Sanepid informuje i apeluje!

ePiotrkow Czwartek, 12 marca 202024 7430
W związku z tym, że Polska znalazła się na liście państw objętych zasięgiem występowania koronawirusa SARS –CoV-2 wywołującego chorobę COVID – 19, piotrkowski sanepid przekazuje garść informacji na temat zagrożenia. - Należy stosować wszelkie zasady profilaktyki prowadzące do zapobiegania przenoszeniu się infekcji! – apelują pracownicy sanepidu.
fot. pixabay

COVID-19 jest chorobą zakaźną wywołaną przez ostatnio odkryty koronawirus SARS – CoV-2. To nowy wirus i nie ma jeszcze dostatecznych badań w kierunku jego rozpoznania i skutecznej walki farmakologicznej przeciwko jego działaniu. Wiemy natomiast, że podstawową bronią do walki z nim jest zachowanie właściwej higieny: częste mycie rąk, unikanie podczas powitania uścisków i podawania dłoni, unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Ponadto w kontaktach międzyludzkich, szczególnie z osobą chorą, należy zachować bezpieczną odległość (co najmniej 1 – 1,5 m). Dotyczy to osób przejawiających objawy grypopochodne, takie jak: gorączka, katar, kaszel. Stosowanie się do tych zasad może w znacznym stopniu ograniczyć zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS – CoV-2 jak i innych wirusów, w tym grypy.


Państwowa Inspekcja Sanitarna i Ministerstwo Zdrowia podjęły działania w celu zahamowania rozprzestrzenienia się wirusa w skali kraju, ale by były one skuteczne, najważniejsze jest zachowanie się potencjalnie zakażonego, jego świadomość i stosowanie się do ustalonych procedur. Ustalony okres wylęgania się choroby jest dość długi i wynosi od 1 do 14 dni. Dlatego też osoby powracające do kraju z terenów objętych transmisją wirusa SARS – CoV-2 powinny przez okres 14 dni poddać się samokontroli, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (wysokiej gorączki, duszności, bólu mięśni, kaszlu) powinny się skontaktować wyłącznie telefonicznie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Piotrkowie Trybunalskim, celem podjęcia dalszych działań w zakresie ochrony życia i zdrowia.

 

- Apeluję zatem do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o korzystanie z przekazów medialnych: informacji radiowych i telewizyjnych - autoryzowanych przez ekspertów z dziedziny zdrowia, stosowanie się do zalecanych procedur, a wspólnie nie dopuścimy do rozwoju epidemii na naszym terenie. Ponadto, apeluję również o zainteresowanie się osobami starszymi, szczególnie samotnymi, z naszego otoczenia. Osobom w podeszłym wieku, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 należy w miarę możliwości udzielić pomocy w zakresie zapewnienia podstawowych warunków bytowych – mówi Anna Kańska, kierownik Sekcji Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.03.2020 13:34

Mysle ze informacje sa juz nieaktualne od kilku dni :-) wirus moze sie przenosic nawet na 4-4,5m i byc w powietrzu nawet pol godziny.

32


gość ~gość (Gość)12.03.2020 19:56

A tym czasem dziś sie dowiedziałem ze ,od jutra będą sprawdzana instalacja elektryczna w mieszkaniach spółdzielni Belzacka.Czyli pare osób bedzie chodzić od mieszkania do mieszkania przez pare dni....i wystarczy ze gdzieś ktos przypadkiem bedzie chory ....jak to sie ma do wszystkich zaleceń rządu i sanepidu???

40


burok z piotrkowa burok z piotrkowaranga12.03.2020 17:15

Dlaczego SM na polecenie dyrektorów szkół nie kontroluje gimbazy,która grupami zaleguje w Focusie ?!!!!

71


gość ~gość (Gość)12.03.2020 15:01

do nas na magazyn codziennie po 3-4 kierowców z włoch przyjeżdża i kierownictwo nie widzi żadnego problemu....

120


gość ~gość (Gość)12.03.2020 11:32

Mój sąsiad dziś w nocy wrócił z Niemiec, co robić w takiej sytuacji, mieszkam w bloku

102


Przerażony ~Przerażony (Gość)12.03.2020 15:43

Szkoły zamknięte to dzieci i młodzież świetnie się bawią w Focusie. Jeśli ktoś tego nie ukróci to będziemy mieć powtórkę z Włoch. Wysokie kary dla rodziców i pełnoletniej młodzieży za nieuzasadnione wychodzenie z domu!!!! Przez takich bezmózgowców może umrzeć wiele ludzi!!!

111


she ~she (Gość)12.03.2020 13:34

Przykre jest to, że w związku z zamknięciem szkół, mamusie zabierają ze sobą dzieci (np żeby wyrobić im paszport, dowód ) i przychodzą do urzędów załatwiać sprawy, jak twierdząc korzystając z okazji, że dzieci maja wolne!!! Nie taki był zamysł specustawy, albo siedzisz z dzieckiem w domu albo szoruj do roboty. To nie ferie.

212


gość ~gość (Gość)12.03.2020 11:13

Sanepid to niech idzie w Aleje na kebsa biegajace szczury policzyć bo nie ma kto.

142


112 ~112 (Gość)12.03.2020 12:33

Bo nasze dzieci nie są objęte dniami wolnymi. Ośrodki szkolno - wychowawcze ustawodawca wyłączył z dni wolnych i nasze dzieci muszą chodzić do szkoły.

41


112 ~112 (Gość)12.03.2020 10:54

Pytam stanowczo o SOSW w Piotrkowie - co z naszymi dziećmi !?

64


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat