Strefa ciszy na Zalewie Sulejowskim

ePiotrkowRegion Środa, 08 sierpnia 201827 11645
Żółte bojki z napisem „STREFA” pojawiły się na terenie Zalewu Sulejowskiego. Nie jest to jednak reklama lokalnego radia, bojki mają wyznaczać na zbiorniku strefę ciszy.

Ładuję galerię...

- Bojki zostaną zamontowane po to, aby wszyscy dokładnie wiedzieli, gdzie zaczyna się i kończy strefa, w której można używać silników, a gdzie jest to absolutnie zakazane - mówi Maciej Sobański z Oddziału Terenowego Napilicznych Parków Krajobrazowych.

 
Dotąd na Zalewie Sulejowskim obowiązywał całkowity zakaz poruszania się motorówek. Teraz wyznaczone zostały specjalne strefy, by... wszyscy byli zadowoleni. - Z naszego punktu widzenia motorówki w ogóle nie powinny pływać po Zalewie Sulejowskim, ponieważ jest to zbiornik przeznaczony dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy mają potężne silniki spalinowe i zakłócają ciszę. Komu przeszkadza hałas? Na pewno ptactwu i na pewno wypoczywającym - dodał Sobański. 

 
- Pierwotna opcja, czyli z całkowitym zakazem dla silników, była wg mnie jeszcze lepsza, ale rozumiem, że potrzebny był kompromis – mówi z kolei Szymon Kielan, ornitolog z Zespołu Parków Krajobrazowych. - Z punktu widzenia ornitologa poprzednia opcja była lepsza, bo wiadomo, że hałas silników to zawsze jakaś presja na świat przyrody, zwłaszcza na świat ptaków.


Czy ptactwa nad naszym zalewem rzeczywiście jest aż tak wiele? Zdania są podzielone. S. Kielan jest zdania, że zbiornik sulejowski ma spore wartości przyrodnicze, zwłaszcza jeśli chodzi o Dolinę Pilicy. - Ptaków jest tam bardzo mało, kiedyś było więcej – dodaje. - Wiele rzadkich gatunków ostało się tylko na Zalewie Sulejowskim. Wiele gatunków wykorzystuje zbiornik w okresie przelotów – migracji jesiennej i wiosennej, wówczas zbiera się tam nawet 5 tysięcy ptaków. Być może, gdyby nie było łodzi motorowych, ptactwa byłoby jeszcze więcej, a być może nie. To już będzie zadanie dla nas – pracowników służby Parków Krajobrazowych, by monitorować zmiany, które będą zachodzić. Wprowadzona została strefa zerowa z całkowitym zakazem dla silników, w miejscach, gdzie są najważniejsze ostoje ptaków. W okolicach Bronisławowa, gdzie jest użytek ekologiczny, również wydzielono strefę, do której nie będą mogły wpływać łodzie o dużej mocy. Będzie tam można wpłynąć na łodziach o mocy do 4 koni mechanicznych.


Nad Zalewem pojawiały się na przykład kaczki morskie (uhla, ogorzałka), których nigdzie poza naszym zbiornikiem (i zbiornikiem Jeziorsko) nie zobaczymy w województwie łódzkim i w całej środkowej Polsce. To dość rzadkie gatunki, obserwowane głównie nad morzem.

 


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (27)

Trwa cisza wyborcza. Komentowanie możliwe po zalogowaniu.

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
gość ~gość (Gość)10.08.2018 08:38

Zakazać wędkarzą wędkowania. W zalewie jest dużo zerwanych haczyków i innych niebezpiecznych przynęt które zagrażają kaczuszką i łabędzią

33


wicek ~wicek (Gość)09.08.2018 08:39

Powinni postawić jeszcze jeden znak: nowobogackim i przygłupom, którzy kupili sobie piękne łódki, skutery, quady, motory i samochodziki z git wieżami - wstęp surowo wzbroniony.

101


gość ~gość (Gość)08.08.2018 21:30

Do dekkers. Jesli ktos ma dzierzawe to dzialke ma do samej linii brzegowej ale tylko po to aby utrzymac ja w czystosci. Ogrodzic moze kilka ( nie pamietam dokladnie ile) metrow od wody. Awet jesli ktos ma dzierzawe a chcesz np. wedkowac i jestes pierwszy na miejscu nie ma prawa Cie wygonic. Nie moze grodzic do samej wody. Mysle ze wystarczy problem zglosic do PZW Piotrkow Tryb. Jesli cham bedzie szedl w zaparte to dzwon na PZW. Pozdro.

30


fobos ~fobos (Gość)09.08.2018 13:19

Jestem za wprowadzeniem strefy ciszy w Piotrkowie Trybunalskim.Ci pseudo rajdowcy na ryczących motorachi w samochodach nie dają normalnie żyć, i nie ważne czy to dzień czy noc.

71


d ~d (Gość)09.08.2018 13:01

codziennie rano i wieczorem jakiś debil lata nisko na parolotni z silnikiem nad rozlewiskiem w rejonie Murowańca i straszy ptaki szczególnie białe czaple.

60


Marzena ~Marzena (Gość)09.08.2018 12:48

Kupilam sobie lodke z silnikim elektrycznym bo lubie cisze a teraz zakaz plywania z takim silnikiem w gore od stanicy PZW do Murowanca , kto zwroci poniesione koszty na akumulator i silnik ?.

00


w ~w (Gość)09.08.2018 10:02

cisza na tory

40


gość ~gość (Gość)09.08.2018 09:29

Stop żaglówki jak wam braknie wiatru na małym zalewie. Musicie czekać jak będzie wiatr bo na silnikach Wam też pływać nie wolno.

11


gość kolejny ~gość kolejny (Gość)09.08.2018 07:39

To co Ci panowie zrobili to wielka lipa. Oznaczenia nie są postawione w linii która jest na oficjalnej mapie, nie jest oznaczona strefa zbiornika po której nie można używać łodzi motorowych, przynajmniej nie w całości. Albo niech te śmieszne bojki usuną, albo niech to zrobią porządnie. Trochę chcieli zrobić ale nie do końca, trochę pomóc ale nie wszystko. Teraz to okazuje się że bojki wyznaczają tylko część stref, innych nie. Podsumowując bojki są nieprecyzyjnie ustawione i nie wyznaczają wszystkich sektorów. A co ciekawe ornitolog nie zadbał, aby oznaczyć najcenniejszą z jego punktu widzenia strefę ;-))Zresztą, mniej więcej w listopadzie te bojki będą wyciągać przed zimą i wówczas to zostanie zinterpretowane przez użytkowników, że strefa zniknęła ;-))

30


gość ~gość (Gość)09.08.2018 07:02

Noooo to trza wprowadzić jeszcze zakaz lotów dronami bo to one płoszą ptactwo ,ograniczenia mocy silników to jakaś bzdura, silniki 4-6 konne starej generacji są dużo głośniejsze i bardziej zanieczyszczają wodę niż silniki nowej od 25 w gorę , strefy ( tu wolno a tam nie ) to kolejna porażka , wystarczyło by wprowadzić zakaz falowania i po sprawie, a dzięki własnie tej spalinie z roku na rok zaczyna spadać populacja sinic . Pzdr

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat