Sinice niebezpieczne?

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 05 sierpnia 20187 10052
Zdjęcie zielonej pokrytej sinicą wody udostępniła w mediach społecznościowych jedna z mieszkanek Piotrkowa. Zostało zrobione w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim. Z problemem sinic walczy obecnie cała Polska, zamknięte są kąpieliska nad Bałtykiem i w wielu miastach. Sprawdziliśmy, skąd się biorą sinice i jaki jest ich wpływ na zdrowie.

Sinice, czyli cyjanobakterie, jeśli występują w niewielkiej ilości, mają pozytywny wpływ na ekosystem. Jeżeli jednak nastąpi zakwit, czyli namnożenie się glonów, mogą niekorzystnie wpływać na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Wywołują też konsekwencje dla osób, które wykąpią się lub przypadkiem połkną „zieloną” wodę, m.in. wysypki skórne, łzawienie oczu, bóle mięśni i stawów, wymioty i biegunki.

 

-Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli. Chociaż zakwity sinic nie zawsze są niebezpieczne, ostrożność nakazuje unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie – informują pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Aby sprawdzić czy dany zakwit stanowi zagrożenie, konieczne byłoby przeprowadzenie skomplikowanej analizy chemicznej, czego się nie praktykuje.

 

-Sinice na Zalewie Sulejowskim są wynikiem napływu zanieczyszczeń z okolicznych terenów, czyli azotanów i fosforanów. W ostatnich latach realizowaliśmy projekt ekologiczny, który miał na celu oczyszczenie zbiornika – mówi Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.


Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie utworzyło tzw. strefy ekotonowe przy zbiorniku. Ich zadaniem jest redukcja dopływu zanieczyszczeń i poprawa zdolności wody do samooczyszczania, ale na efekty trzeba poczekać. Na razie jedyne co można zrobić, to zakazać kąpieli w miejscach, gdzie zakwit wody jest szczególnie widoczny. Urząd Gminy w Tomaszowie Mazowieckim taki zakaz wprowadził na terenie kąpielisk w Smardzewicach i Borkach.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

EP ~EP (Gość)05.08.2018 08:57

Nad Bałtykiem już sinic nie ma!

41


ło matko i curko ~ło matko i curko (Gość)05.08.2018 21:47

Co tam sinice. Mamy zalew troglodytów, którzy za nic mają polską mowę. Cytuję:
"można kompac"
"mozna sie kapac?"
"no po paczcie sobie"...
Nie wstyd wam? A może wstyd wam toksyny z sinic wyjadły???

40


siarczek,tomaszów ~siarczek,tomaszów (Gość)05.08.2018 19:15

A czy na borkach mozna sie kapac?

01


gość ~gość (Gość)05.08.2018 12:52

Śmiało sie można kompac.Tak tylko straszą.

03


gość ~gość (Gość)05.08.2018 12:25

O jak mi przykro no po paczcie sobie na wodę :)
I korka nie bende
Rolnik z warszawy

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat