Straty w MZK w Piotrkowie. Radni podjęli decyzję o dokapitalizowaniu spółki sumą 1,5 mln zł

Czwartek, 27 czerwca 201962
Decyzją radnych 1,5 mln zł z budżetu miasta trafi do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Piotrkowie. Na koniec 2018 roku miejska spółka zanotowała stratę w wysokości ponad 1,4 mln zł, jej dokapitalizowanie – jak tłumaczył radnym wiceprezydent miasta Adam Karzewnik – jest konieczne, by Zakład mógł funkcjonować, świadczyć usługi przewozowe i zachować płynność finansową.

Ładuję galerię...

Powód powstania strat w MZK na koniec minionego roku – jak wyjaśniał podczas sesji Rady Miasta 26 czerwca zarówno wiceprezydent, jak i prezes Zakładu Zbigniew Stankowski – to drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania spółki, m.in. cen paliwa czy kosztów wynagrodzenia pracowników. - Zakład komunikacyjny nie jest przedsiębiorstwem dochodowym. Koszty, jakie ponosimy pokrywane są z wpływów z biletów (4,5 – 4,8 mln rocznie) i rekompensaty od miasta za przejazdy ulgowe i bezpłatne – mówił prezes MZK.

 

Radni opozycji nie byli zachwyceni pomysłem przekazania Zakładowi kolejnych pieniędzy. - Co roku dokładamy, mówimy, że są straty. Dlaczego nikt się nie zastanowi, że może w spółce jest po prostu złe zarządzanie? - pytała podczas środowej sesji Rady Miasta radna Marlena Wężyk-Głowacka. - Cały czas podleczamy MZK, a może należałoby sprawdzić, gdzie jest przyczyna choroby. Przed nami zakup nowych, niskoemisyjnych autobusów. Z czego my je kupimy, skoro teraz mamy straty?

 

Jak poinformował radnych wiceprezydent miasta Adam Karzewnik, od 1 lutego 2020 roku Zakład będzie funkcjonował na innych zasadach, miasto zamierza bowiem zawrzeć z MZK nową umowę. - Jest również powołany zespół, który przygotowuje dokumenty niezbędne do starania się o dofinansowanie zakupu nowego taboru MZK. Sprawy są w toku – mówił A. Karzewnik.

 

Decyzji o dokapitalizowaniu Zakładu radni nie podjęli jednomyślnie – 16 głosowało za, 1 był przeciw, 5 wstrzymało się od głosu.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

7


Komentarze (62)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gdzie ta opozycja? ~Gdzie ta opozycja? (Gość)27.06.2019 23:04

Przeciwko głosowała 1 osoba! To znaczy, że w opozycji jest tylko 1 radny. A reszta jest za a nawet przeciw?

60


gość ~gość (Gość)27.06.2019 21:40

A co to jest MZK?

12


kluck ~kluck (Gość)27.06.2019 22:11

mariusz glosowalismy na ciebie wes cos zrob aby byly darmowe mzki

33


karwaTwa ~karwaTwa (Gość)27.06.2019 22:09

brac przyklad z tomaszowa mazowieckiego jaka maja linie autobusowa a dla ludzi wygoda bo wyrabiaja sobie karty gdzie praktycznie jezdza za darmo wszystkimi liniami mozna mozna cos dla ludzi zrobic a na pewno wiekszosc by zostawialo swoj samochud pod blokiem i jechało autobusem

62


miejscowy ~miejscowy (Gość)27.06.2019 21:52

Ja się tylko zastanawiam tym ciekawym stwierdzeniem "jak wyjaśniał podczas sesji Rady Miasta 26 czerwca zarówno wiceprezydent, jak i prezes Zakładu Zbigniew Stankowski – to drastyczny wzrost kosztów funkcjonowania spółki, m.in. cen paliwa czy kosztów wynagrodzenia pracowników. - Zakład komunikacyjny nie jest przedsiębiorstwem dochodowym". Z samej intencji komunikacja miejska ma zapeniać łatwiejszy dostęp do miasta dla mieszkańców. Autobusy miejskie nie jeżdżą dla dochodu tylko dla ludzi, tak samo jak urzędnicy zawsze sąkosztem, ale muszą byćby miasto funkcjnowało.

20


escobar8907 ~escobar8907 (Gość)27.06.2019 21:24

Piotrkowianie nieplaczcie, zlikwiduja mztki, zlikwiduja szpitale, postawia jeszcze jedna mediateke i galerie a wy w nastepnych wyborach znaw ta sama ekipe wybierzecie... a dlugi rosna!!! A wina pisu... hahaha

40


gość ~gość (Gość)27.06.2019 21:20

Skoro jest na minusie tzn. że może ze zarządzaniem jest coś nie tak? Dziwne ze pieniędzy nie ma a po mieście jeżdżą stare autobusy. Te "nowe" też mają po kilka-kilkanaście lat. Klimy nie ma w żadnym. Żaden nie jest niskoemisyjny. Może trzeba coś z tym zrobić, a nie tylko szykować kolejny przelew. Może należy zmienić rozkłady jazdy? Dostosować do potrzeb, zwłaszcza chodzi o miejsca do ktorych dojeżdżaja ludzie. Sa nowe osiedla, różne zaklady pracy, nowe drogi...a rozkład jak był tak jest taki sam. Jeszcze coś o zarządzaniu. Czy powstały nowe punkty sprzedaży biletów? Czy sa automaty do biletów? Jest np. możliwość zakupu biletu przez aplikację ale dlaczego nie można w niej kupić (tak jak w innych miastach) biletów innych niż jednorazowe? Co z biletami czasowymi skoro ich wprowadzenie okrzyknięto dobrodziejstwem dla pasażerów, tak bardzo przez nich wyczekiwanym. Dlaczego w innych miastach można kupić bilety nawet kilkudniowe a w Piotrkowie nie? Po prostu nie dba się o pasażerów, jakby zapomniano, że to MZK jest dla pasażerów a nie na odwrót. Czas zmienić tam sposób myślenia. Dlaczego w innych miastach kupuje sie nowoczesne autobusy a u nas co zakup to jakis przechodzony sprzęt?

60


gość ~gość (Gość)27.06.2019 19:34

Weźcie przykład z Tomaszowa i Bełchatowa. Do pięt im nie dorastamy...

81


gość 123 ~gość 123 (Gość)27.06.2019 18:29

Dać pozwolenie prywaciarzom jak było kiedyś albo sprywatyzować MZK i po problemie.

74


gość ~gość (Gość)27.06.2019 09:27

A może miejski magistrat dołoży taka kwotę do Szpitala na Roosevelta! W końcu tutaj rodzi 90% piotrkowianek!

181


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat