Senacka Komisja Zdrowia proponuje czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę

PAPKraj Wtorek, 27 października 202061 2880
Czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę przewiduje projekt proponowany przez senacką Komisję Zdrowia. Komisja ta wniosła o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej stosownego projektu ustawy.

Chodzi o nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

Jak napisali autorzy projektu w jego uzasadnieniu, zaproponowano w nim "zniesienie w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii oraz w okresie do 90. dnia następującego po odwołaniu tego ze stanów, który obowiązywał jako ostatni, zakazu handlu w niedziele, wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele".

 

Zgodnie z uzasadnieniem zniesiony byłby też przepis zakazujący powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu w niedziele oraz czynności związanych z handlem w niedziele.

 

"Proponowane rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy kondycji finansowej branży handlowej, zwiększenia płynności towarów, zagwarantowania miejsc pracy oraz poprawy komfortu pracy i zarazem dokonywania zakupów, a ponadto podnieść poziom bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa oraz ułatwić zachowywanie dystansu społecznego" - wytłumaczono w uzasadnieniu.

 

Podkreślono, że zmiana nie obniży istotnie komfortu pracy w sektorze handlu detalicznego oraz w branżach ściśle współpracujących z tym sektorem. Zagwarantowano pracownikom handlu dwie wolne niedziele w okresie kolejnych 4 tygodni. "Rozwiązanie to pozwoli częściowo osiągnąć cel, jaki leżał u podstaw wprowadzenia zakazu handlu w każdą niedzielę (tj. zapewnienie osobom zatrudnionym w handlu możliwości spędzania czasu z rodziną)" - wyjaśniono.

 

Zauważono, że zawieszenie zakazu handlu w niedzielę w czasie epidemii zaleciła Polsce OECD. Wskazano, że handel jest branżą o dużym znaczeniu dla rynku pracy w Polsce – w 2018 r. pracowało tam ponad 1,3 mln Polaków, co stanowiło około 10 proc. wszystkich pracujących w sektorze prywatnym.

 

"Przewidywana recesja będzie miała negatywny wpływ na rynek pracy (...). Ruch i obroty w galeriach handlowych w związku z pandemią COVID–19 są znacznie niższe od poziomów zeszłorocznych. Prowadzenie działalności gospodarczej staje się nierentowne. Ewentualne zaś zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników" - napisano .

 

Według komisji w związku ze stale rosnąca liczba zachorowań na COVID–19 i nasilającym się problemem z zachowaniem dystansu społecznego, zasadne wydaje się wprowadzenie regulacji, która poprzez otwarcie placówek handlowych w niedziele, „rozrzedziłaby” liczbę klientów przebywających w tych placówkach, a także zmniejszyła kolejki w dniach poprzedzających niedziele.

 

Jak napisano w Ocenie Skutków Regulacji, zmiana zapewni ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem. Dlatego też rozwiązanie to pozytywnie będzie oddziaływało na dochody sektora finansów publicznych uzyskiwane z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

 

"Można oczekiwać także zwiększenia wpływu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto przedmiotowa regulacja będzie przyczyniać się do zmniejszenia wydatków ponoszonych na ochronę zdrowia, gdyż poprawi bezpieczeństwo sanitarne w czasie zakupów (dokonywanie zakupów rozłoży się na 7 dni w tygodniu)" - dodano w OSR.

 

Zmiana miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (61)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gościówa ~gościówa (Gość)28.10.2020 21:50

W NORMALNYM PAŃSTWIE sklepy (wszystkie, które chcą być otwarte), są otwarte w niedzielę. Rząd w NORMALNYM PAŃSTWIE dba o to, żeby pracujący w niedzielę otrzymali adekwatne wynagrodzenie i dni wolne rekompensujące pracę w niedzielę.
W naszym państwie, z powodu zakazu handlu w niedzielę, wielu studentów zostało pozbawionych możliwości kształcenia się, bo stracili możliwość zarobkowania - W NIEDZIELĘ, W GALERIACH(!), to głównie studenci obsługiwali klientów, np. w łódzkiej Manufakturze. Jeśli rządzący domniemywają, że w/w młodzież ruszyła tłumnie na mszę, to muszę napisać, że : jednym Pan Bóg daje rozum, innym dobre samopoczucie.

00


gość_ddd ~gość_ddd (Gość)27.10.2020 17:37

Do wszystkich co hcą w niedziele kupować zapraszam w ten dzień do pracy zamnie a ja sobie pójdę na zakupy ZAPRASZAM!

64


XDX ~XDX (Gość)27.10.2020 16:31

Senackiej Komisji Zdrowia i wszystkim urzędom proponuje prace w niedziele

113


gość_asjd ~gość_asjd (Gość)27.10.2020 12:09

Popieram otworzyć galerie markety i co tam jeszcze nie polskie pozamykać targowiska drobny handel będzie n się żyło cudownie. Jakie k....a lobby za tym stoi że na każdym portalu informacyjnym piszą o handlu w niedzielę i o trudnej sytuacji galerii handlowych za którymi stoją potężne zagraniczne korporacje. Ludzie troszcie się o zwykle osiedlowe sklepiki dla których niedziela jest dniem w którym mogą sobie odbić cały tydzień dzięki temu że te molochy są po zamykane

64


natalia ~natalia (Gość)28.10.2020 03:35

Zamknąć kościoły w niedzielę.

20


gość_rtjx ~gość_rtjx (Gość)27.10.2020 23:33

Teraz to niech s**********

00


gość_zdziwiony ~gość_zdziwiony (Gość)27.10.2020 21:03

Senacka Komisja Zdrowia co za twór który chcę jeszcze jednego dodatkowego dnia gdzie ludzie dodatkowo mogą zarazić się Covidem.

63


gość_bystry ~gość_bystry (Gość)27.10.2020 16:03

Patrzę na to zdjęcie już z pół godziny i wydaje mi się że to nie jest sklep z Piotrkowa.

30


Chip & Dale ~Chip & Dale (Gość)27.10.2020 19:53

W przeciągu ostatnich lat byłem kilka razy szczepiony... wiecie - czuję się jak w matriksie - te chipy w moim krwiobiegu mówią, żebym napisał tego posta. Mówią, że ci co wierzą w chipy powinni założyć nowy kościół - wiedzoodpornych.

14


gość_ep ~gość_ep (Gość)27.10.2020 18:47

Znowu będą się szwendac bez celu i covida roznosić
Sześć dni w tygodniu i zakupów nie zrobić
Masakra

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat