Sejm znów obradował w Piotrkowie

Niedziela, 09 marca 20148 3659
Piotrkowianie, nie tylko ci zainteresowani historią swojego miasta, mogli w niedzielę, 9 marca w jednej z sal piotrkowskiego Muzeum przyjrzeć się na żywo obradom polskiego parlamentu za czasów króla Zygmunta I Starego.
fot. Agawa

Muzeum w Piotrkowie zmienia swoje oblicze i to nie tylko to zewnętrzne. Chcąc uatrakcyjnić poznawanie historii miasta jego mieszkańcom, organizuje m.in. specjalne inscenizacje. Właśnie w ramach tych działań odbyła się niedzielna prezentacja, ukazująca obrady senatu oraz sejmu w Piotrkowie, w Zamku Królewskim za czasów króla Zygmunta I Starego. W postać władcy wcielił się Piotr Gajda, zaś w możnych i posłów - piotrkowska młodzież z Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej.

 

Piotrkowianie, nie tylko ci zainteresowani historią swojego miasta, mogli dziś, w niedzielę, 9 marca, w jednej z sal piotrkowskiego muzeum przyjrzeć się na żywo obradom polskiego parlamentu za czasów króla Zygmunta I Starego. A wszystko za sprawą specjalnie przygotowanej inscenizacji. Jej organizatorami były: Muzeum w Piotrkowie, Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Ziemi Piotrkowskiej oraz Instytut Badań nad Parlamentaryzmem w Piotrkowie Trybunalskim. Dodatkowo z tej okazji odtworzono wystrój sali audiencjonalnej w pałacu króla Zygmunta I Starego, w której w latach 1520 - 1548 odbywały się posiedzenia Rady Królewskiej, nazywanej senatem, oraz do roku 1568 również posiedzenia całego parlamentu.

 

Inscenizację zaprezentowano dwukrotnie, o godzinie 11:00 i 13:00. – Chcemy zmienić obraz naszego Muzeum, tak żeby nie było ono tylko statycznym obiektem, ale miejscem, do którego będą naprawdę przychodzić ludzie i dowiadywać się o tym, co działo się w tym pałacu przed wiekami, a nie tylko przypadkowo natrafiać na informacje, że gdzieś i kiedyś zdarzyła się jakaś historia – mówi Piotr Gajda z Muzeum w Piotrkowie. – Mieliśmy pecha, bo minęły nam bez echa dwie okrągłe rocznice, pierwsza – 510. rocznica powołania sejmu i parlamentu dwuizbowego, druga – rocznica słynnego sejmu 1562 - 1563. Postanowiłem jednak, że należy poczynić kroki, by w Polsce zaczęło się utrwalać pojęcie, że parlament zawiązał się w Piotrkowie. Dlatego też chcemy organizować takie przedstawienia. W tej chwili robimy to sumptem prywatnym. Stroje szyjemy z własnych środków, co jest dla nas dużym obciążeniem. Sądzę, że władze miasta powinny się tym zainteresować, a takie przedstawienia powinny być robione co roku, o określonej porze, żeby w Polskę wyszła informacja, co naprawdę przed wiekami w Piotrkowie się działo.

 

Dlaczego mówimy, że Piotrków jest kolebką polskiego parlamentaryzmu? Wszystko zaczęło się od króla Kazimierza Jagiellończyka, za panowania to którego posiedzenia sejmów generalnych zaczęto wyznaczać w jednym miejscu, właśnie w Piotrkowie. Rola sejmów znacznie wzrosła po nadaniu szlachcie w 1454 roku przez króla przywilejów cerkwicko-nieszawskich, na mocy których stanowienie części praw wymagało akceptacji szlachty. Początkowo na zjazdach prawo było tworzone przez króla i jego radę (Rada Królewska), posłowie i przedstawiciele miast mogli tylko wyrażać opinie i udzielać akceptacji. Tak było do 1493 roku. Wówczas, podczas kolejnego zjazdu w Piotrkowie, po raz pierwszy posłowie wyodrębnili z parlamentu osobną izbę, tworząc sejm z prawami ustawodawczymi, a Rada Królewska przekształciła się w Senat. W Piotrkowie obrady parlamentarne odbywały się do 1568 roku, następnie zaś, na wniosek posłów i możnowładców litewskich, zostały one przeniesione do Warszawy, do której to Litwinom było znacznie bliżej niż do Piotrkowa.

 

Jak zapowiada Piotr Gajda, w najbliższym czasie, piotrkowianie będą mogli zobaczyć jeszcze inscenizację „Królowie w Piotrkowie”, w ramach której zostaną przedstawione takie historyczne postacie, jak: legendarny założyciel naszego miasta – Piotr Włostowic oraz monarchowie: Leszek Biały, Leszek Czarny, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary i Zygmunt August.

 

Agawa  


Zainteresował temat?

10

2


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

both ~both (Gość)10.03.2014 20:59

"95th" napisał(a):
Pan Gajda wziął się za "aktorstwo" i "odtwarzanie". I niech mu się uda, bo dotychczasowe jego różne działania miały charakter raczej destrukcyjny.


Tego Gajdę masz na myśli, czy tego drugiego od Interakcji? Nie mylisz przypadkiem?

30


pięknie ładnie ~pięknie ładnie (Gość)10.03.2014 18:26

Wszystko pięknie i ładnie - TYLKO KTO TO WIEDZIAŁ, GDZIE BYŁA INFORMACJA, ŻE TEGO RODZAJU POKAZ BĘDZIE W MUZEUM, ANI RADIO Z PIOTRKOWA, ANI MIEJSKA TELEWIZJA, ANI PLAKATY, ANI INTERNET, ANI GAZETY o tym fakcie N I E I N F O R M O W A Ł Y! Była ładna pogoda w niedzielę na spacer, to być może z dziećmi poszedłbym do muzeum, połączyć przyjemne z pożytecznym. Typowe polskie i typowe piotrkowskie działanie - nie działanie, dla wybranych i we własnym sosie, takie tam towarzystwo wzajemnej adoracji.

30


Wnuk ~Wnuk (Gość)10.03.2014 17:03

Inicjatywa bardzo dobra, ale zapraszam na Jerozolimską do słynnej MBP i dokształcajcie się! Połowa tych idiotyzmów została stworzona przez fantastę!

20


95th 95thranga10.03.2014 16:36

Pan Gajda wziął się za "aktorstwo" i "odtwarzanie". I niech mu się uda, bo dotychczasowe jego różne działania miały charakter raczej destrukcyjny.

50


a-ha ~a-ha (Gość)10.03.2014 12:55

"luzik" napisał(a):
Pan Chojniak cały czas jest aktorem - gra i udaje, że dba o losy Piotrkowa i jego mieszkańców.
W tej roli nie przebiłby go żaden aktorzyna - nawet zdobywca dziesięciu oscarów.


Nawet piotrkowski aktor statysta Krzysztof Kamiński nie gra tak wybornie!

50


luzik ~luzik (Gość)10.03.2014 09:03

"filozof" napisał(a):
Pan Chojniak się już nie przebiera za aktora


Pan Chojniak cały czas jest aktorem - gra i udaje, że dba o losy Piotrkowa i jego mieszkańców.
W tej roli nie przebiłby go żaden aktorzyna - nawet zdobywca dziesięciu oscarów.

61


śmieszek ~śmieszek (Gość)10.03.2014 08:57

Dwóch Sejmów polska "demokracja" nie wytrzyma.

50


filozof ~filozof (Gość)09.03.2014 23:43

Piotr Gajda....to Pan Chojniak się już nie przebiera za aktora?

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat