Rzecznik MZ: ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie, jak spędzić święta

PAPKraj Sobota, 28 listopada 202032 2628
Nikt nie wyśle policji, czy wojska na wigilijną kolację; ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać nadchodzące święta - zaznaczył w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
fot. PAP

Andrusiewicz, odnosząc się na piątkowej konferencji prasowej do ilości osób, jaka będzie mogła zasiąść przy wigilijnym stole zaznaczył, że przepisy ograniczające liczbę gości zostały wprowadzone także w innych europejskich krajach.


"Mamy tam często do czynienia ze wskazaniem, że na wigilii, na imprezach rodzinnych może przebywać sześć osób dodatkowych, czy jedna" - mówił.


"Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację, ale jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli, to jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać święta" - zaznaczył. "Tu nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa" - dodał.


Pytany z kolei o karę za ewentualne złamanie przepisów ograniczających liczbę gości odparł, że zawsze w jednostkowych przypadkach policja możne nałożyć mandat karny.


Andrusiewicz został też zapytany o rozbieżności w liczbie testów na obecność koronawirusa oraz dlaczego wykonuje się mniej testów niż wczesną jesienią. Zaznaczył, że na test kierowane są osoby z objawami choroby. Zaznaczył, że główną rolę w zlecaniu testów odgrywa Podstawowa Opieka Zdrowotna.


"To lekarze POZ stwierdzają, czy istnieje konieczność przeprowadzenia testu; od ich wskazań wynika, ile będzie przeprowadzonych testów. Na tym oparliśmy się od początku jesiennej strategii testowania, ona się sprawdza" - mówił Andrusiewicz.(PAP)


Autor: Monika Zdziera


mzd/ mhr/


Zainteresował temat?

1

6


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

i cyk ~i cyk (Gość)28.11.2020 20:27

Dzisiaj Focus pełny, Media Expert to samo a tu taki kit wciskają że przy stole 5 osób bo więcej to już się robi niebezpiecznie.... Brawo wy!

60


gość_benia ~gość_benia (Gość)28.11.2020 18:58

I dobrze bo ludzie nie szanują mnie i przechodzą obok bez maseczki może to ich nauczy rozumu...

13


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)28.11.2020 18:39

A szkoda, że nie będzie w każdym domu policjanta lub żołnierza, przynajmniej chociaż raz, zostałyby wykorzystane talerze dla zbłąkanego gościa, a i każdy by przestrzegał twardego wskazania. Jeżeli można zaprosić piątkę zbłąkanych, to ja bym zaprosił Kaczyńskiego, Terleckiego, Sasina (dzięki niemu byłoby co jeść), Ziobrę i jako piąty Szumowski, żeby ratować w przypadku dolegliwości gastrycznych, bo on się na tym zna. Oj działoby się na osiedlu.

71


tytaniczny Tytus ~tytaniczny Tytus (Gość)28.11.2020 21:49

Andrusiewicz, przestań pleść androny i znajdź sobie robotę w jakimś magazynie, bo do ministerstwa to się ewidentnie nie nadajesz.

60


stefan ~stefan (Gość)28.11.2020 11:56

***** *** !!!!!!!!!!!!

52


red.g. ~red.g. (Gość)28.11.2020 14:30

Nawet lokalne wyniki testowania Polaków ukryli. Gnojki zakłamane.

92


I tyle ~I tyle (Gość)28.11.2020 20:15

Twardym wskazaniem jest wymiana całego sejmu i senatu za doprowadzenie kraju do finansowej ruiny pod pretekstem walki z pandemią!

30


chory kraj ~chory kraj (Gość)28.11.2020 16:57

Dane ***** podaj prawdziwe a nie zaczeliście ukrywać wszystko, zakazywać publikowania raportów Sanepidom, komuna = PiS! Kłamstwo, propaganda, zakaz dostępu do informacji, macie kościółkowi ******** swoją władzę, na każdym roku was kłamią i oszukują, ze wszystkim, agenci

72


m ~m (Gość)28.11.2020 16:17

Jak za okupacji,okna pozasłaniane , ciche śpiewanie kolęd bo wejdzie milicja i nałoży mandat jeżeli będzie więcej niż 5 osób.Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych ale irytują mnie maseczki na ulicy, część sklepów w galeriach zamknięte część otwarte i otwarte te , w których najwięcej ludzi czyli spożywcze.Rząd zachowuje się jak dziecko we mgle, co rusz głupi bezsensowny przepis.

80


stary kawaler ~stary kawaler (Gość)28.11.2020 15:56

Ja spędziłem już nie jedne święta sam, jak Kevin, w tym roku też tak będzie i nie robię z tego żadnego problemu. Cieszę się, że będę mógł spokojnie odpocząć.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat