Sulejów: Rusza budowa pierwszego w Polsce basenu pasywnego

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 25 maja 202048 15195
W Sulejowie wkrótce ruszy budowa pasywnego basenu - pierwszego tego typu w Polsce. Dzieciaki będą mogły uczyć się pływać w bezpiecznych warunkach, ale to ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców gminy Sulejów, którzy często odpoczywają nad Pilicą i Zalewem Sulejowskim. Umowa z wykonawcą została podpisana w poniedziałek 25 maja, a pierwszy szpadel zostanie wbity prawdopodobnie na początku czerwca.

Ładuję galerię...

Umowę podpisali burmistrz Wojciech Ostrowski i Damian Szmigielski, prezes Zarządu firmy ESINVEST sp. z.o.o. - Będzie to bardzo nietypowy obiekt o bardzo niskim wskaźniku pasywności, co oznacza, że będzie bardzo szczelny, czyli energooszczędny. Z tego co wiemy, w Polsce nie ma jeszcze basenu tego typu, ale mamy doświadczenie w budowaniu podobnych budynków – powiedział Damian Szmigielski.

 

Budowa basenu będzie kosztować 8 mln zł, ale połowę tej kwoty Sulejów pozyskał z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020, realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

 

- Mamy jasny cel, chcemy, żeby uczniowie każdej z naszych szkół raz w tygodniu mieli lekcję pływania, będziemy także uczyć ich jak się zachować nad wodą. To bardzo ważne, ponieważ przez teren gminy przepływają rzeki Pilica, Luciąża i Czarna, nie zapominajmy też o Zalewie Sulejowskim i uczniowie na pewno będą mieli kontakt z wodą. Po ośmiu latach takiej nauki, nasze dziecko, po ewentualnym wypiciu piwa, nie pójdzie się kąpać np. w Bałtyku, czy pływać łódką po Zalewie Sulejowskim. Z kolei zimą nasi młodzi mieszkańcy będą pamiętali, że nie można wchodzić na lód, który może się załamać – podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski.

 

- Spełnią się nasze marzenia. Do tej pory korzystaliśmy z basenu, znajdującego się na Podklasztorzu i zainteresowanie było bardzo duże, ale teraz ten obiekt został przebudowany i realizacja lekcji pływania nie będzie już możliwa, więc cieszymy się, że będziemy mieli własną pływalnię – podsumowuje Renata Kumidaj, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Sulejowie. - Oczywiście odpowiednio zadbamy o bezpieczeństwo dzieci w pobliżu placu budowy, będziemy pełnić dyżury – dodaje.

 

Oprócz basenu, w tym samym miejscu będzie również trwała budowa pełnowymiarowej hali sportowej, to też będzie obiekt pasywny. Budowa obydwu budynków obok SP 1 będzie kosztować w sumie 19 milionów, w ramach wspomnianego dofinansowania unijnego gmina dostała na ten cel 8 mln dotacji.

 

 

 

 

(źródło: Urząd Miejski w Sulejowie) 


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Belmondo ~Belmondo (Gość)27.05.2020 21:17

Czy ten basen i ta sala po roku czy dwóch będzie tak wyglądać jak plaża i ten obiekt jak się jedzie na Podklasztorze ?

30


ja ~ja (Gość)27.05.2020 15:45

tylko nie sądźcie, że jak już umiecie przepłynąć basen kilka razy to że już umiecie pływać. Pływać będziecie umieć wtedy gdy będziecie umieli się utrzymać na powierzchni wody przez kilka godzin... i to na otwartym akwenie - morzu, jeziorze - tam jest zimno, woda brudna, dna nie widać i daleko do brzegu, łapią skurcze, a czasami dotknie nas jakaś rybka albo meduza - to wszystko powoduje, że ludzka psychika jest skora do paniki... dodać do tego alkohol i tragedia gotowa...

20


jdr ~jdr (Gość)26.05.2020 07:24

Tylko czy Sulejów będzie stać na utrzymanie tego basenu? Z założenia, budynki pasywne mają zużywać mniej energii. Czy ten konkretny budynek spełni oczekiwania?
A tak na marginesie, panie burmistrzu młodzież i bez basenu powinna wiedzieć jak zachować się nad wodą. Od tego są rodzice i szkoła, żeby młodzieży wpajać odpowiednie wzorce zachowania.

101


sulejowiak od pokole ~sulejowiak od pokole (Gość)26.05.2020 22:58

nareszcie Sulejów i gmina coś robi dla mieszkańców (mam na myśli ludzi, którzy są w gminie zameldowani). Obiekty sportowa dla dzieci z całej gminy , kładka dla pieszych i rowerzystów.

14


? ~? (Gość)26.05.2020 11:17

Dobra, ale może ktoś w zastępstwie redaktora i urzędników może mi i innym wytłumaczyć, co to znaczy basen pasywny? Z "artykułu" na poziomie 4 klasy szkoły podstawowej nijak się tego nie mogę domyślić?

50


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga26.05.2020 15:41

Najważniejsze to mieć dobrze rozbudowany aparat propagandy.
W gminie brud , ubóstwo i posucha ale "grunt to frunt" Budowa na miarę ego władz gminy.
Poproszę burmistrza i radych o informację czy mają wyliczone roczne koszty utrzymania i zapewniane na to fundusze.

31


PŁYWAK ~PŁYWAK (Gość)26.05.2020 09:46

Po ośmiu latach nauki pływania po piwku na plaży będą wskakiwać do Bałtyku, że hej!!! Pszeciesz są (miszczami) w pływaniu, bo się uczyli tyle lat pływać!!! Co on opowiada, przecież szajba im odbije i będą pokazywać co potrafią!!! Po piwku na plaży niestety nie będą lepszymi pływakami!!!

50


gość ~gość (Gość)25.05.2020 18:52

"Po ośmiu latach takiej nauki, nasze dziecko, po ewentualnym wypiciu piwa, nie pójdzie się kąpać np. w Bałtyku, czy pływać łódką po Zalewie Sulejowskim. Z kolei zimą nasi młodzi mieszkańcy będą pamiętali, że nie można wchodzić na lód, który może się załamać ? podkreśla burmistrz Wojciech Ostrowski."... Za moich czasów rodzice dawali radę wytłumaczyć takie rzeczy bez chodzenia na basen...i nie potrzebowali do tego 8 lat...

180


radddddd ~radddddd (Gość)26.05.2020 07:55

Wczoraj było 14 mln za oba budynki a dziś już 19 mln? Coś szybko podrożały materiały na budowę.

72


gosc11 ~gosc11 (Gość)26.05.2020 09:10

Szanowny administratorze! Może trzeba zmienić nazwę strony na esulejow?

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat