Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w mediatece już za kilka miesięcy (MATERIAŁ FILMOWY)

ePiotrkow Czwartek, 24 września 202014 2284
W Piotrkowie, tak jak w kilkudziesięciu innych miastach w Polsce, powstanie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. O tym mówili w czwartek podczas spotkania zorganizowanego w piotrkowskiej mediatece minister nauki i szkolnictwa wyższego, prezydent Piotrkowa i dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

 

Ministerstwo Nauki Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik podpisały umowę na stworzenie miejsc popularyzujących naukę SOWA, czyli Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które mają zainteresować młodzież nauką. Do 2023 r. ma ich powstać aż 32. Jedno z nich w Piotrkowie Trybunalskim. Z tej okazji w czwartek gościł w naszym mieście nie tylko minister Wojciech Murdzek, ale też dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. 

 

- Chcemy nadążać za technicznymi nowościami, dlatego zwróciłem się do wicewojewody Krzysztofa Ciecióry, który od początku zabiegał o ten projekt w sposób szczególny. Złożyliśmy też wizytę ówczesnemu ministrowi Jarosławowi Gowinowi. Projekt był potem pilotowany przez obecnego ministra Wojciecha Murdzka - mówił Krzysztof Chojniak. - Jestem przekonany, że będzie to oferta, z której mieszkańcy Piotrkowa będą zadowoleni. 

 

- Takich centrów nauki jak tutaj w Piotrkowie powstanie więcej, to jest pierwsze, oczywiście po Warszawie - mówił minister nauki. - Macie przed sobą misję przecierania szlaków. Mediateka to przyjazne miejsce, które pokazuje, że poprzez nowoczesny sposób docierania do dzieci i młodzieży, przy okazji wzrasta też czytelnictwo tradycyjnych książek.

 

W samych superlatywach o mediatece wypowiadał się też dyrektor warszawskiego Kopernika. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca - mówił Robert Firmhofer. - To przyjazne, nowoczesne miejsce, dlatego cieszę się, że wystawa i wszelkie aktywności, które będą jej towarzyszyć znajdą się właśnie w tym miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie książek. W Centrum Kopernik wierzymy, że nauka jest częścią kultury i tak właśnie powinna być prezentowana. 

 

SOWA będzie przestrzenią edukacyjną i naukową, gdzie wszyscy zwiedzający, a zwłaszcza ludzie młodzi, będą mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty przy pomocy interaktywnych eksponatów. Eksponaty zostaną w całości zaprojektowane i zbudowane w Centrum Nauki Kopernik. Towarzyszyć będzie temu strefa aktywności, której motywem przewodnim będzie hasło "Myślisz lepiej niż myślisz". Będzie to przestrzeń, w której zwiedzający mogą rozwiązywać problemy poprzez konstruowanie i budowanie. Nie dostaniemy tam podręcznikowej wiedzy, ale będziemy mogli samodzielnie odkrywać świat. 

 

Wystawa będzie dostępna dla piotrkowian od wiosny 2021 roku. 

 

W spotkaniu w mediatece uczestniczyli też m.in. wicewojewoda Krzysztof Ciecióra i wiceprzewodniczący Rady Miasta w Piotrkowie Ludomir Pencina. 

Ładuję galerię...


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_xll ~gość_xll (Gość)26.09.2020 07:23

to jest nic innego jak nabijanie sobie ?punktów w polityce? sprawa dobra bo to przecież chodzi o naukę no i prosta w wykonaniu starać się nie trzeba było za dużo wystarczyło znać byłego juz ministra,
gratulacje, dokumenty, podpisy i szopka dla potwierdzenia przydatności mediateki

10


@gość  (gość) ~@gość (gość) (Gość)25.09.2020 11:30

Dlaczego panowie nie trzymają dystansu i nie zakrywają ust oraz nosa?

31


gość ~gość (Gość)24.09.2020 19:02

Ja bym wolała żeby świeciły uliczne latarnie zamiast "błyszczenia mediateki" - mieszkam w innej dzielnicy - blask mediateki do mnie nie dociera a tu ciemno jak...

70


mom ~mom (Gość)25.09.2020 08:28

Cytuję:
Mediateka to przyjazne miejsce, które pokazuje, że poprzez nowoczesny sposób docierania do dzieci i młodzieży

Jakie to wszystko dziwne.
To Magistrat nie lubi dzieci i młodzieży,
To Magistrat podjął decyzję o dewastacji przydomowych placów zabaw.
To Magistrat hołdował w tamtym czasie zasadzie - dla dzieci wystarczy telewizor, komputer i telefon.
I to miało wystarczyć. Dodatkowo Fokus, markety i inne ble, ble.
Taka była idea Magistratu a teraz jest kolejna i to SOWA. Jak przyciągnąć tam dzieci, przypuszczam, że będzie to niemożliwe - dzieci pamiętają błędy, chwile gdy był plac zabaw a następnego dnia rozebrany i wysypisko.

31


gość ~gość (Gość)25.09.2020 06:33

Kolejny królik wyciągany z kapelusza. O co w tym wszystkim chodzi. Przypuszczać można że o kasę.

40


gość ~gość (Gość)25.09.2020 05:36

Bardziej niż mediateka pobudza wyobraźnię spacer po ciemnych piotrkowskich ulicach

40


gość ~gość (Gość)24.09.2020 22:04

Ahh te sztuczne uśmiechy, wyuczone gesty (piramida dłońmi ) - Dyzma jakby żył to by nie uwierzył

60


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)24.09.2020 20:33

Tyle się mówi o wykształceniu , a jak co do czego to im lepsze wykształcenie tym niższe zarobki albo nawet najniższa krajowa ... wystarczy popatrzeć na największe firmy z miasta - jak tyrasz ponad normę to coś zarobisz, jak wyrobisz 160 godzin to bida z nędzą

30


amon ~amon (Gość)24.09.2020 18:11

Inwestora z miejscami pracy ściągnijcie a nie kolejne głupoty !

130


Anka ~Anka (Gość)24.09.2020 19:10

Wspaniałe. Mam nadzieję, że pierwszymi uczniami w tej strefie WYOBRAŹNI będą władze miasta. Bardzo by się przydała.

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat