ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Softshell – co to jest i jak powstał?

Wtorek, 13 października 2020 939
Softshelle jako osobna kategoria odzieży turystycznej i sportowej powstała całkiem niedawno, jednak bardzo szybko zdobyła popularność, zarówno wśród aktywnych osób, jak i jako element codziennej garderoby. Aby dobrze zrozumieć przeznaczenie softshelli, warto znać ich genezę.

W odzieży sportowej i turystycznej stosuje się warstwowy system ubioru, dzięki któremu możemy odpowiednio dostosować ubiór do warunków atmosferycznych oraz uprawianej aktywności. W chłodniejszej części roku najczęściej stosuje się trzy warstwy. Pierwszą z nich jest bielizna termoaktywna, drugą bluza lub lekka kurtka docieplająca, a trzecią zewnętrzna kurtka membranowa (tzw. hardshell). Taka ilość warstw, a często nawet większa, nie zawsze zapewnia wystarczającą wygodę i swobodę ruchów. Tak powstał pomysł, aby połączyć drugą i trzecią warstwę ubioru w jedną – otrzymując właśnie kurtki softshellowe. Oferują one część właściwości ochronnych zewnętrznej kurtki oraz dobrą termikę, właściwą środkowej warstwie odzieży.

Jakie zalety mają kurtki softshellowe?

 

Odzież typu softshell posiada wiele zalet. Po pierwsze materiał z jakiego jest wykonana jest przyjemny w dotyku i zapewnia wysoką swobodę ruchów. Po drugie, w przeciwieństwie do kurtek przeciwdeszczowych, softshelle nie szeleszczą przy wykonywaniu szybkich ruchów. Po trzecie świetnie zabezpieczają przed wiatrem, blokując większość podmuchów i zapobiegając szybkiemu wyziębieniu organizmu. Po czwarte kurtki softshell charakteryzują się wyższą oddychalnością niż kurtki membranowe, przez co wyśmienicie sprawdzają się w czasie aktywności fizycznej, zarówno w czasie górskich wypraw, jak i codziennych treningów. Po piąte kurtki softshell damskie i męskie są dostępne w wielu wariantach grubości materiału, przez co z łatwością dobierzemy optymalny model na letnie lub zimowe warunki. Podczas użytkowania softshella warto jednak pamiętać, że nie zastąpi on kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ nie posiada pełnej wodoodporności. Sprawdzi się w czasie przelotnej mżawki, ale podczas długich opadów znacznie lepiej sprawdzi się odzież membranowa.

 

Kurtki softshell męski i damskie – szeroki wybór modeli

 

Wkrótce po tym, jak softshelle zaczęły zyskiwać popularność, producenci zdecydowali się na poszerzenie gamy dostępnych rozwiązań stosowanych w tego typu odzieży. Pierwotnie kurtki softshellowe zawdzięczały swoje właściwości wiatroodporne bardzo gęsto tkanemu materiałowi. Takie rozwiązanie zabezpieczało przed wiatrem, ale nie w 100%. Obecnie tego typu materiały są stosowane głównie w modelach letnich i sportowych, które mają zapewniać jak najwyższą oddychalność. Pozostałe turystyczne kurtki softshell damskie i męskie są często wyposażane w membranę, która całkowicie zatrzymuje wiatr. To rozwiązanie szczególnie często stosowane jest w modelach zimowych, dzięki czemu organizm jest jeszcze skuteczniej chroniony przed wychłodzeniem. Kurtki softshell damskie to świetnie dopasowane do kobiecej sylwetki kroje, cechujące się wyjątkową stylistyką. Wśród softshelli męskich znajdziemy wiele modeli z dodatkowymi wzmocnieniami, które dobrze sprawdzą się w ciężkim górskim terenie.

Kiedy softshell spisuje się najlepiej?

 

Kurtki softshellowe męskie i damskie to optymalny wybór na silny wiatr. Skutecznie zabezpieczą przed szybkim wychłodzeniem organizmu zarówno podczas górskich trekkingów, jazdy na rowerze, biegania czy nawet jazdy na nartach. Jeśli tylko nie potrzebujesz pełnego zabezpieczenia przed mocnym deszczem, dobry softshell będzie najbardziej wszechstronnym wyborem.


Zainteresował temat?

4

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat