ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Sosy dla gastronomii do zadań specjalnych

Piątek, 02 października 2020 1661
Smaczny, dobrze dobrany sos potrafi stać się największym atutem podawanego dania. Z drugiej jednak strony, dip niskiej jakości może też kompletnie zrujnować jego smak i zniechęcić klientów do zamawiania kolejnych posiłków w twojej restauracji. Opracowanie autorskiej receptury, która zadowoli wszystkie gusta, jest trudne, a przechowywanie i podawanie sosów własnej produkcji przysparza szefom kuchni wielu problemów natury logistycznej. Coraz więcej restauratorów sięga więc po wygodne rozwiązanie – gotowe sosy dla gastronomii. Jak wybrać te najlepsze?

 

Ketchupy dla restauracji – wizytówka pizzerii

 

Pizza jest najczęściej podawaną potrawą w restauracjach kuchni włoskiej. Choć tradycyjnie spożywana jest z dodatkiem oliwy, w Polsce najchętniej wybieramy do niej ketchupy lub sos czosnkowy. W wielu pizzeriach charakterystyczny sos pomidorowy staje się wyróżnikiem lokalu i to właśnie z jego powodu klienci powracają do restauracji regularnie. Stworzenie autorskiego przepisu na ketchup może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale niesie ze sobą także pewne ryzyko.

Po pierwsze, smak musi być powtarzalny – ten warunek jest trudny do spełnienia ze względu na sezonową dostępność warzyw wysokiej jakości. Po drugie, sosy muszą być trwałeketchupy nie mogą psuć się po kilkunastu godzinach, za co najczęściej odpowiedzialny jest nieodpowiedni sposób ich przechowywania. Wreszcie po trzecie – ketchup w pizzerii musi smakować wszystkim. Unikalne, nietypowe receptury nie sprawdzą się w rodzinnych restauracjach, których klienci przyzwyczajeni są do znanych i lubianych smaków. Gotowe sosy dla gastronomii mogą rozwiązać wszystkie te problemy, o ile wybierzesz produkty wysokiej jakości. Zwróć uwagę nie tylko na skład swoich dodatków, ale także pochodzenie półproduktów, z których są zrobione. Polski ketchup może stać się wizytówką i dźwignią reklamową twojego lokalu, tak samo, jak sosy do pizzy prosto z Włoch.

 

Sosy do przekąsek – czy warto robić własne?

 

Jeżeli w swoim lokalu podajesz kilka rodzajów przekąsek, które tradycyjnie spożywane są z dodatkiem sosu, z pewnością mierzysz się z problemem ich przechowywania. Ile dań, tyle sosów, a miejsce w restauracyjnej kuchni często jest aż nadto ograniczone. Sosy na zimno przygotowywane przez szefa kuchni możesz bez wahania zastąpić ich gotowymi odpowiednikami, oszczędzając nie tylko przestrzeń, ale i pieniądze. Co więcej, z opinii klientów wynika, że sosy do przekąsek są tym smaczniejsze, im bardziej znane ich podniebieniu. Przeciętny gość restauracji znacznie chętniej eksperymentuje z nowymi aromatami dań obiadowych, niż przystawek. Sałatka cezar powinna więc smakować podobnie w każdym lokalu, a sos serowy do naczosów i warzyw powinien przypominać ten, który klient pamięta z ulubionych seansów filmowych.

 

Gotowe sosy na zimno – dla kogo?

 

Sosy dla gastronomii sprawdzą się wszędzie tam, gdzie gość docenia powtarzalne, tradycyjne smaki – w pizzeriach, lokalach z burgerami, zapiekankami lub frytkami belgijskimi. Wykorzystanie gotowych produktów w restauracjach typu fast food pomoże ci nie tylko trafić w gusta klientów, ale także przyspieszyć proces przygotowania pojedynczych dań.

Sosy na zimno mogą być też podstawą własnych, oryginalnych receptur, dlatego nie bój się stosować ich w lokalach typu fine dining. Eksperymentuj ze znanymi smakami, aby osiągnąć niepowtarzalne efekty, mieszaj ze sobą dressingi i doprawiaj je tak, aby jak najlepiej korespondowały ze smakiem podawanego dania.

 

 

Sosy dla gastronomii – wybierz mądrze

 

Jeżeli decydujesz się na zastosowanie gotowych sosów w swojej restauracji, rozważ wybór produktów znanych i cenionych w branży, zarówno przez klientów, jak i szefów kuchni. Przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdź skład wybranych dodatków, przyjrzyj się całej ofercie ich producenta i przejrzyj opinie innych restauratorów. Weź pod uwagę także opakowanie – sosy dla gastronomii powinny zajmować jak najmniej miejsca w lodówce, a pojemnik, w którym są przechowywane, powinien zabezpieczać zawartość i umożliwiać wygodne dozowanie produktu. Choć wykorzystanie gotowych półproduktów najczęściej wiąże się z oszczędnością, pamiętaj, aby nie wybierać najtańszych dostępnych sosów, które mogą zaszkodzić renomie twojego lokalu.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat