Smoleńsk 2010. Będziemy próbować do skutku!

Kraj Piątek, 10 kwietnia 202074 5938
Prawdopodobnie nic z tego nie będzie - informuje załogę dowódca TU154 M Arkadiusz Protasiuk, na kilka minut przed katastrofą. “Będziemy próbować do skutku!” - odpowiada dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusz Kazana.
.

 

Kilka chwil później nawigator informuje, że wysokość wynosi 400 metrów

 

- Ktoś tu zawinił  (dodaje inny głos)

- Mówisz do widzenia (stwierdza drugi pilot)

- Nieee, ktoś za to beknie (odpowiada dowódca)

- Pomysły! (dyscyplinuje załogę najprawdopodobniej generał Błasik, jego obecność potwierdzają nagrania analizowane nową metodą, po 2015 roku)

 

Tupolew schodzi szybko. O wiele za szybko.

- Dochodź wolniej ! (Ostrzega drugi pilot)

W tym czasie ktoś (a nie jest to nikt z członków załogi) sczytuje na głos informacje o tempie schodzenia, a po chwili słychać trzask łamanych gałęzi…

 

Kurwa mać! (krzyczy dowódca)

 

To ostatni zarejestrowany zapis z pokładowego rejestratora i jednocześnie początek wielkiej narodowej tragedii. Tragedii polegającej nie tylko na śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 96 ofiar katastrofy. Wydarzenie  na trwałe podzieliło Polskę na dwa zwalczające się obozy.

Choć wyznawców teorii “zamachu” systematycznie ubywa, to do zakończenia narodowego sporu  bardzo daleko.

 

Przez dziesięć  lat, które upłynęły od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, polska prokuratura wojskowa nie robi wiele aby wyjaśnić przyczyny tragedii i zakończyć dochodzenie. Śledztwo trwa opieszale i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest wręcz hamowane przez wysoko postawione osoby.

Ale jest światełko w tunelu .Rok temu powołano międzynarodowy zespół ekspertów, m in. związanych z Texas Agricultural and Mechanical University (jedna z najlepszych amerykańskich uczelni technicznych). Jednak realna nadzieja na zbliżenie się do konkretnych ustaleń, wg prokuratury, to najwcześniej rok 2021.

Dotychczas mimo wysiłków podkomisji pod kierownictwem posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza, nic konkretnego nie udało się ustalić poza tym,co już wiadomo z oficjalnego dokumentu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych z 29 lipca 2011 roku.

Sam były już minister Macierewicz od lat , co jakiś czas , zapowiada ogłoszenie rewelacyjnych wyników swojego dochodzenia. Ale chyba nikt (włączając samego Prezesa J.Kaczyńskiego) nie traktuje już jego wypowiedzi poważnie.

                                                                                                                                                          T.S.

 

W katastrofie smoleńskiej zginęli wszyscy członkowie polskiej delegacji na uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz załoga samolotu. Wśród ofiar znaleźli się m.in. ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Heleną Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także osoby towarzyszące i oficerowie BOR.

 

 

Michał Fiszer - dr nauk wojskowych, specjalista w zakresie studiów strategicznych, zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Lotnictwo”. Major rezerwy, były pilot samolotów naddźwiękowych, instruktor, zastępca dowódcy eskadry:

Dowódca zdecydował się zejść bardzo nisko. Przy tak słabej widoczności, jaka 10 kwietnia panowała pod Smoleńskiem, i biorąc jeszcze pod uwagę pewne błędy wskazań wysokościomierza, oznacza to pewne zderzenie z ziemią. Domyślam się, że pilot chciał zejść poniżej podstawy chmur, by zobaczyć, gdzie jest lotnisko. Ale to metoda niesłychanie ryzykowna, która zawsze była tępiona przez doświadczonych pilotów.

 


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 6 ~gość 6 (Gość)10.04.2020 15:34

Drugi TU154 czeka na nową delegację najlepiej na czele z prezesem i antkiem. Sami sprawdzą jak to było tylko raport będzie pisał kto inny.

62


gość ~gość (Gość)10.04.2020 13:56

Nadejdzie w końcu dzień,kiedy prawda ujrzy światło dzienne. Tak jak Katyń.

64


gość ~gość (Gość)10.04.2020 14:34

Mam 4 dzieci i nie chcę tych 500 plus
od PiSu ale jak dają to biorę

72


werner ~werner (Gość)10.04.2020 11:34

Dziesiątki milionów wydanych przez szopkę czyli komisję Macierewicza zostały wywalone w błoto a raczej poszły na konta kogo trzeba! Miliony naszych pieniędzy z podatków!

204


bodek ~bodek (Gość)10.04.2020 12:01

Winnym tej tragedii czyli braciom Kaczyńskim i ich pomagierom (Sasinowi i Dudzie) włos z głowy do dzisiaj za to nie spadł!

153


beatka ~beatka (Gość)10.04.2020 13:33

Szkoda, że nie udała się wycieczka w tym roku, w 10 rocznicę. Ale może na przyszły rok.

61


gość ~gość (Gość)10.04.2020 13:33

Debile z PiSu ja ci zagłosuje na tych frędzli poczekaj

31


gość ~gość (Gość)10.04.2020 12:48

Prawda musi być ujawniona, to nam się należy. Tylko czekamy na wybory glosujcie na PiS bo tylko oni są warci rządu.

313


Ach ~Ach (Gość)10.04.2020 12:57

Przykro patrzec jak ludzie łato sobie wycieraja gębe innymi tylko dlatego ze ktos dal im kilka srebrników.

51


Łoś ~Łoś (Gość)10.04.2020 13:25

Żadnego poważnego spisku lub zamachu nigdy nie ujawniono. Nawet na Kenediego. Dla gawiedzi są tylko mniej lub bardziej wiarygodne teorie. A prawdziwi sprawcy z was leją.

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat