Sasin: rząd stworzył liczne mechanizmy wsparcia mniejszych miast

PAPKraj Czwartek, 13 maja 202118 1001
Rząd stworzył mechanizmy służące wsparciu małych miast i lokalnych społeczności - mówił w środę w Hrubieszowie (Lubelskie) wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Miasto to otrzymało 7,5 mln zł dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
fot. PAP

"Nasz rząd stworzył liczne mechanizmy, które mają służyć wsparciu takich miast i takich społeczności, jak tu w Hrubieszowie" – powiedział wicepremier Sasin podczas briefingu prasowego w Hrubieszowie.

 

Podkreślił, że jednym z tych mechanizmów jest Fundusz Inwestycji Lokalnych, który ma wspierać lokalne przedsięwzięcia służące podniesieniu poziomu życia mieszkańców, ma być też "kołem zamachowym" wychodzenia z kryzysu spowodowanego koronawirusem.

 

Wicepremier wręczył prezydent Hrubieszowa Marcie Majewskiej symboliczny czek na 7,5 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do dwóch inwestycji prowadzonych przez miasto.

 

Hrubieszów otrzymał 5 mln zł dotacji na wsparcie budowy miejskiej pływalni. Inwestycja ta o wartości 25 mln zł jest już realizowana, miasto otrzymało na ten cel wcześniej 7 mln zł dofinasowania z ministerstwa sportu oraz 2,5 mln zł z ogólnej rezerwy prezesa rady ministrów. Pływalnia ma powstać do marca 2022 r.

 

Natomiast 2,5 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych samorząd Hrubieszowa przeznaczy na wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

 

Sasin zadeklarował, że będzie wspierał nadal rozwój Hrubieszowa. "To nie są ostatnie środki, które trafiają do Hrubieszowa. Przed nami kolejne transze z funduszy, które realizujemy i zrobię wszystko, by z tych funduszy, z tych rozdań środków budżetowych dla samorządów, ta należna część trafiła również do Hrubieszowa, by można było myśleć o kolejnych wyzwaniach, kolejnych inwestycjach" – powiedział wicepremier.

 

Jego zdaniem takie miasta jak Hrubieszów potrzebują szczególnego zainteresowania centralnych władz, bo wcześniej przez wiele lat nie miały możliwości rozwoju. "Polska szła do przodu, a takie miasta jak Hrubieszów, jak cała Lubelszczyzna, zdawało się, stoją w miejscu" – mówił wicepremier.

 

Według Sasina przyczyniła się do tego błędna polityka prowadzona przez kolejne rządy, polegająca na lokowaniu większości środków w wielkich miastach, metropoliach, które miały stać się "wyspami luksusu" i teoretycznie pociągnąć za sobą do rozwoju mniejsze ośrodki.

 

"Ta polityka nie przyniosła efektów. Ona spowodowała, że rozwarstwienie regionalne, jeśli chodzi o zamożność, zamiast maleć, zwiększało się. Oprócz bogatych regionów, właśnie tych największych miast, były na mapie Polski takie tereny, które były opóźnione, czekały na swoja szansę. Takim terenem na mapie Polski niestety w dalszym ciągu jest woj. lubelskie – region, który w przeliczaniu na mieszkańca ma najniższy dochód w Polsce i jest jednym z najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej" – powiedział Sasin.

 

Podkreślił, że rząd Zjednoczonej Prawicy odrzucił tamtą politykę na rzecz polityki zrównoważonego rozwoju i wspierania tych terenów, które tego najbardziej potrzebują. "Tak, by wyrównywać szanse, wyrównywać poziom życia mieszkańców, aby tworzyć miejsca do dobrego życia, dać mieszkańcom dostęp do tych zdobyczy cywilizacji, które dostępne były często tylko w tych większych ośrodkach miejskich" - dodał wicepremier.

 

Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska dziękując za otrzymane wsparcie powiedziała, że dotacja pozwoli w budowanej krytej pływalni na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, m.in. zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów funkcjonowania tego obiektu. Jak dodała, nowe oświetlenie uliczne w mieście to inwestycja, o którą mieszkańcy proszą od lat.

 

"Okres pandemii mocno utrudnił finasowanie inwestycji z budżetu miasta, to jest problem wszystkich miejscowości. (..) Te pieniądze (dotacja z Funduszu Inwestycji Lokalnych) są już na koncie urzędu, możemy ze spokojem realizować te marzenia, które się już urzeczywistniają" – powiedziała Majewska.

 

autorka: Renata Chrzanowska


Zainteresował temat?

0

8


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_tymon ~go?ć_tymon (Gość)13.05.2021 23:34

Taaaak. Zupełnie jak yeti. Wszyscy słyszeli ale nikt nie wiedział.

40


Mzurej ~Mzurej (Gość)13.05.2021 20:26

Oddaj 70 milionów z kopertowych wyborów na leczenie dzieci się by przydało

70


go?ć_basia ~go?ć_basia (Gość)13.05.2021 20:25

Rzad to wspiera swoich partyjnych działaczy w dojeniu państwowych spółek.
Pieniądze I Stołki dla swoich. Oto Pis

40


stefan ~stefan (Gość)13.05.2021 14:42

Pokazać mu hotel na Wroniej,niech sie przyzwyczaja.

41


j. ~j. (Gość)13.05.2021 14:39

Ale oni się mogą bezkarnie śmiać, bo dopóki są przy władzy, nikt ich nie rozliczy, a przy tak słabej i skłóconej opozycji, jak na razie nie mają z kim przegrać wyborów i obawiam się, że w 2023 też nie będą mieli. Niestety dla wielu ludzi takie sprawy, jak wybory kopertowe, takie, czy inne przyznawanie subwencji samorządom, TK, praworządność itp., to są jakieś abstrakcje, a np. 500+, albo 13-tka dla emerytów to są cholerne konkrety. Oni o tym dobrze wiedzą i to bezwzględnie wykorzystują rozdając nie swoje, tylko nasze pieniądze, podczas gdy nie tyle totalna, co totalnie nieudolna opozycja dalej nic nie rozumie i będzie sobie składać pewnie niebawem jakieś następne wotum nieufności... Nic dobrego się tu nie kroi, kto może, nich lepiej ucieka z tego kraju...

41


obiektywny ~obiektywny (Gość)13.05.2021 13:13

Stworzył mechanizmy wspierania swoich miast kosztem innych takich trochę większych jak Piotrków Trybunalski.

41


!!! ~!!! (Gość)13.05.2021 11:34

Rząd stworzył liczne mechanizmy wspierania swoich - powiedział Sasin, który będzie odpowiadał za organizację nielegalnych wyborów.

70


maxiu ~maxiu (Gość)13.05.2021 10:21

Po tych słowach Sasina w mniejszych miastach zapanowała panika.

120


G ~G (Gość)13.05.2021 09:19

Dobrze że sam sasin tego nie tworzył tak jak organizował wybory...

70


epe ~epe (Gość)13.05.2021 07:43

Są/były/będą już matury z matematyki? Przypomnijcie mi wzór na 1 Sasina... ile to było?

142


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat