Sprawa właściciela fermy lisów trafi do prokuratury?

ePiotrkowRegion Środa, 03 kwietnia 20197 5504
Po tym, jak na polu przy fermie futrzarskiej w Michałowie znaleziono zmielone szczątki zwierząt, powiatowy lekarz weterynarii wszczął kontrolę. Paweł Śpiewak nie wyklucza złożenia zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie.
fot. as

W poniedziałek członkowie Fundacji Viva dostali zgłoszenie, że na polach za Piotrkowem rozrzucone są odpady, w tym fragmenty kości, skóry i sierści zwierząt. Na miejsce wezwano policję i powiatowego lekarza weterynarii. Właściciel znajdującej się kilkadziesiąt metrów dalej fermy (i pola) przyznał, że hałdy zwierzęcych odpadów to jego sprawka. 2 kwietnia odbyła się kontrola weterynaryjna dotycząca prawidłowego zagospodarowania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego na fermie w Michałowie. Okazało się, że oprócz lisów, właściciel trzymał tam również norki. – Dobrostan zwierząt został zachowany, norki są właściwie utrzymane – mówi powiatowy lekarz weterynarii Paweł Śpiewak. – Tyle, że właściciel nie poinformował nas, że posiada też norki, a w związku z tym wszczęto postępowanie administracyjne m.in. w sprawie braku dodatkowego ogrodzenia, które jest wymagane przy utrzymywaniu tych zwierząt. Przepisy mówią, że musi być ogrodzenie zewnętrzne wysokie i drugie, umocowane minimum 50 cm w ziemi, którego struktura uniemożliwia przedostanie się norek przez to ogrodzenie. Każdy musi działać w granicach prawa i na podstawie prawa.

W tej sprawie powiatowy lekarz weterynarii wyda decyzję administracyjną z nakazem zainstalowania odpowiedniego ogrodzenia.

 

Z kolei jeśli chodzi o hałdy odpadów, które właściciel fermy wyrzucił na pole, to jak poinformował nas P. Śpiewak, przedsiębiorca posiada dokumentację na odbiór ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak ze względu na niewłaściwe zagospodarowanie pewnych elementów ciał zwierzęcych (czyt. wyrzucenie ich na pole), wszczęte zostanie postępowanie. P. Śpiewak rozważa złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. – Organy ścigania będą badały tę sprawę i zdecydują, czy właściciel fermy powinien zostać ukarany – dodaje weterynarz.

 


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Marcin161 ~Marcin161 (Gość)04.04.2019 10:41

Nie poinformował, że hoduje norki?!
To chyba po prostu hodował je nielegalnie!

40


Proboszcz ~Proboszcz (Gość)04.04.2019 09:39

Odstrzelą dzików - sukces!
Ubiją kilka lisów, norek - skandal!

41


,bosEnBos ~,bosEnBos (Gość)04.04.2019 05:57

a dokladnie to kogo te lisy i norki czy to moze za wiaduktem po prawej stronie kolo pieczarkarni

20


gość ~gość (Gość)03.04.2019 20:36

Pewnych ubocznych produktow pochodzenia zwierzecego....media robia swoje.A lis co je?Odpady drobiowe,wieprzowe i wolowe.Wiec jesli gosciu wylal szambo tak jak stwierdzono to jest oczywiste,ze sa tam pozostalosci z pozyskania pozywienia dla tych zwierzat.Dajcie juz spokoj z ta afera bo robi sie to juz smieszne.Najlepiej wsadzic wlasciciela za kraty a Ci ktorzy robia przekrety na miliony niech chodza wolni.

06


...bleble.. ~...bleble.. (Gość)03.04.2019 16:08

... i dostanie 500 zł mandatu a za utylizację padliny pewnie musiałby zapłacić z 10 tysiaków ... i oto Polska właśnie!

140


ćkurz ~ćkurz (Gość)03.04.2019 15:55

A ja naiwny przez całe życie myślałem że to lisy kopią głęboko w ziemi nory, bo i duże, a przy tym silniejsze od norek. A to całkiem na odwrót, to norki są takie kopiące. A jak się chodzi do lasu i spotyka się jamy to trzeba uważać aby z takiej dziury nie wyskoczyła norka i nie pogoniła "kota". Z tym że patrząc na te dziury w lesie to norka powinna nosić bardziej godną nazwę na przykład NORA.

24


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat