Sulejów jak lokalne Mielno i Międzyzdroje. Z plażami na brzegach Pilicy i Zalewu Sulejowskiego

Strefa FMRegion Sobota, 16 stycznia 2021107 16115
Dzięki operacji pogłębiania Pilicy władze Sulejowa zdecydowały się na zagospodarowanie części jej brzegów. Mają na nich powstać plaże, na których w sezonie letnim będą mogli wypoczywać mieszkańcy całej okolicy. Nie trzeba będzie daleko wyjeżdżać. Sulejów pozwoli poczuć namiastkę wybrzeża Bałtyku. Zabraknie jedynie bursztynów.
fot.: K. Budny

Jak widać na przygotowanej mapce (fot. poniżej) w okolicach Sulejowa może powstać aż siedem miejsc do plażowania. Będą różniły się rozmiarami, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno zwolennicy ciszy i spokoju, jak i ci, którzy lubią większe przestrzenie. Oczywiście na ile tylko pozwolą przepisy i rozporządzenia dotyczące użytkowania tego typu miejsc.

 

Trzy z siedmiu plaż zaplanowano na brzegach Zalewu Sulejowskiego. Łącznie będą się rozciągać na powierzchni 13,6 hektara. To miejsca w tej części Zalewu, gdzie zasilają go wody rzeki Pilicy. Pozostałe cztery plaże powstaną w górze rzeki, na jej brzegach.

 

Jedno z takich miejsc zaplanowano w pobliżu wyspy, na której w miejscu krzaków i samosiejek drzew powstanie miejsce do wypoczynku, a część nurtu Pilicy, po jednej stronie wyspy, zostanie spłycona, by w wodzie mogli brodzić rodzice z dziećmi. Druga strona rzeki po pogłębieniu będzie miała około 1,5-2 metrów głębokości. A dostać się w to miejsce miałaby pozwolić drewniana kładka lub inna lekka i zarazem niedroga konstrukcja.

 

To miejsce nieopodal stadionu, na tak zwanej „polance”. To tutaj na zakolu rzeki utworzyła się wyspa, która obecnie nie wygląda zachęcająco. Nawet wędkarze nie wybierają tej okolicy. Czasem można tu spotkać fotografa, który czeka na unikalne ujęcie, bo czasem można tu spotkać siadające podczas przerw w przelocie ptaki. I to właśnie ze względu na aspekty przyrodnicze ta lokalizacja stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Trwają rozmowy z przedstawicielami organizacji ekologów, czy utworzenie plaży w tym miejscu nie zaburzy ekosystemu dla kilku gatunków.

 

grafika: materiały UM w Sulejowie

 

Nieco dalej kolejny oznaczony punkt na mapie. - Z tego miejsca rozciąga się jeden z ładniejszych widoków na okolicę. Plaże na brzegach Pilicy pozwolą podziwiać Klasztor Cystersów na Podklasztorzu – opowiada burmistrz Sulejowa, Wojciech Ostrowski. – Tutaj już trwa pogłębianie rzeki. Za wałami na razie mamy sporo krzaków, ale ten teren też zostanie wyrównany. Pojawi się tu piasek i sporo czarnej ziemi, na której w przyszłych latach widziałbym mały park z placem zabaw – dodaje. Ma to być miejsce do wypoczynku nie tylko dla młodzieży, matek z dziećmi, ale też dla seniorów. Idealne na spacery.

 

Naprzeciw klasztoru znajdą się kolejne dwie małe plaże. Zajmą odpowiednio 0,3 i 1,15 hektara. Choć to jedne z najmniejszych planowanych, to pozwolą znaleźć spokój osobom nie przepadającym za tłumami. To tu w zaciszu łatwiej będzie sięgnąć po lekturę.

 

Kolejne miejsce to granica Gminy Mniszków i Gminy Sulejów. – Właśnie w tym miejscu będzie pięć hektarów piasku – mówi burmistrz Sulejowa. – Piasek będzie pochodził z dna Pilicy, która właśnie przechodzi proces pogłębiania. Całość po wyrównaniu pozwoli utworzyć plażę. Kolejna znajdzie się nieopodal tego miejsca, pomiędzy szkołą na Podklasztorzu a miejscem, o którym wspomniałem przed momentem. To będzie długi pas do plażowania, bo jego długość wyniesie 1200 metrów, a szerokość  około 30 m – dodał burmistrz. Obecnie do tego miejsca ciężko się dostać od strony lądowej, ale po wybudowaniu plaży gmina chce umożliwić tu dojazd także dla właścicieli samochodów.

 

Czy ta operacja się uda? – Musi się udać, jesteśmy o tym przekonani – konkluduje burmistrz Ostrowski.


Zainteresował temat?

9

4


Komentarze (107)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_antek ~gość_antek (Gość)03.03.2021 09:18

Chyba popłynąłes w wizjach jak Pan Burmistrz, Macierewicz i PiS. Pomysł wiedziałaś się wziął ? Ci co pogłębiają zamiast wywozić ten piach i muł to zostawia to. Poza tym za rok będzie tam śmietnisko i brud . Gmina nie może poradzić sobie ze śmieciami, ludzie śmiecą wiec nie będzie z tego takiej wizji. Chyba lepiej by było zrobić jedna czy dwie plaże porządne. Poza tym jak tak pogłębiają to kto będzie odpowiadał za utonięcia ...

00


Raf ~Raf (Gość)05.02.2021 13:47

Heh to rozumiem, że jak Burmistrz postawi dwie budy z hazardem to będzie już Las Vegas hahah Tak na poważnie, to Sulejów nie miał szczęścia do gospodarzy ale ten to już przebija wszystkich. Nie ma zapewnionych podstawowych potrzeb w postaci gazyfikacji, czystości w gminie ( śmieci warlają się wszędzie ), kanalizacji czy jakiejś pomocy w rozwijaniu MŚP(jedynie co to tylko coraz mniej przedsiębiorców) a robi się kładki, plaże i inne rzeczy, które generują zadłużenie gminy... Myślę, że gmina być może jest na jakimś plusie ale niewielkim a te kredyty trzeba będzie spłacić... Ciekawe jaki ten "zbawca" ma plan na spłatę tego zadłużenia??? Jak na razie to wszystko jest przerzucane na mieszkańców i zapewne to jest jeden i jedyny plan...Już przecież mamy śmieci wywożone raz na miesiąc przy zdecydowanie wyższych opłatach za nie... MOże też jakiś plan jest na zasadzie jakoś to będzie, przyjdzie bogaty inwestor w postaci Appla czy IBM i wtedy spłaci wszystko :) (wiem, że to fantazja niesamowita ale skoro wizje takie ma Burmistrz to i może w ten sposób też myśli)

00


gość_gość ~gość_gość (Gość)17.01.2021 13:28

Ale wy ludzie żałośni jesteście ???? Cokolwiek by się nie działo to zawsze źle. Wszyscy tylko narzekać potraficie???? Dobrze ze tak poprzednicy zrobili wystarczająco dużo. Banda pesymistów

48


gość_maciek ~gość_maciek (Gość)17.01.2021 01:50

Jedyny burmistrz ktory realizuje inwestycie dla Sulejowa. Do tej pory od komuny a Sulejowie nic nie zrobiono. A teraz plac strazy, basen, plac zabaw kolo komisariatu, plaza przy podklasztorzu, biedronka, mrowka, tesco, rosman itp to przybliza Sulejow do cywilizacji. Zawsze znajda sie niezadowoleni. Plaze sa bardzo potrzebne, kiedys bylo ich pelno teraz tylko wierzba i plycizny.

814


gość_gość piotrkowianin ~gość_gość piotrkowianin (Gość)18.01.2021 11:14

Ludzie, rozliczajcie za nie powstałe a obiecane , a tu jednak coś sięjuż robi. Weź sam jeden z drugim narzędzia i idz pomagaj a nie siedzisz i lukasz w telefon. ;)

26


OK ~OK (Gość)16.01.2021 10:46

jeżeli udrożnia koryto do mostu i da się pływać łódkami ,żaglówkami to wojtek zapisze się jako jedyny gospodarz który umie ,chce i robi cos dla ludzi ,czas pokaże efekty ale jest OK

137


gość_quidam ~gość_quidam (Gość)18.01.2021 12:56

Azbestowe rury w wodociągu, który w dodatku co rusz nawala - nieważne...
Brak kanalizacji, zanieczyszczenie wód podwójnych - również rzeki i jeziora - nieważne... ale plaża - sprawa najważniejsza.

70


baraniarz ~baraniarz (Gość)18.01.2021 08:45

Myślę ,że tylko czysty piasek będzie brany do powstania plaży nie ten muł z wierzchu który nadaje się do utylizacji.

51


wyborca ~wyborca (Gość)18.01.2021 15:10

Szanujta wójta swego bo możeta dostać gorszego. Tak nawiasem też burmistrza na którego kiedyś głosowałem krytykuję, ale takie nasze prawo obywatelskie. Proponowałbym burmistrzowi wrócić do programu i zapowiedzi z 2014 roku i realizację tego co wtedy mówił. Jak coś to służę ulotkami i gazetkami.

31


gość_mieszkaniec ~gość_mieszkaniec (Gość)18.01.2021 05:14

Autor artykuł ma najlepszy towar w mieście, takiej fantazji bez wspomagaczy nie da się osiągnąć. Sulejow to jedna z wielu dziur na mapie Polski i nic tego nie zmieni . A w tle umierajacy Piotrkow Tryb. Jeszcze kilka lat i zostaną w tych dwóch miejscowościach tylko Ci co nie mogli wyjechać a nie drugie Mielno powstanie .

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat