Sejm uchwalił nowelę m.in. zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

PAPKraj Piątek, 18 września 202066 3377
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Za jej przyjęciem głosowało 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
fot. pixabay

Spośród 229 przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w głosowaniu, nowelizację poparło 176 posłów PiS oraz minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (Porozumienie). Natomiast przeciw noweli zagłosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski. 15 posłów Porozumienia wstrzymało się od głosu, 2 było przeciw. Przeciwko noweli opowiedział się też m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS).

 

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

 

Zgodnie z nowelą ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; kwalifikacje osób uprawnionych do uboju rytualnego, jego warunki i metody określać ma w drodze rozporządzenia minister rolnictwa w porozumieniu z ministrem spraw wewnętrznych. Podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

 

Nowelizacja wprowadza też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych i usuwa cyrki z listy podmiotów, które mogą sprowadzać zwierzęta z zagranicy.

 

W nowelizacji zmienione zostały ponadto definicje "kota rasowego", "kojca" i "kolczatki".

 

Uchwalone w piątek przepisy zakazują trzymania zwierząt domowych na uwięzi na stałe oraz używania kolczatek, zaś w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 mkw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

 

Nowela określa również warunki trzymania zwierząt w kojcu, w zależności od wysokości zwierzęta w kłębie. Dla zwierząt o wysokości do 50 cm w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 9m kw. W przypadku zwierząt o wysokości od 51 do 66 cm w kłębie, powierzchnia kojca musi wynosić co najmniej 12 m kw. Powyżej 66 cm wysokości zwierzęcia w kłębie, powierzchnia kojca nie może wynosić mniej niż 15 m kw.

 

Wśród nowych przepisów znalazł się także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami realizują gminy oraz organizacje społeczne, zajmujące się statutowo ochroną zwierząt, działające nie dla zysku. Przepisy nakładają też na lekarzy weterynarii obowiązek kontroli schronisk dla zwierząt raz na kwartał.

 

Według noweli, w przypadkach niecierpiących zwłoki, gdy dalsze pozostawienie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu, właściwa organizacja - w asyście policjanta, strażnika gminnego lub lekarza weterynarii, odbiera mu zwierzę i zawiadamia władze samorządu, a kosztami akcji służb obciąża się właściciela. Zaś w przypadku nieuzasadnionej interwencji kosztami obciąża się właściwa organizację.

 

Nowe przepisy przewidują także utworzenie Rady ds. zwierząt przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej. W skład Rady mają wchodzić przedstawiciele stowarzyszeń ochrony zwierząt, schronisk, instytucji naukowych, lekarze weterynarii oraz hodowcy. Organ ma składać roczne sprawozdania na temat dobrostanu zwierząt.

 

Zgodnie z nowelą, wprowadzone zostaną dodatki dla opiekunów zwierząt, które były wykorzystywane np. przez Policję, wojsko czy Straż Graniczną. Wysokość takiego dodatku w rozporządzeniu określa rząd, dodatek byłby wypłacany do śmierci zwierzęcia, nad którym sprawuje się opiekę.

 

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

 

 

 

Iwona Pałczyńska, Monika Zdziera/PAP


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (66)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kki ~kki (Gość)19.09.2020 10:35

likwidacia rolnictwa staje się faktem , hodowla świń wykosił asf , chów bydła i drobiu wykosi ustawa , zbyt na zboża spadnie i zaczną się kłopoty ,około 40% naszej produkcji jest w systemie hallal i koszer ,to gdzie sprzedawać i dobrowolnie oddawać rynki zbytu ? ktos tematu nie przemyślał

54


Us ~Us (Gość)18.09.2020 12:44

A na wsi Pis miała 80% poparcia. Wcześniej jak Kaczyński przepychał głupie i szkodliwe ustawy w ciągu jednej nocy to chłopom nie przeszkadzało. Dopiero teraz pis jest be. Jeszcze się przekonacie jaki bałagan po sobie zostawią. Długi będziemy spłacać przez następne dziesięciolecia.

91


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)19.09.2020 19:13

Hodowcy w ramach protestu, powinni wypuścić wszystkie zwierzęta na futra

61


gość ~gość (Gość)19.09.2020 10:00

Abstrahując od treści i sensu zmian PiS pokażą, że niczego nie potrafi oprócz robienia bałaganu. Nowela przyjęta z błędami proceduralnymi będzie powode
m skarg do sądów a te zrobią co będą musialy orzekną na korzyść skarżącego. Tak może być.

42


Pomysłowy Dobromir ~Pomysłowy Dobromir (Gość)19.09.2020 08:43

Mój kot nie jest na uwięzi, chodzi dokąd chce.

21


gość ~gość (Gość)19.09.2020 00:05

Jak widać nadmierna miłość do zwierząt objawia się czesto nienawiścią wobec ludzi. Bezdomnemu pieskowi jeść dacie ale jak bezdomny człowiek o kromke chleba poprosi to go zwyzywacie od żuli i nierobów.

51


gość ~gość (Gość)18.09.2020 22:18

Brawo. Niewierzylem, ale się udalo

43


gość ~gość (Gość)18.09.2020 21:54

Brawo. Niewierzylem, ale się udalo

32


rol ~rol (Gość)18.09.2020 10:13

to jest koniec naszego rolnictwa ,asf wykończył hodowców /celowe działanie/ ,teraz likwidacja bydła ,kto ma kupować ziarno na pasze ? i pomyśleć że zrobił to pis który władzę zawdzięcza wsi ,ja tego nie rozumiem

107


gość ~gość (Gość)18.09.2020 17:28

Niemiec się już cieszy z utylizacji i z

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat