Sejmik przyjmie Samorządową Kartę Praw Rodzin?

ePiotrkowŁódzkie Poniedziałek, 27 stycznia 20203 1915
Sejmik Województwa Łódzkiego będzie głosował we wtorek 28 stycznia nad przyjęciem tzw. Samorządowej Karty Praw Rodzin. Projektowi sprzeciwia się stowarzyszenie Fabryka Równości z Łodzi, twierdząc, że "poddaje w wątpliwość dbałość o dobro dzieci". Przyjęcia karty według projektu organizacji Ordo Iuris domagają się natomiast wojewódzcy radni PiS.
www.kartarodzin.pl

W Samorządowej Karcie Praw Rodzin czytamy m.in.:

 

(...) Opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – rodziny, małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa (art. 18), prawa do ochrony życia rodzinnego (art. 47), prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1) oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją (art. 72 ust. 1). Władze publiczne mają obowiązek uwzględniać

w polityce społecznej i gospodarczej dobro rodziny (art. 71 ust. 1 Konstytucji).

(…)

Samorząd powinien także inicjować i wspierać projekty edukacyjne wzmacniające rodzinę oraz szkolenia dla nauczycieli z zakresu współpracy z rodzicami i wspomagania wychowawczej funkcji rodziny.

(…)

Programy współpracy z organizacjami społecznymi powinny uwzględniać zasadę wzmacniania rodziny i małżeństwa oraz wykluczać finansowanie projektów, które godzą w te wartości. Konieczne jest w szczególności wyłączenie możliwości przeznaczania środków publicznych i mienia publicznego na projekty podważające konstytucyjną tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny lub autonomię rodziny. Także regulaminy

samorządowych konkursów dla organizacji społecznych powinny zostać uzupełnione o standardy wzmacniające rodzinę i małżeństwo oraz wykluczające przeznaczanie środków na działania podważające konstytucyjne fundamenty prawa rodzinnego lub godzące w prawa obywateli.

(…)

Ważnym elementem polityki społecznej prowadzonej przez samorząd powinno być także wspieranie rodzin wychowujących dzieci, w tym wielodzietnych. Samorząd powinien również promować rozwiązania umożliwiające rodzicom wybór pomiędzy różnymi formami opieki nad najmłodszymi dziećmi.

 

Przeciwko projektowi Samorządowej Karty Praw Rodzin zareagowało łódzkie stowarzyszenie Fabryka Równości wydając oświadczenie, w którym sprzeciwia się wprowadzeniu tego typu dokumentu. - My, członkowie Stowarzyszenie Fabryka Równości, zdecydowanie sprzeciwiamy się wprowadzenia na terenie województwa Samorządowej Karty Praw Rodzin. Opór nasz spowodowany jest brakiem rzetelności przygotowanego dokumentu, brak doprecyzowania zawartych w nich pojęć oraz ograniczenia praw i swobód obywatelskich, w które SKPR może ingerować. Przedstawiciele i przedstawicielki Fabryki Równości zwracają uwagę, że tego typu uchwała zablokowałaby możliwość prowadzenia zajęć antydyskryminacyjnych w szkołach, wskazują także iż Karta budzi wątpliwości co do "dbałość o dobro dzieci, ich zabezpieczenie przed krzywdą wynikającą z dysfunkcyjności rodziny oraz ograniczenie dostępu dzieci i młodzieży do merytorycznej wiedzy popartej badaniami naukowymi – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia.

 

Jeśli Sejmik podejmie odpowiednią uchwałę województwo łódzkie będzie pierwszym w kraju z Samorządową Kartą Praw Rodzin.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)28.01.2020 07:24

Brawo, po to głosowaliśmy na PiS by chronił rodzine, dzieci, osoby starszej pełni popieram.

34


gość ~gość (Gość)27.01.2020 13:07

Co za bzdury.Podaj gdzie-które te paragrafy złamał.Najlepiej pisać jakieś ble ble.

85


erwinek ~erwinek (Gość)27.01.2020 12:42

Pis nagminnie łamiąc Konstytucję utracił prawo do powoływania się na nią

118


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat