Smoleńsk 2010. Będziemy próbować do skutku!

Kraj Piątek, 10 kwietnia 202074 5937
Prawdopodobnie nic z tego nie będzie - informuje załogę dowódca TU154 M Arkadiusz Protasiuk, na kilka minut przed katastrofą. “Będziemy próbować do skutku!” - odpowiada dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusz Kazana.
.

 

Kilka chwil później nawigator informuje, że wysokość wynosi 400 metrów

 

- Ktoś tu zawinił  (dodaje inny głos)

- Mówisz do widzenia (stwierdza drugi pilot)

- Nieee, ktoś za to beknie (odpowiada dowódca)

- Pomysły! (dyscyplinuje załogę najprawdopodobniej generał Błasik, jego obecność potwierdzają nagrania analizowane nową metodą, po 2015 roku)

 

Tupolew schodzi szybko. O wiele za szybko.

- Dochodź wolniej ! (Ostrzega drugi pilot)

W tym czasie ktoś (a nie jest to nikt z członków załogi) sczytuje na głos informacje o tempie schodzenia, a po chwili słychać trzask łamanych gałęzi…

 

Kurwa mać! (krzyczy dowódca)

 

To ostatni zarejestrowany zapis z pokładowego rejestratora i jednocześnie początek wielkiej narodowej tragedii. Tragedii polegającej nie tylko na śmierci prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i 96 ofiar katastrofy. Wydarzenie  na trwałe podzieliło Polskę na dwa zwalczające się obozy.

Choć wyznawców teorii “zamachu” systematycznie ubywa, to do zakończenia narodowego sporu  bardzo daleko.

 

Przez dziesięć  lat, które upłynęły od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, polska prokuratura wojskowa nie robi wiele aby wyjaśnić przyczyny tragedii i zakończyć dochodzenie. Śledztwo trwa opieszale i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest wręcz hamowane przez wysoko postawione osoby.

Ale jest światełko w tunelu .Rok temu powołano międzynarodowy zespół ekspertów, m in. związanych z Texas Agricultural and Mechanical University (jedna z najlepszych amerykańskich uczelni technicznych). Jednak realna nadzieja na zbliżenie się do konkretnych ustaleń, wg prokuratury, to najwcześniej rok 2021.

Dotychczas mimo wysiłków podkomisji pod kierownictwem posła Ziemi Piotrkowskiej Antoniego Macierewicza, nic konkretnego nie udało się ustalić poza tym,co już wiadomo z oficjalnego dokumentu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych z 29 lipca 2011 roku.

Sam były już minister Macierewicz od lat , co jakiś czas , zapowiada ogłoszenie rewelacyjnych wyników swojego dochodzenia. Ale chyba nikt (włączając samego Prezesa J.Kaczyńskiego) nie traktuje już jego wypowiedzi poważnie.

                                                                                                                                                          T.S.

 

W katastrofie smoleńskiej zginęli wszyscy członkowie polskiej delegacji na uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz załoga samolotu. Wśród ofiar znaleźli się m.in. ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Heleną Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, a także osoby towarzyszące i oficerowie BOR.

 

 

Michał Fiszer - dr nauk wojskowych, specjalista w zakresie studiów strategicznych, zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Lotnictwo”. Major rezerwy, były pilot samolotów naddźwiękowych, instruktor, zastępca dowódcy eskadry:

Dowódca zdecydował się zejść bardzo nisko. Przy tak słabej widoczności, jaka 10 kwietnia panowała pod Smoleńskiem, i biorąc jeszcze pod uwagę pewne błędy wskazań wysokościomierza, oznacza to pewne zderzenie z ziemią. Domyślam się, że pilot chciał zejść poniżej podstawy chmur, by zobaczyć, gdzie jest lotnisko. Ale to metoda niesłychanie ryzykowna, która zawsze była tępiona przez doświadczonych pilotów.

 


Zainteresował temat?

2

5


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

falo ~falo (Gość)10.04.2020 19:56

Czemu policja nie wlepiała mandatu za zgromadzanie powyżej 2 osób, za brak zachowanej odległości 2m itd

102


gość ~gość (Gość)10.04.2020 18:59

A mi znajomy co ma wtyki w opisie mówił że ta brzoza to była wzmocniona metalowymi prętami . Tylko zabronił o tym gadać

24


gość ~gość (Gość)10.04.2020 15:50

Odpowiedzialność za tą tragedię ponosi ten kto wydał pilotom polecenie lądowania! W Gruzji się udało a w Smoleńsku nie!

103


gość ~gość (Gość)10.04.2020 18:05

Kaczyński mi że kwiatki pod pomnikiem zakładać A mi do Markt na cmentarz iść nie wolno...Co to ma byc

42


Adamo ~Adamo (Gość)10.04.2020 11:33

Organizator tej wycieczki do Smoleńska - Jacek Sasin teraz będzie organizatorem wyborów w Polsce . Strach się bać!

265


stachu ~stachu (Gość)10.04.2020 15:51

Co kłamiecie tutaj. Mam swoje lata ale pamiętam jak to było. To Tusk kazał Lechowi Kaczyńskiemu lecieć do Smoleńska i tak to uknuł z Putinem żeby ich zabić! Bo Tusk chciał być tym prezydentem i Lech Kaczyński mu zagrażał. A cieniutka brzuzka to w życiu nie rozwialiła tekiego pancernego samolotu!

421


97-300 97-300ranga10.04.2020 17:06

Panie,to co pan tu napisał nie jest poparte żadnymi dokumentami.To stek bzdur.

46


97-300 97-300ranga10.04.2020 17:02

Ciszej nad tymi trumnami,ciszej.

32


gość ~gość (Gość)10.04.2020 16:37

Co to za słownictwo w tym materiale???

41


taki plan ~taki plan (Gość)10.04.2020 16:24

Na tej katastrofie pis doszedł do władzy a teraz znowu ryzykuje życiem Polaków żeby posadzić słupa na stołku bo liczy się tylko władza i stołek.

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat