tekst reklamowy

Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych – czy to w ogóle możliwe?

Czwartek, 06 maja 2021 848
Myślisz, że panele fotowoltaiczne może montować tylko wyspecjalizowana firma? Niekoniecznie! Wystarczą uprawnienia, dobre chęci, trochę sprzętu i wiedza, jak się za to profesjonalnie zabrać. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować fotowoltaikę na swoim dachu!

Myślisz, że panele fotowoltaiczne może montować tylko wyspecjalizowana firma? Niekoniecznie! Wystarczą uprawnienia, dobre chęci, trochę sprzętu i wiedza, jak się za to profesjonalnie zabrać. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować fotowoltaikę na swoim dachu!

 

Fotowoltaika – czy warto?

 

Zdecydowanie tak! Rachunki za energię elektryczną potrafią przyprawić o zawroty głowy – tym bardziej że stale wzrastają. Poza tym montaż fotowoltaiki to działanie ekologiczne – w końcu energia jest czerpana z promieni słonecznych. Martwisz się o wysoki wkład w inwestycję paneli? Koszty szybko się zwracają, a dodatkowo możesz otrzymać dofinansowanie w kwocie 5000 zł.

 

Prawidłowo wykonany montaż

 

Kiedy można pokusić się o samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych? Osoba, podejmująca się tego zadania powinna być przeszkolona do pracy na wysokościach oraz posiadać odpowiedni sprzęt (kask, liny, szelki…). Przed rozpoczęciem montażu, projekt powinien zostać omówiony z inżynierem budowlanym, który oceni możliwości dodatkowego obciążenia Twojego dachu. Instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj obciąża dach w granicy 14 kg / m2.

 

Musisz zdawać sobie sprawę, że prawidłowo wykonany montaż ma bardzo duży wpływ na wydajność całej instalacji. Oto co należy wziąć pod uwagę przed jej wykonaniem:

– zacienienia, zależne od pory roku oraz pory dnia,

– kąt nachylenia oraz położenie dachu względem słońca,

– drzewa rosnące nieopodal domu oraz inne przeszkody, które mogą mieć wpływ na działanie fotowoltaiki.

 

Co zawierają zestawy do samodzielnego montażu?

 

Aby samodzielnie zamontować panele fotowoltaiczne, możesz zakupić specjalny system montażowy, dobrany do powierzchni dachu, jego pokrycia, i indywidualnych potrzeb. Takie rozwiązanie ma same plusy, a największym jest oczywiście duża oszczędność. Satysfakcja i powód do chwalenia się kolegom są już wliczone w cenę.

Co zawiera taki zestaw? Sprzęt do samodzielnego montażu z podzespołami najwyższej jakości. Będzie tam wszystko, co niezbędne. Poza tym znajdziesz w środku szczegółową instrukcję, co do wykonania. Otrzymasz również wsparcie sprzedawcy, na każdym etapie montażu. Pozostaje jeszcze kwestia prawna. Zestaw powinien zawierać niezbędne certyfikaty, zgłoszenie do zakładu energetycznego, a także dokumenty potrzebne do dofinansowania.

 

Przydatne wskazówki

  1. Nigdy nie montuj paneli poza obrysem dachu. Należy zachować minimum 30 cm krawędź bezpieczeństwa, dzięki czemu wiatr nie będzie w stanie podwiać paneli od dołu. Dodatkowa instalacja odgromowa chroni panele przed uderzeniem pioruna podczas burzy.
  2. Nie montuj paneli w niesprzyjających warunkach atmosferycznych (burza, śnieg, deszcz). Poczekaj na ciepły dzień, bez opadów i silnych wiatrów.
  3. Panele łączy się ze sobą falownikiem, za pomocą przewodów solarnych. Są one odporne na promieniowanie UV oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Przewody montuje się w przewodach wentylacyjnych – jeśli to możliwe. W innym przypadku należy poprowadzić ją w elewacji np. wzdłuż rynny. Powinny być wówczas schowane w specjalne rury osłonowe.
  4. Panele można montować również na elewacji domu. Ważne, aby zachować kąt 35 – 45 stopni. Istnieją również systemy montażowe, dostosowane do montażu na gruncie. Koszt wykonania będzie jednak wyższy, ze względu na montaż fundamentu.

Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat