Sokoły wędrowne z elektrowni Bełchatów mają nowy dom

PAPBełchatów Poniedziałek, 09 marca 20205 3241
Rodzina sokołów wędrownych, która w ubiegłym roku pojawiła się w Elektrowni Bełchatów należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna może korzystać z nowego domku. Zamontowany on został na dachu jednego z bloków energetycznych.
fot. PAP

Zdaniem rzeczniczki prasowej PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) Sandry Apanasionek sokoły wędrowne "obdarzyły Elektrownię Bełchatów wyjątkową sympatią". "Wybierając największą polską elektrownię na swój dom potwierdziły, że może być ona dobrym miejscem do życia dla tak wrażliwego gatunku" - przekonuje. Według niej świadczy to również o zachowaniu przez elektrownię wysokich standardów ekologicznych.

 

Apanasionek przypomniała, że para bełchatowskich sokołów zagnieździła się w Elektrowni Bełchatów na galerii nawęglania jednego z 13 pracujących bloków energetycznych prawie rok temu. W gnieździe wykluło się także pisklę, które zostało zaobrączkowane. Ornitolodzy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół", którzy w ubiegłym roku wypatrzyli ptaki w Elektrowni Bełchatów na wysokości 75 metrów nad ziemią, podjęli się wybudowania dla nich nowego gniazda.

 

"Nowy sokoli domek to drewniana budka zamontowana na dachu bloku energetycznego nr 1, z podłogą pokrytą piaskiem i szerokim podestem przed wejściem do gniazda" - tłumaczy rzeczniczka.

 

Z obecności ptaków cieszy się dyrektor Elektrowni Bełchatów Andrzej Legeżyński. Zwraca on uwagę, że jeszcze 20 lat temu ten gatunek nie występował w Polsce. "Dzisiaj jest blisko 40 gniazd, a kilkadziesiąt na obiektach przemysłowych, w tym jedno u nas. Obecność tego zagrożonego gatunku potwierdza, że ptaki nie są narażone na jakąkolwiek uciążliwość związaną z działalnością zakładu, a elektrownia jest przyjazna dla dzikiej przyrody" – podkreśla.

 

Jak informuje Apanasionek bełchatowskie sokoły to nie jedyne ptaki, które upodobały sobie przemysłowe obiekty Grupy PGE, do której należy PGE GiEk. Gniazda tego rzadkiego gatunku znajdują na kominach Elektrowni Dolna Odra oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.(PAP)

 

autor: Jacek Walczak


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)09.03.2020 20:51

Ściema.To są wypchane ptaki.Żywe już by raka dawno dostały.

25


gość ~gość (Gość)09.03.2020 14:02

Jakoś im węgiel nie przeszkadza.

110


zakłamanie i skłócanie ~zakłamanie i skłócanie (Gość)09.03.2020 12:58

No patrzcie państwo. takie zanieczyszczenie z tych kominów Elektrowni, a dziki ptak szybujący w czystym powietrzy, wysoko, wybrał sobie to miejsce na dom dla swojej rodziny.

120


Zorro ~Zorro (Gość)09.03.2020 12:42

Aha,to Greta chciała dostać się do elektrowni żeby wypłoszyć sokoły.Bo Jak to tak,taki wrażliwy gatunek powija potomstwo w tak nieczystym miejscu? Wstyd na całą Europę

122


zakłamanie i skłócanie ~zakłamanie i skłócanie (Gość)09.03.2020 12:34

No patrzcie państwo. takie zanieczyszczenie z tych kominów Elektrowni, a dziki ptak szybujący w czystym powietrzy wysoko, wybrał sobie to miejsce na dom dla swojej rodziny.

112


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat