Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Archiwalia, zdjęcia, ciekawostki, wystawy w plenerze i online

ePiotrkow Środa, 19 sierpnia 20200 1193
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.

„100. Rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 Roku. Piotrkowianie wobec wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921” to tytuł plenerowej wystawy archiwalnej, którą piotrkowianie oglądać mogą przy ul. Słowackiego, gdzie stanęły dwadzieścia cztery barwne plansze z dziesiątkami ilustracji i komentarzami historycznymi. To owoc współpracy Archiwum Państwowego z Urzędem Miasta. Ekspozycja adresowana jest do szerokiego grona miłośników historii, a głównym założeniem wystawy było ukazanie wkładu piotrkowian w ogólnokrajowy wysiłek wojenny w latach 1919-1921.

 

„100-lecie "Cudu nad Wisłą" to tytuł kolejnej wystawy, którą przygotowało Archiwum Państwowe w Piotrkowie, tym razem we współpracy z naszym Muzeum. Ekspozycja będzie dostępna w siedzibie Muzeum przy Placu Zamkowym 4 do 30 września.

 

Kolejne okolicznościowe przedsięwzięcie to wystawa online „Źródła do wojny polsko-rosyjskiej 1919-1921 w zasobie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim”. Kto chce zapoznać się z bogatym materiałem źródłowym, wystarczy, że kliknie tutaj!

 

Gratką dla pasjonatów historii będzie też z całą pewnością garść ciekawostek z dziejów tej wojny. Jakich? Wystarczy kliknąć tutaj!


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat