ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skład celny - wszystko, co warto wiedzieć

Środa, 08 lipca 2020 804
Służba celna to jedna z tych funkcjonujących w naszym kraju, która odpowiedzialna jest za kontrolowanie wszelkiego rodzaju towarów sprowadzanych do Polski.

 

Niektóre dobra, a także surowce są obciążone podatkami o określonej wysokości, które należy zapłacić po przywiezieniu ich na teren kraju. Dotyczy to zarówno rzeczy sprowadzonych dla siebie indywidualnie, jak też tych przeznaczonych na handel. Skład celny to jedno z tych miejsc, w którym towary można składować po dostarczeniu ich do Polski, zanim uiści się podatki.

 

Czym jest skład celny?

 

Na różnego rodzaju importowane towary nałożone są cła. Cło praktycznie zawsze należy zapłacić wtedy, gdy sprowadza się towary z poza granic Unii Europejskiej. W Polsce bardzo popularne jest między innymi zamawianie różnego rodzaju towarów z Azji. Mnóstwo firm importuje stamtąd elektronikę, ubrania oraz dodatki czy akcesoria do domu. W jaki sposób tak osoby prowadzące takie firmy mogą skorzystać ze składu celnego? Skład tego typu jest miejscem, które musi spełniać pewne bardzo wyśrubowane wymagania dotyczące przepisów. Osoby prowadzące skład celny poświadczają między innymi to, że przechowywane tam towary są bezpieczne, odpowiednio chronione i zabezpieczone. Można zatem składzie celnym przechowywać je aż do momentu uiszczenia wszelkich opłat związanych z cłem i podatkiem. W praktyce oznacza to, że dopóki sprowadzone towary znajdują się w składzie celnym, przedsiębiorca nie musi martwić się o zapłatę należnych państwu kwot.

 

Kiedy trzymać towary w składzie celnym?

 

Skład celny to również miejsce, z którego korzystają przedsiębiorcy sprowadzający towary spoza granic Unii Europejskiej, które następnie będą wprowadzane do obrotu poza granicami Polski. Mogą być one odsprzedane innemu przedsiębiorcy. W takim przypadku nie trzeba za nie płacić cła w Polsce, muszą być jednak pod dozorem, czyli właśnie bezpiecznie spoczywać w składzie. Przedsiębiorca może pod pewnymi warunkami założyć swój własny skład celny. Aby otworzyć jednak taki szczególny magazyn, trzeba ponieść sporo inwestycji oraz spełnić wiele różnych formalnych warunków. W praktyce decydują się zatem na to tylko i wyłącznie bardzo duże firmy. Mniejsi przedsiębiorcy korzystają z oferty między innymi firm logistycznych i transportowych, które z jednej strony zajmują się przywózką towarów, a z drugiej oferują możliwość ich przechowywania w składzie celnym. Za każdą dobę korzystania z magazynu w składzie celnym płaci się określoną kwotę, nie jest to zatem usługa darmowa. Mimo to składy celne cieszą się bardzo dużą popularnością. Dzięki ich funkcjonowaniu można odroczyć w czasie spore opłaty związane z cłem. W każdym dużym mieście znajduje się skład celny, warto zatem skontaktować się z firmą prowadzącą, aby dowiedzieć się więcej na temat warunków finansowych związanych z korzystaniem z oferty.

 


Zainteresował temat?

2

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat