Straż Miejska straci uprawnienia. Co z fotoradarem?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 22 listopada 201526 4874
Od 1 stycznia straże miejskie nie będą mogły nam wlepić mandatu za szybką jazdę. Stracą bowiem uprawnienia do używania fotoradarów i urządzeń rejestrujących wykroczenia na drodze. Co ciekawe, ustawa nakłada również obowiązek przekazania nieodpłatnie sprzętu policji. Samorządy protestują, bo przecież za fotoradary zapłaciły spore pieniądze. Piotrków może być jednak wyjątkiem, bowiem sprzęt uległ... awarii.

Brak fotoradarów nie oznacza, że unikniemy mandatu np. za złe parkowanie czy zignorowanie zakazu wjazdu. - Pozostałe zadania się nie zmienią. Nadal będziemy mogli też kontrolować ruch rowerów, motorowerów czy pieszych - wyjaśnia Jacek Hofman, komendant Straży Miejskiej w Piotrkowie. Poza tym strażnicy mogą przekazać sprawcę policji, gdy zauważą, że ktoś popełnił przestępstwo.

W całym kraju 67% ujawnionych wykroczeń ujawnionych przez strażników dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym. - U nas było podobnie. Często to mieszkańcy nas informowali o takich wykroczeniach. W tym roku jednak fotoradar był rzadko wykorzystywany, może 5 - 6 razy. Wiedząc, że od stycznia wchodzą w życie nowe przepisy, nie był zbyt często używany – dodaje komendant piotrkowskiej Straży Miejskiej.

Fotoradar powinien  trafić do policji, tymczasem piotrkowska komenda oficjalnie nie ma takich informacji. Sprzęt miałby zostać przekazany do Komendy Wojewódzki Policji w Łodzi, a później trafić do Inspekcji Transportu Drogowego. Tymczasem jak informuje Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta, ani policja, ani ITD nie wzbogaci się o sprzęt. - Gdy polski parlament debatował nad fotoradarami, nasz uległ awarii i czekał na naprawę. Kiedy została przyjęta ustawa, aby je przekazywać do policji, podjęliśmy decyzję, że nasz nie będzie naprawiany i zostanie poddany likwidacji.

Fotoradaru już nie będzie, ale na wyposażeniu Straży Miejskiej pozostaną m.in. samochody, kajdanki, pałki służbowe, paralizatory elektryczne, ręczne miotacze gazu czy blokady na koła.

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Aman Amanranga23.11.2015 10:08

Ale po co te pretensje do piotrkowskiej straży miejskiej. Przecież oni bardzo ciężko pracują. Oto przykład sprzed 1,5 roku:

30


sklave sklaveranga22.11.2015 10:12

Likwidacja to zły pomysł chyba że naprawa przekroczyła wartość nowego fotoradaru. W co wątpię. Dlaczego znowu samorządy mają finansować policję? Przecież policja jest państwowa? Chce fotoradary to niech je odkupi w drodze przetargu. Ostatecznie mogą leżeć w magazynie bo kto wie co będzie za pół roku? A ktoś piratów musi ścigać. Nie sądzicie Drodzy Państwo że kara śmierci byłaby ożywcza dla polskiej demokracji? Bezrobocie by spadło i to znacznie ....
Żyjemy w państwie policyjnym gdzie obywatel nie ma zapewnionych środków obrony przed aparatem przymusu państwowego. Państwo w sposób niekontrolowany może stosować represje wobec swoich obywateli.
Więcej na: http://sklave.manifo.com/

45


Zanzi ~Zanzi (Gość)23.11.2015 07:44

Jak im odbiorą fotoradary, to w jaki sposób będą symulować, że pracują? ;)

60


piotrkowianinn ~piotrkowianinn (Gość)22.11.2015 09:52

Najlepiej to rozwiązać całą bandę ___, bo inaczej ich nazwać nie umiem.

260


oficer ~oficer (Gość)22.11.2015 22:09

A kiedy straż miejska straci obecnego komendanta?

50


xcvxcvxcv ~xcvxcvxcv (Gość)22.11.2015 20:56

Zlikwidować straż miejską.

60


EP ~EP (Gość)22.11.2015 12:07

Żarcie w godzinach pracy w radiowozie ustawionym jak PKS na wioske na tyłach kebaba,mandaty mimo abonamentu mieszkanca za szyba auta i wiele innych wykroczeń,to na takich nierobów zapylamy caly miesiąc? LIKWIDACJA DARMOZJADOW to najlepsze rozwiązanie,a przestępczość nie wzrośnie,bez obawy

230


śpioszek ~śpioszek (Gość)22.11.2015 14:14

Strasz jest potrzebna aby zwalczać pato.

03


Bleki Blekiranga22.11.2015 10:57

Chojniak - w sumie ty jesteś elektronikiem, naprawa nic nie będzie kosztowała - do roboty!

112


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)22.11.2015 13:09

"Nie unikniemy mandatu za złe parkowanie"
Poza obrębem Starego Miasta - tam czy zakaz jest czy nie, strażnicy przechodzą obojętnie. Dyspozycja pana prezydenta na przymrużenie oka?

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat