Spacer po Piotrkowskich Powązkach

Sobota, 10 października 20156 2898
W sobotę odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych na ten miesiąc, spacerów po Piotrkowskich Powązkach, zorganizowany przez Centrum Informacji Turystycznej we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.

Ładuję galerię...

Przewodnikiem po najstarszej nekropolii w mieście był Henryk Komar, wiceprezes TPPT. Uczestnicy spaceru odwiedzili m.in. wnętrze kaplicy Jüttnerów, dowiedzieli się, gdzie spoczywają powstańcy z 1831 i 1863 roku oraz, gdzie na Starym Cmentarzu można odnaleźć podwójne insygnia śmierci.

 

Osoby uczestniczące w spacerze dowiedziały się m.in. na którym z grobowców na Starym Cmentarzu znajdują się, jedyne takie w tym miejscu, podwójne insygnia śmierci – skrzyżowane piszczele i pochodnie zwrócone ogniem w dół, gdzie są pochowani powstańcy listopadowi i styczniowi, czy dla którego z piotrkowian Maria Konopnicka napisała epitafium. Spacerowicze odwiedzili również zamknięte na co dzień wnętrze kaplicy Jüttnerów, a także grobowce piotrkowskich prezydentów, mogiłę rodziny Reymonta, poznali związki arystokratycznego rodu Tarłów z Wielkopolski ze Starym Cmentarzem i obejrzeli zabytkowe nagrobki, odrestaurowane w ostatnich latach dzięki corocznej kweście TPPT.

 

Kolejny spacer po cmentarzach z przewodnikiem odbędzie się 24 października.

 

Agawa

 


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (6)

Przypominamy o ciszy wyborczej. Wszystkie komentarze są moderowane.

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jak długa Polska i szeroka ~Jak długa Polska i szeroka (Gość)11.10.2015 09:36

Komentarz nie poprawny politycznie. Będzie opublikowany czy w ramach cenzury zostanie wycięty?? Jak długa Polska i szeroka, na cmentarzach, w większości poświęconej ziemi, chrześcijańskich cmentarzach leżą doczesne szczątki różnych komunistów i socjalistów, utrwalaczy władzy ludowej, lewicowych zdrajców wprowadzających i umacniających wpływy i zależność od obcego mocarstwa jakim był ZSRR czyli Rosja Sowiecka i zbrodnicza komunistyczna (marksistowska, bolszewicka, stalinowska, leninowska) ideologia. Ba! Najczęściej nad mogiłami tych ludzi są KRZYŻE, symbolizujące chrześcijaństwo, KRZYŻE będące znakiem NADZIEI i WIARY na życie wieczne dusz nieśmiertelnych i po Końcu Świata i Sądzie Ostatecznym ciała zmartwychwstanie, w co ci ludzie nie wierzyli, szydzili z tej wiary i ją zwalczali w KAŻDY sposób. Czy truchła tych zagubionych moralnie i światopoglądowo lewaków powinny spoczywać w poświęconej ziemi? Czy je powinno się wywlec i zakopć gdziekolwiek bądź w dole, jak to robili za życia z chrześcijanami, z patriotami i przeciwnikami politycznymi, po torturach i tchórzliwym najczęściej strzale w potylicę? Tak pytam, gdyż zmarłych należy pochować i dać im spokój, aż nadejdzie czas Sądu, a nie wyciągać z grobów i niszczyć resztki kości i się nad nimi pastwić, co robili rewolucjoniści antyfrancuscy w końcu XVIII wieku i rewolucjoniści bolszewiccy na początku XX wieku w Rosji. Tym się od barbarzyńców lewicowych wyróżniamy, że nad zmarłymi nie mścimy się. Takie chrześcijańskie miłosierdzie. Co będzie komentarz czy nie będzie, bo nie bardzo wygodny? Pozdrawiam KAŻDEGO - szczęść Boże!

70


97-300 97-300ranga10.10.2015 18:30

Na cmentarzu ewangelickim tuż przy głównej alei leży ss-unterscharfuhrer bruno dittmann,bandyta i morderca.Nikomu to nie przeszkadza,dla czego od lat parafia ewangelicka nic z tym nie robi,kto opłaca tę kwaterę,jeśli nikt to dla czego jeszcze nie została zrównana z ziemią ? Jego miejsce jest na śmietniku ,nie w święconej ziemi.

93


robec ~robec (Gość)10.10.2015 19:05

Co za głupi, tak głupi, nawyk nazywać Stary Piotrkowski Cmentarz Powązkami ???!!!

90


ja ~ja (Gość)10.10.2015 15:33

Powązki są tylko jedne - te w Warszawie.

151


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat