata był starszym cechu.

 

(jd)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat