Są pieniądze na rewaloryzację parku Belzackiego. Zobacz wizualizacje!

ePiotrkow Czwartek, 29 października 202030 8193
- Pozyskaliśmy środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na rewitalizację parku Belzackiego, dzięki czemu znacząco zmieni on swoje oblicze – informuje prezydent Piotrkowa na swoim oficjalnym profilu na FB. W jednym z najpiękniejszych obiektów naszego miasta powstaną m.in. nowe alejki, ławki, scena letnia, pomost, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci, będą też nowe nasadzenia drzew, krzewów czy ziół. Prace mają wystartować w przyszłym roku.

Jak informuje Urząd Miasta, rewaloryzacja zieleńca zakłada m.in. budowę nowych oraz przebudowę istniejących alejek. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości. Nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe. Przewidziano również remont kładki, budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami. Bardzo ważnym elementem prac będzie pielęgnacja i urządzenie zieleni, w tym specjalna aranżacja roślinności, w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Znajdzie się miejsce na łąkę kwietną o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada m.in. posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. rośliny bylinowych.

 

Prace w parku mają potrwać do końca 2021 r., chyba że plany te pokrzyżuje epidemia COVID-19. W budżecie na ten cel samorząd zabezpieczył 9,4 mln zł.

 

Podczas środowej (29.10) sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę w sprawie zaciągnięcia przez miasto pożyczki. - Postanawia się zaciągnąć pożyczkę do kwoty 2 mln 160 tys. 952 zł w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Pożyczkę przeznacza się na sfinansowanie w 2021 roku zadania inwestycyjnego "Rewaloryzacja parku Belzackiego”, ujętego w wykazie przedsięwzięć Wieloletniej Prognozy Finansowej – czytamy w projekcie uchwały. - 27 sierpnia 2020 roku na posiedzeniu Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, podjęto decyzję o przyznaniu dofinansowania w formie pożyczki. Warunkiem podpisania umowy jest podjęcie uchwały Rady Miasta o zaciągnięciu pożyczki.

 

Oprócz pożyczki miasto otrzymało też dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 3 mln 241 tys. 397 zł na realizację prac. Razem to ponad 5,4 mln zł, które miasto wyda na prace w parku. 

 

Zabytkowy park Belzacki w Piotrkowie od lat czeka na modernizację. Urzędnicy już starali się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2017 roku. Wtedy nie udało się. Podobnie było w 2018, kiedy miasto chciało pozyskać pieniądze w ramach programu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego”. Wówczas pojawiły się zastrzeżenia do projektu dotyczącego zagospodarowania stawu znajdującego się w parku Belzackim.


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_aaaaaaajjjjjjjjjjwaa ~gość_aaaaaaajjjjjjjjjjwaa (Gość)31.10.2020 06:20

Idiotyzm. Kasa pusta to zaciągną kredyt, żeby wiweiórki miały miały nowe lokum. Jakie to głupie!!! Ale z pewnością jest drugie dno tego marnotrastwa finansowego. Warto tam się przejść i popatrzeć komu robią dobrze?

11


gość_mama ~gość_mama (Gość)30.10.2020 15:29

W okolicy parku Poniatowskiego i tego Belzackieho nie ma miejskich toalet.Jak przyjść z dzieckiem na spacerze? Ubrać piecio czy sześciolatka w pieluchy ???

10


gość_meryla ~gość_meryla (Gość)30.10.2020 13:20

Ja nie robią źle, a jak robią też źle. Malkontenci może sami wezmiecie się do roboty.
Do parku belzackiego chodzi sporo mieszkańców i już nie mogą się doczekać kiedy tam coś się zmieni. Może w końcu się doczekamy.

01


mom ~mom (Gość)30.10.2020 10:27

Cytuję:
Są pieniądze na rewaloryzację parku Belzackiego.

Na początek ciekawi z czego wykonane będą alejki ? ? Znając nieudolność Magistratu, przypuszczać można, że królować będzie kostka betonowa w jasnych kolorach. O rany tylko nie to ! ! Brak szczegółów rozwala wszystko Co ze starymi drzewami, jakie nasady (gatunki drzew) i gdzie itd. itd, Początek cienki i to bardzo cienki.

31


..... ~..... (Gość)30.10.2020 09:33

Jak tam Castorama?

41


sdhyt ~sdhyt (Gość)29.10.2020 13:21

A po co tyle betonu?

141


obs. ~obs. (Gość)29.10.2020 14:13

A jakże na tych obrazkach wszystko będzie taaaakie piękne. Ale rzeczywistość będzie pewnie "trochę" inna. Park Poniatowskiego dzisiaj parę lat po remoncie. Zaniedbane klomby. Roślinność nasadzona w po remoncie zaginęła w gąszczu "innej roślinności" nie nasadzonej. Mówiąc krótko o klomby nikt nie dba. Alejki boczne te które nie mają asfaltu. Jak jest sucho da się chodzić. Choć zrobiły się nierówne. Jak jest mokro zamieniają się w glinę. Czyść obuwie albo nie wychodź na ulice. Wózkiem dziecięcym nie przejedziesz. Grzęźnie. Drzewa nowo nasadzono byle jak. Dzisiaj jedno przeszkadza rosnąć drugiemu. O stare drzewa też specjalnie nikt nie dba a wymagają one przecież choćby wycinki gałęzi spróchniałych. Zresztą ile ich runęło przez ostanie lata bo ...były w kiepskiej formie. A przecież pogoda zmienną jest. Woda w stawie syf...Dobrze chociaż ,że wrony trochę odpuściły.

162


a to już MEDIATEKA ~a to już MEDIATEKA (Gość)29.10.2020 17:45

nie jest najpiekniejszym obiektem w mieście?

51


marekq ~marekq (Gość)29.10.2020 15:39

A czy ul. Dworska zostanie połączona z ul. Kasztanową?

41


1 ~1 (Gość)29.10.2020 09:36

W takim "belwederku" jak na wizualizacji powinien zamieszkać jaśnie panujący prezydent ... :)

106


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat