Sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek

PAPKraj Środa, 05 sierpnia 202035 3614
Powinno powstać prawo pozwalające na niewpuszczenie do sklepu klienta bez maski oraz na odmówienie obsługi takiej osoby - uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Jak dodano, sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek.
fot. pixabay.com / Alexas_Fotos

"Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji popiera zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia wprowadzenie normy prawnej, która pozwoli nie obsłużyć klientów nienoszących masek ochronnych na terenie sklepów" - przekazała we wtorkowym stanowisku POHiD jej prezes Renata Juszkiewicz.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski we wtorkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" zapowiedział, że rząd chce wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. "Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu. Nastąpi to jeszcze w tym miesiącu" - poinformował szef MZ.

 

Zdaniem POHiD powinno powstać prawo do odmowy obsługi klienta bez maski, jak również prawo do niewpuszczania takich osób do sklepu.

 

"Zwracamy uwagę, że w żadnym wypadku nie może to być obowiązek nałożony na sklepy. Sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od klientów noszenia masek i oczekują pomocy właściwych organów w przypadkach, gdy dojdzie do agresywnej reakcji ze strony klienta" - podkreśliła w stanowisku Juszkiewicz.

 

POHiD postuluje usunięcie zapisu mówiącego, że nie jest konieczne okazanie zaświadczenia o stanie zdrowia klienta. Zdaniem organizacji, w takim przypadku prawo powinno nakazać osobom z problemami zdrowotnymi noszenie przyłbic.

 

Ponadto, POHiD apeluje do rządu o wsparcie dla handlowców poprzez ogólnopolską kampanię komunikacyjną, podkreślającą społeczną odpowiedzialność obywateli za zdrowie i bezpieczeństwo oraz wyrozumiałość dla pracowników handlu. Organizacja wskazuje, że wsparciem dla sklepów byłyby plakaty rządowe, czy informujące o podstawie prawnej.

 

"Branża handlowa dołożyła wszelkich starań, aby uchronić swoich pracowników i konsumentów przed zakażeniem COVID-19. Poniesione zostały nakłady finansowe na poziomie 350 mln zł. We wszystkich placówkach wdrożone zostały rygorystyczne procedury bezpieczeństwa" - podkreśla Juszkiewicz.

 

W stanowisku przypomniano, że firmy zrzeszone w POHiD apelowały do klientów o noszenie masek ochronnych na terenie sklepów.

 

Rozpoczęcie w tym tygodniu kontroli zasłaniania ust i nosa przez klientów i przez personel w sklepach zapowiedział Szumowski w poniedziałek w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Jak mówił, "rozpoczynamy, w związku z tym, w tym tygodniu kontrolę w sklepach, kontrolę wykonywaną zarówno przez policję jak i przez służby sanitarne, czy klienci noszą maseczki, czy personel nosi maseczki".

 

Aktualnie obowiązek noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa dotyczy sytuacji, gdy na zewnątrz nie można zachować 1,5-metrowej odległości od innych. Maseczki lub np. przyłbice należy nosić też m.in. w sklepach, w galeriach, w bankach, w środkach komunikacji zbiorowej, na targach, w kinach, w teatrach, w salonach masażu i tatuażu, w przychodniach, w szpitalach, w kościołach, w urzędach i innych w budynkach użyteczności publicznej. Ust i nosa nie trzeba zakrywać np. w lasach lub po zajęciu miejsca przy stole i jedzeniu i piciu w restauracji czy barze.

 

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych: Auchan, Carrefour, Castorama, Decathlon, E.Leclerc, IKEA, Biedronka, JYSK, Kaufland, Lidl, MediaMarktSaturn, Pepco, Schiever, Transgourmet, TESCO, Żabka. Firmy członkowskie POHiD zainwestowały w Polsce 50 mld euro i stworzyły blisko 200 tys. miejsc pracy.


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (35)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j. ~j. (Gość)05.08.2020 22:46

No bo wielu klientów wierzy, że tego koronawirusa to wcale nie ma, bo to jest spisek, a ludzie chorują i umierają na niby. Dlatego potrzebne są częste kontrole i wysokie kary. Możesz sobie - jeden z drugim - nie wierzyć w koronawirusa, ale MASZ OBOWIĄZEK zakładać maseczkę np. wchodząc do sklepu. Podobnie, jak można sobie nie wierzyć w Boga, ale nie można wchodzić do kościoła np. w stroju plażowym i zachowywać się nie kulturalnie, bo może kościelny kogoś takiego wygonić, czyli możesz nie wierzyć w Boga, ale jeśli chcesz zwiedzać jakiś kościół, to masz obowiązek się zachowywać tak, jakbyś w Boga wierzył! Podobnie: możesz sobie nie wierzyć w koronawirusa, a wierzyć np. w światowy spisek, albo w kosmitów, ale masz obowiązek zakładać maseczkę wchodząc do sklepu, do autobusu, do urzędu itd.!

58


Aaaaa ~Aaaaa (Gość)05.08.2020 15:32

Nie rozumiem, jaki to problem założyć maseczkę na 10-30 min.(chyba, że ktoś idzie do sklepu na 3h zwiedzać, jak muzeum....).

73


pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)05.08.2020 19:26

Cytuję:
Powinno powstać prawo pozwalające na niewpuszczenie do sklepu klienta bez maski oraz na odmówienie obsługi takiej osoby - uważa Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.


Polska Organizacja HANDLU i Dystrybucji zamierza UTRUDNIAĆ handel? W sumie obecnie to nie powinno dziwić, wszak Ministerstwo ZDROWIA swoimi durnymi decyzjami UTRUDNIŁO ludziom dostęp do lekarzy...
***
Cofnijcie się myślami o te parę miesięcy wstecz i wyobraźcie sobie sytuację, że do sklepu wchodzi klient z zamaskowaną twarzą. Podejrzewam, że od razu byłby śledzony przez wszystkie kamery monitoringu, a być może jeszcze by ochroniarz za nim łaził i obserwował.
A wyobraźcie sobie, że taki zamaskowany wchodzi do banku. Pewnie od razu włączono by alarm, a strażnik pewnie od razu sięgnąłby po broń. I ile by się taki musiał potem tłumaczyć na policji.
Tak byłoby jeszcze kilka miesięcy temu.
Ta głupota jest dalej wdrażana wbrew wszelkiej logice, wbrew opiniom ekspertów i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Media sieją panikę, a nie prezentują żadnych opinii sceptycznych, tak jak by takich w ogóle nie było.
Pisałem już wcześniej, że tą psychozę strachu będą podtrzymywać wszelkimi siłami, dopóki wszystkich pod przymusem nie zaszczepią. Zbyt mocno się w to tym razem zaangażowali, by się z tego wycofać jak w przypadku poprzednich pic-pandemii świńskiej i ptasiej grypy.

32


gość ~gość (Gość)05.08.2020 14:20

W sklepie mógłby być monitoring. Później, gdyby zaszła taka potrzeba, odpowiedni materiał filmowy można przekazać policji lub sanepidowi. Jeśli chodzi o małe sklepy to od razu, tuż przy drzwiach, należy wypraszac z nich klientów z odsłonięta twarzą.

48


gość ~gość (Gość)05.08.2020 14:50

A kto chce te maski nosić? Z natury nikt sobie wlasnowolnie życia nie powinien psuć. Oddychanie dwutlenkiem węgla jest źle dla organizmu.

43


gość ~gość (Gość)06.08.2020 21:42

Policjanci nie lepsi. Tam gdzie tankują fury co drugi mundurowy wchodząc do sklepu zakłada maseczkę. Śledczak praktycznie żaden.

11


gość ~gość (Gość)05.08.2020 23:47

A może to niech sieć sklepów zaopatrzy przy wejściu kupujących w maseczkę i rękawiczki ochronne i tak mają utarg i to porządny a co niektórzy klienci może nie mają na to pieniędzy by się zaopatrzyć w nią prywatnie?myślę że wszyscy by olali taki sklep który by nie obsłużył z powodu braku maski sam by sobie w twarz pluł strata kijenta i brak zarobku ...po pewnym czasie bankructwo....więc warto przemyśleć ...

07


gość ~gość (Gość)06.08.2020 11:19

Na foto to jest papier toaletowy a nie maseczki.

20


strażnik ~strażnik (Gość)06.08.2020 15:44

Handel klęka a ktoś tu takie rozporządzenia wydaje?:) Już widzę jak co po niektóry właściciel sklepu wygania klientów :)

20


gość ~gość (Gość)05.08.2020 18:17

Kasjerka też nie nosi

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat