Samorządy walczą o nową linię kolejową w regionie

Strefa FM Wtorek, 04 sierpnia 202041 4798
Przedstawiciele samorządów oraz przedsiębiorców z województwa łódzkiego podpisali we wtorek w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie Trybunalskim list intencyjny, w którym okazali swoje poparcie dla budowy nowej linii kolejowej Wieluń-Bełchatów-Piotrków-Łódź Kaliska. Miałaby ona przebiegać przez Srock, Tuszyn i Rzgów.

Ładuję galerię...

- Cieszę się, że udało nam się spotkać w gronie wszystkich interesariuszy zabiegających o ten projekt. My jako przedstawiciele powiatu piotrkowskiego zaproponowaliśmy przebieg linii przez gminy Grabica, Wola Krzysztoporska i Moszczenica. dalej pociąg miałby jechać przez gminę Tuszyn i Gminę Rzgów aż do Łodzi Kaliskiej. Chcielibyśmy zaktywizować te tereny pod względem gospodarczym. We wspomnianych lokalizacjach mamy na przykład wiele centrów logistycznych. Takie połączenie ułatwiłoby też codzienne przemieszczanie się naszym mieszkańcom po regionie - mówi Piotr Wojtysiak, starosta Piotrkowski. 

 

Obecny na spotkaniu Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica też chwalił ten pomysł. - Z propozycji zrealizowania tej inwestycji wszyscy powinniśmy być zadowoleni. Wiadomo jaki mamy dziś stan dróg, szczególnie drogi krajowej nr 12/91. Sytuacja tam jest zła. Kolej ten problem by rozwiązała. Osobiście z niecierpliwością czekam na realizację omawianego dzisiaj przedsięwzięcia. 

 

Projekt samorządowców wspiera Grzegorz Lorek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, który twierdzi, że szansę na realizację tego zadania są duże. - Polska ma w finansowej perspektywie unijnej 2021-2027 zapowiedzianą pokaźną sumę pieniędzy. Nasze samorządy mają zbyt mało środków własnych by tego typu zadanie zrealizować samodzielnie, ale wpisujemy się w  strategię rozwoju sektora energetycznego w kraju i myślę, że z tych kilku miliardów euro, które Polska ma otrzymać na zmiany w tym zakresie, część mogłaby zostać przeznaczona na budowę nowej linii kolejowej. Tym bardziej, że ten projekt może również pomóc osobom zamieszkującym w miejscowościach wykluczonych kolejowo. Bełchatów i Wieluń są tego przykładami. Patrząc na to jako na całość, są szanse na pozyskanie finansowania.

 

List intencyjny w sprawie budowy nowej linii, skierowany do marszałka województwa łódzkiego, premiera, ministra infrastruktury i prezesa zarządu PKP, podpisali włodarze Piotrkowa, Bełchatowa, Wielunia, Tuszyna, Rzgowa, Kleszczowa i Moszczenicy, a także prezes Zarządu Ptak Holding. W uzasadnieniu podano między innymi, że jej stworzenie poprawi sytuację gospodarczą regionu i korzystnie wpłynie na środowisko.

 

Poniżej pełna treść listu intencyjnego.

 


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.08.2020 06:14

Taaa to będzie jak z PKS-ami wielka gadka działań zero w PT po PKS-esie tylko wspomnień czar pozostał

20


k ~k (Gość)05.08.2020 22:11

Co do drogi S-12 też jestem sceptyczny że ktokolwiek coś wybuduje. Na tej drodze tylko tracą życie i zdrowie ludzie a krew polaków jaką ma wartość to pokazuje właśnie priorytet jej budowy i regionu. Nie rozumiem układu drogowego i priorytetów budowania dróg w Łódzkim np. S-8, która była pięknie pomyślana drogą, łączyła Warszawę-Wrocław a jednocześnie wschód-zachód i jak dzisiaj wygląda po kilku latach? Do Wrocławia szybciej i krócej jedzie się autostradą. S-8 utraciła swój pierwotny cel i nie łączy już tych miast bo kto by jeździł w kółko. Dzisiaj S-8 (patrząc na mapę) została przeprojektowana na drogę dojazdową Wrocław-Rzgów. Smutno to wygląda to jest jeszcze jeden argument aby wrócić do poprzedniego podziału administracyjnego kraju. Jak było 49 województw to ten program układu drogowego miał jakiś sens, a teraz ciężko jest się połapać człowiek jedzie na południe a kompas pokazuje że droga idzie na północ. Mam odczucie jakby nie było planów i każdy ciągnie do siebie taka wolna amerykanka silniejszy zawsze wygrywa niestety słabsze regiony zawsze przegrywają. Trochę w tym wszystkim rozczarowuje KE tyle tam się mówi o rozwoju regionalnym w tym wspieraniu lokalnych strategii i o zrównoważonym rozwoju obszarów miejskich, a realia są takie że KE sama pogłębia te różnice bo jeden silniejszy obszar dostaje dotacji miliard a drugi słabszy może liczyć góra na kilka milionów. Przecież sens słowa "zrównoważony" pokazuje że powinno być dokładnie odwrotnie.

10


pytek ~pytek (Gość)05.08.2020 21:26

czy było rozpoznanie potrzeb, chyba, że chodzi o takie wykorzystanie jak torów prowadzących do Bełchatowa

10


gość ~gość (Gość)05.08.2020 11:47

Będzie stacja w Gościmowicach? Bo jak nie to nie wyrażam zgody na te linie kolejową

51


CoolMen ~CoolMen (Gość)04.08.2020 17:57

Ciekawe jak sygnatariusze listu wyobrażają sobie rozwiązanie problemu drogi krajowej nr 12/91, skoro do tej pory nikt nie potrafi wykorzystać istniejących linii kolejowych w Polsce do transportu towarów masowych i całe watahy TIR-ów rozjeżdżają kraj wzdłuż i wszerz. Kto jest w stanie zmusić ciężarówki wożące np. węgiel ze Śląska do Gdańska, Olsztyna, lub ciężarówki wożące np. żwir z Opola do Piotrkowa, Łodzi do likwidacji tego procederu? Przecież istnieją (jeszcze nie zlikwidowane) linie kolejowe prawie równolegle przebiegające tym śladem.

171


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)05.08.2020 08:30

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego tak jakby bez maseczki kolejny raz ??
Nie wygląda na chorego, a przyłbice raczej mógłby nosić, w tym chyba nie ma żadnych chorób które przeszkadzają ...
Odważy się ktoś spytać o co chodzi ?? Czy nie ma w tym mieście odważnego dziennikarza ?

63


m ~m (Gość)05.08.2020 15:10

na trasie Wieluń,Bełchatów ,Piotrków,Łódż będzie jeżdzić dziennie 3 osoby.

23


gość ~gość (Gość)04.08.2020 17:32

Pomysł dobry tylko w wykonanie mało wierzę . Nasz region władza ma w du.. I tak te okolice będą głosować na pis. Nie ma sensu się starać. Jak było z S12? Droga bardzo potrzebna jak najszybciej i co i nic! Tak samo będzie z koleja.

154


gość ~gość (Gość)05.08.2020 09:53

A z lotniska zrobią pierwszy na świecie transport pieszy by dostarczyć wszystko

24


gość ~gość (Gość)04.08.2020 20:02

Tak zrobią wam odrazu lotnisko i kanał żeglugi

135


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat