Samorządy pomogą przedsiębiorcom

Strefa FMŁódzkie Niedziela, 22 marca 202020 3439
Epidemia koronawirusa odbija się na małych i średnich firmach. Samorządy chcą pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten niezwykle trudny dla nich moment.

Tomaszów Mazowiecki

 

Urząd Miasta w Tomaszowie wychodzi z pomocą do przedsiębiorców z terenu miasta. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który dotyka w szczególny sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą, miasto proponuje szereg rozwiązań, które są dostępne w obecnym stanie prawnym. Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, będą mogli liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o obciążenia związane z lokalnymi podatkami i opłatami. Pozostali podatnicy, którym pogarszająca się z powodu epidemii sytuacja finansowa nie pozwoli na bieżące regulowanie należności podatkowych, również będą mogli ubiegać się o ulgi. Prezydent Miasta na wniosek podatnika, może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umarzania, odraczania terminu płatności lub rozkładania na raty należności z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego, podatku od środków transportowych. Niezależnie od tego, analizowana jest obecnie forma uchwały, która dopuszczałaby zwolnienie od podatku od nieruchomości. Prezydent Miasta ma również uprawnienia do udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych (wieczyste użytkowanie, dzierżawa, czynsze najmu). W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą ulgi w opłatach podatków i opłat będą rozpatrywane indywidualnie na podstawie złożonych wniosków, zgodnie z obowiązującymi przepisami i po wykazaniu, że ograniczenia wprowadzone na terenie kraju w związku z koronawirusem generują straty i zagrażają dalszej działalności firmy.

 

Bełchatów

 

Prezydent Mariola Czechowska jest w stałym kontakcie z bełchatowskimi przedsiębiorcami. Z myślą właśnie o nich przygotowała specjalny miejski program wsparcia zawierający szereg ulg, m.in. umorzenia podatków i opłat należnych na rzecz miasta. Branża turystyczna, właściciele sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych czy przewoźnicy – mali i średni przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ich sytuacja w związku z szerzącym się w Polsce koronawirusem jest coraz trudniejsza. Biorąc pod uwagę gospodarcze i ekonomiczne skutki epidemii prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wprowadza szereg ulg dla właścicieli lokalnych firm.

 

Udzielana pomoc będzie dotyczyć:
1. Odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia podatków i opłat należnych na rzecz miasta Bełchatowa. Chodzi o podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. By przedsiębiorca mógł skorzystać z takich ulg, musi złożyć wniosek do magistratu.
2. Odroczenia terminu zapłaty opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące.
3. Odroczenia terminów zapłaty czynszu z tytułu dzierżawy najmu lokali użytkowych dla osób prowadzących w nich działalność gospodarczą.
4. Według przyjętego programu osłonowego prowadzący działalność gospodarczą mogą liczyć na umorzenie czynszu w gminnych lokalach za 1 miesiąc, z możliwością odroczenia terminu zapłaty czynszu na kolejne 2 miesiące. O taką ulgę mogą wnioskować najemcy, którzy działają w branży uwzględnionej w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 w prawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego.

 

Łódź

 

Pomoc zadeklarowała także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Kochani! Jestem po spotkaniu ze skarbnikiem miasta i moimi współpracownikami. Wypracowaliśmy pierwszy pakiet pomocy dla przedsiębiorcy. W tej chwili jest to zarys działań. Całość
koncepcji przedstawimy Wam po weekendzie. Na ten moment wiemy już jedno: mamy w Łodzi sześć tysięcy miejskich lokali użytkowych i chcemy, żeby wszyscy, którzy wynajmują te lokale mogli skorzystać z pomocy. Ta pomoc będzie się skupiała na: rozłożeniu czynszu na raty, odłożeniu czynszu, umorzeniu odsetek lub wszystkich tych trzech komponentach razem. Oczywiście na wniosek przedsiębiorcy. Do tego pełne wsparcie przedsiębiorcy w zakresie zarówno doradztwa finansowego, jak i prawnego. Wiecie sami, że wywodzę się z biznesu i wierzcie mi: nie zostawię Was w tej bardzo trudnej sytuacji samych - napisała Hanna Zdanowska na facebooku.


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyrdymał ~dyrdymał (Gość)22.03.2020 12:22

Jutro Piotrków zakasuje wszystkich.

90


gość ~gość (Gość)23.03.2020 08:04

Pomożemy przedsiębiorcą. Niech się bawią na malediwach.

43


nowak ~nowak (Gość)23.03.2020 11:55

A jeszcze chwilę temu miejskie urzędasy nabijały się z Radnej Marleny Wężyk Głowackiej, że ludziom chciała pomagać i sugerowała, że o biznes miejski należy się w tej chwili wspomagać. Dziś widać, że inne samorządy coś robią bo myśą a my w tym czasie spłacamy sobie mediatekę.

80


A w Piotrkowie? ~A w Piotrkowie? (Gość)23.03.2020 10:53

Wszystkim przedsiębiorcom powodzi się super, więc po co im pomagać. Dadzą sobie radę sami. A jak nie, to pójdą do Urzędu Pracy.

61


grzesław 57 ~grzesław 57 (Gość)23.03.2020 10:12

SZANOWNY PANIE PREZYDENCIE MIASTA PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO. Proszę uprzejmie w imieniu małych firmy o wykazanie się odrobiną empatii, to my tworzymy miejsca pracy, to my jesteśmy "solą" tej ziemi. Duże firmy przetrwają, my niekoniecznie.

71


gość ~gość (Gość)23.03.2020 08:05

A ile taki fryzjer zapłacił uczciwie podatku przez cały rok ?

22


gość ~gość (Gość)22.03.2020 20:06

No co Wy chcecie przecież Piotrków jest w czołówce miast z najniższymi zarobkami.To przecież dobrze świadczy o władzach i przeds?ębiorcach .Jedni i drudzy dbają.... fakt tylko o siebie :(

80


gość ~gość (Gość)22.03.2020 16:30

To miasto to tragedia.

110


gość ~gość (Gość)22.03.2020 10:26

Hej, jakoś mi Piotrkowa Trybunalskiego brakuje! Co Prezydent Miasta i samorząd mają do zaoferowania naszym przedsiębiorcom??

70


slyszący dobrze ~slyszący dobrze (Gość)22.03.2020 15:00

https://www.bip.piotrkow.pl/index.php?idg=15&id=1781&x=80 odsłuchałem sesję Rady Miasta od 48 minuty i tam podano stosowne informacje, aby nie robić niczego w owczym pędzie

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat