Śnieżna zima tylko na zdjęciach?

ePiotrkowKraj Środa, 12 lutego 20204 2198
Według dość powszechnie panującej opinii, w Polsce na prawdziwą zimę – taką ze śniegiem i mrozem – czekamy od bardzo wielu lat. Niektórzy twierdzą nawet, że od dekad. Tyle, że pamięć ludzka jest zawodna: zaledwie 14 lat temu w Sulejowie zanotowano -32 stopnie Celsjusza!
fot. pixabay

Ta trwająca obecnie jest jedną z najcieplejszych. Podobnie było z dwiema ostatnimi. Ale nie tak dawno notowaliśmy prawdziwe rekordy zimna. W drugiej połowie stycznia 2006 roku w Sulejowie było -32, a w Łodzi -30 stopni. Z kolei tzw. biała zima nawiedziła nas ostatnio 7 lat temu.


- Wtedy dużo śniegu było nie tylko w styczniu czy lutym, ale nawet w... kwietniu, a więc już wiosną – przypominał w Maglu obserwator przyrody Zdzisław Cyganiak.  – W pierwszy dzień Wielkanocy w Piotrkowie spadło prawie 30 cm białego puchu! Ale prawdziwe rekordy zimna i śniegu notowano dawno temu: w 1940 roku w  Siedlcach było -41 stopni Celsjusza, a w 1992 roku było  285 cm śniegu w Karkonoszach. Kiedyś zimą zamarzały nie tylko stawy, ale także jeziora i rzeki, ostatnie zimy są pod tym względem zupełnie inne, łagodne, ciepłe i bezśnieżne. Ta też taka jest i będzie.


Czy rzeczywiście prawdziwą zimę młodsze pokolenia będą znać jedynie ze zdjęć, filmów czy opowieści? - Nie można tego wykluczyć – mówił w tej samej audycji Grzegorz Walijewski, rzecznik IMiGW. – W tym roku mamy kolejną ciepłą zimę, z incydentalnymi opadami śniegu, który w centralnej Polsce nie utrzymuje się długo. Obserwacje z ostatnich lat pokazują, że niebawem czekają nas właściwie dwie pory roku: ciepła i trochę zimniejsza. To niezbyt dobrze wróży glebie: czeka nas kolejny rok suszy.


A w tym tygodniu czeka nas ochłodzenie. Co to jednak za ochłodzenie, skoro mówimy o spadku temperatury do -2 st C? I to tylko w nocy.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lepiej ~lepiej (Gość)12.02.2020 08:53

lepiej głupot nie pisac

20


gość ~gość (Gość)12.02.2020 08:53

wina ekologów

11


gość ~gość (Gość)12.02.2020 07:18

Lepiej jak jest ciepło

26


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat