Są pieniądze na rewaloryzację parku Belzackiego. Zobacz wizualizacje!

ePiotrkow Czwartek, 29 października 202030 7910
- Pozyskaliśmy środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na rewitalizację parku Belzackiego, dzięki czemu znacząco zmieni on swoje oblicze – informuje prezydent Piotrkowa na swoim oficjalnym profilu na FB. W jednym z najpiękniejszych obiektów naszego miasta powstaną m.in. nowe alejki, ławki, scena letnia, pomost, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci, będą też nowe nasadzenia drzew, krzewów czy ziół. Prace mają wystartować w przyszłym roku.

Jak informuje Urząd Miasta, rewaloryzacja zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości. Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami. Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

 

Prace w parku mają potrwać do końca 2021 r., chyba że plany te pokrzyżuje epidemia COVID-19. W budżecie na ten cel samorząd zabezpieczył 9,4 mln zł.

 

Podczas środowej (29.10) sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez miasto pożyczki. - Postanawia się zaciągnąć pożyczkę do kwoty 2 mln 160 tys. 952 zł w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pożyczkę przeznacza się na sfinansowanie w 2021 roku zadania inwestycyjnego "Rewaloryzacja parku Belzackiego”, ujętego w wykazie przedsięwzięć Wieloletniej Prognozy Finansowej – czytamy w projekcie uchwały. - 27 sierpnia 2020 roku na posiedzeniu Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, podjęto decyzję o przyznaniu dofinansowania w formie pożyczki. Warunkiem podpisania umowy jest podjęcie uchwały Rady Miasta o zaciągnięciu pożyczki.

 

Oprócz pożyczki miasto otrzymało też dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 3 mln 241 tys. 397 zł na realizację prac. Razem to ponad 5,4 mln zł, które miasto wyda na prace w parku. 

 

Zabytkowy park Belzacki w Piotrkowie od lat czeka na modernizację. Urzędnicy już starali się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2017 roku. Wtedy nie udało się. Podobnie było w 2018, kiedy miasto chciało pozyskać pieniądze w ramach programu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego”. Wówczas pojawiły się zastrzeżenia do projektu dotyczącego zagospodarowania stawu znajdującego się w parku Belzackim.


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

~PT ~~PT (Gość)29.10.2020 09:29

Byłem tam w sobotę i muszę stwierdzić że wasze zdjęcia nie pokazują rzeczywistości. Walające się opakowania po pizzy, sosach, butelki po piwie czy napojach. Pełne kosze na śmieci. I młodzież popijającą piwo na ławeczkach.
Najpiękniejszy obiekt naszego miasta?

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat