Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – jak ją stworzyć?

ePiotrkowKraj Czwartek, 29 sierpnia 20190 1711
Własna, cicha oaza relaksu i wypoczynku to marzenie wielu z nas. Posiadacze przydomowych ogródków mogą stworzyć takie miejsce stosunkowo niewielkim nakładem kosztów. Sprawdźmy jak stworzyć idealną strefę wypoczynku w ogrodzie i na co zwrócić szczególną uwagę.

Strefa wypoczynku w ogrodzie – jak wybrać miejsce?


Wybór miejsca, w którym stworzymy naszą strefę relaksu, podyktowany jest często względami praktycznymi, jak: powierzchnia działki oraz projekt naszego domu. Pamiętajmy, że naszym celem jest nie tylko stworzyć ogród piękny, ale również ogród funkcjonalny. W zależności od głównej funkcji, którą ma pełnić strefa wypoczynkowa, właściciele ogródków decydują się zwykle na jedną z dwóch lokalizacji. Jeśli strefa ta ma być przede wszystkim miejscem spotkań towarzyskich z przyjaciółmi czy rodziną to powinna znajdować się stosunkowo blisko bocznego czy tylnego wyjścia z domu. Zwykle więc usytuowana będzie przy tarasie, drzwiach balkonowych itd. Jeżeli chcemy stworzyć miejsce służące głównie do relaksu i samotnego wypoczynku, warto wybrać miejsce w zacisznej części ogrodu, możliwie oddalonej od budynku. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, warto zwrócić uwagę na, aby ogrodowa strefa wypoczynku była osłonięta przed zgiełkiem ulicy, wiatrem i spojrzeniami sąsiadów. 

 

Nawierzchnia i oświetlenie w ogrodowej strefie wypoczynku


Tworzenie naszej ogrodowej oazy spokoju powinno zacząć się od wybrania odpowiedniej nawierzchni. Zdecydowanie odradzamy planowanie takiego miejsca na trawniku. Trawa zostałaby szybko zadeptana i zniszczona przez stojące na niej meble ogrodowe. Jeśli dysponujemy większym budżetem, możemy pomyśleć o przygotowaniu utwardzonej nawierzchni z kostki granitowej, brukowej lub ozdobnych cegieł. Stosunkowo drogim, ale za to efektownym rozwiązaniem może być drewniane podwyższenie. W tym przypadku warto wybrać gatunek drewna odporny na wilgoć i mróz. W naszym klimacie dobrze sprawdza się modrzew syberyjski. Jeśli natomiast szukasz rozwiązania tańszego, ale nadal praktycznego dobrym wyjściem będzie kratka trawnikowa. Jest to specjalna, wykonana z odpornego tworzywa sztucznego kratka, którą wkopujemy w ziemię. Powstaje w ten sposób utwardzona, pozioma powierzchnia, którą możemy wypełnić ozdobnym kruszywem lub obsadzić trawą. Dobrym przykładem takiego produktu może być geokrata geoSYSTEM G4. Kratkę ogrodową możemy też z powodzeniem wykorzystać do stworzenia ścieżki prowadzącej do naszej strefy relaksu lub na podjazd przed domem. Sporą zaletą takiej nawierzchni jest to, że możemy ją łatwo przygotować samemu. Cena kratki trawnikowej jest może zbliżona do ceny kostki brukowej, jednak jesteśmy w stanie bardzo dużo zaoszczędzić na kosztach montażu. A jak układać eko kratkę trawnikową? Jest to bardzo proste i opiera się przede wszystkim na odpowiednim przygotowaniu i wyrównaniu nawierzchni. Samo układanie polega na połączeniu poszczególnych segmentów kratki, za pomocą specjalnych zaczepów. Rezygnacja z zewnętrznego wykonawcy pozwoli znacząco zmniejszyć koszty projektu.

 

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonamy nawierzchnię, powinniśmy również zadbać o odpowiednie oddzielenie naszej strefy wypoczynkowej od reszty ogrodu. Zastanawiasz się jak odgrodzić poszczególne części ogrodu i z czego zrobić obrzeża w ogrodzie?  Możliwości jest mnóstwo, możesz do tego wykorzystać na przykład kamienie, betonowe krawężniki, żywopłoty czy gotowe produkty w rodzajów tak zwanych borderów ogrodowych lub palisad trawnikowych. Jeśli nasz strefa wypoczynkowa otoczona jest trawnikiem lub rabatami z roślinami ozdobnymi dobrym pomysłem będzie wykorzystanie właśnie obrzeży trawnikowych. Układanie obrzeży trawnikowych jest bardzo proste i nie zajmie nam dużo czasu. A odpowiednio dobrane i zamontowane obrzeże ogrodowe zapobiegnie rozprzestrzenianiu się roślin na powierzchnię przeznaczoną na strefę relaksu. Obrzeża trawnikowe typu eko bord pozwolą nam więc uniknąć żmudnego pielenia trawy wyrastającej ze szczelin w nawierzchni naszej strefy relaksu.

 

Meble ogrodowe do strefy wypoczynku


Gdy zadbaliśmy już o odpowiednią nawierzchnię i oświetlenie naszej strefy odpoczynku, przyszedł czas na wybór odpowiednich mebli ogrodowych. Na rynku dostępnych jest wiele mebli ogrodowych z różnych materiałów. Urządzając naszą strefę wypoczynku, powinniśmy znaleźć meble, które będę nie tylko funkcjonalne i wygodne, ale również będą się estetycznie prezentować. W końcu to jak będzie wyglądać nasza strefa relaksu w ogrodzie, będzie miało wpływ na to jak się w niej czujemy.

 

Najtańszą opcją będą plastikowe meble ogrodowe, są jednak niezbyt odporne na działanie warunków pogodowych i zwykle pozostawiają wiele do życzenia w kwestii wyglądu. Meble drewniane na pewno prezentują się dużo lepiej i najczęściej są też bardziej stabilne. Minusem może być ich cena oraz konieczność regularnej konserwacji. Do najtrwalszych i najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne należą meble ogrodowe z drewna egzotycznego. Kompromisem pod względem ceny i trwałości wydają się popularne ostatnio meble z technoratanu. Jeśli dysponujemy dużym ogrodem, to sporą jego część możemy przeznaczyć na strefę relaksu. Wówczas poza kompletem mebli ogrodowych, modnym uzupełnieniem tej strefy będzie również hamak oraz wygodne pufy czy też  leżaki.

 

Przy planowaniu strefy relaksu pamiętaj, że tworzysz to miejsce przede wszystkim dla siebie. To Ty masz czuć się tam dobrze i zawsze mieć możliwość zrelaksowania się po trudach dnia codziennego, w pięknym otoczeniu.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat