Rzecznik MZ: problemu z testami na koronawirusa nie ma

PAPKraj Czwartek, 16 kwietnia 20205 1748
Problemu z dostępnością do testów na koronawirusa w Polsce nie ma. Obecnie wracamy do skali ich wykonywania sprzed świąt - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w następnym tygodniu skala badań powinna osiągnąć 20 tys. testów na dobę.

Andrusiewicz na konferencji prasowej w czwartek poinformował, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wykonano 11 tys. 800 testów na obecność koronawirusa. "Wracamy do skali wykonywania testów sprzed okresu świąt, kiedy zanotowaliśmy 11 tys. 200 wykonanych testów" - powiedział rzecznik. Przyznał, że w okresie świąt liczba przeprowadzonych i raportowanych testów była "zmniejszona".

 

Poinformował, że obecnie jest w Polsce 78 laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa, a ich możliwości to 20 tys. testów na dobę. Dodał, że resort chce, by jeszcze w tym tygodniu poziom wykonywanych testów wyniósł 15-16 tys. na dobę. Mówiąc o następnym tygodniu powiedział: "dobrze by było, żebyśmy osiągnęli te wartości graniczne, a przynajmniej te 20 tysięcy". Dodał, że wydajność laboratoriów będzie rosła "systematycznie"; rosła będzie też liczba samych laboratoriów.

 

"Problemu z testowaniem i dostępnością do testów nie ma" - zapewnił. Jak dodał, Polska ma już zakupione 300 tys. testów, a zakontraktowanych jest kolejne 800 tys. W Polsce są też dwie polskie firmy, od których resort będzie kupował testy.

 

Andrusiewicz zapewnił też, że szpitale i placówki medyczne nie mają problemów z dostępnością testów dla swojego personelu, ponadto ma on pierwszeństwo w ich przeprowadzaniu. "Każdy medyk, który ma kontakt lub podejrzenie kontaktu z pacjentem zarażonym koronawirusem, jak zaleca WHO, ma ten przyspieszony tryb testowania w pierwszej chwili. Kiedy przekaże informacje, że zetknął się z osobą zakażoną, że mogło dojść do zakażenia, medyk ma prawo być w pierwszej kolejności zbadany i zdiagnozowany" - stwierdził.

 

W czwartek MZ podało, że zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd u 7771 osób, z których 292 zmarło. (PAP)

 

autor: Krzysztof Kowalczyk


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antys ~antys (Gość)22.04.2020 17:18

Chłopiątko mówi co mu każą, i sam nie wie co się dzieje. Niech posłucha ludzi, którzy czekają po kilka dni na wykonanie testu ( chyba, że rządowi pisowcy lub ich rodziny ewentualnie znajomi , to wtedy natychmiast), a później kolejne kil ka jeśli nie kilkanaście na wynik.

30


gość ~gość (Gość)16.04.2020 14:25

Przestańcie siać panikę z tym wirusem
Dziennie w Polsce umiera ponad 1300 osób na różnego rodzaju choroby. A od września do marca zachorowało na grypę i grypo pochodne rzeczy w Polsce ponad 3 mln osób wirus był dawno tylko brali go za grypę na żądanie Who jest to Koronawirus i wszystko w temacie hfd

21


gość ~gość (Gość)16.04.2020 14:13

Przed świętami robili do 10 tys na dobę? We Włoszech 30 tys na dobę i o czym jest rozmowa

20


gość ~gość (Gość)16.04.2020 14:12

Sam nie wie co mówi ha ha ha

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat