Rzecznik KEP: wobec kolejnych luzowań utrzymanie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości

PAPKraj Sobota, 05 czerwca 20219 1607
Wobec luzowania obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi wątpliwości - powiedział w piątek PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
fot. PAP

W związku ze spadkiem zakażeń koronawirusem rząd wprowadza w kraju kolejne luzowania. Według danych Ministerstwa Zdrowia z piątku badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 319 osób. Zmarło 26 chorych z COVID-19.

 

Od 6 do 25 czerwca rząd przywraca możliwość funkcjonowania sal zabaw dla najmłodszych z obowiązującym limitem jednej osoby na 15 m2; od 6 czerwca zwiększony zostanie też limit osób mogących uczestniczyć w weselach i zgromadzeniach publicznych do 150 osób - poinformował w środę szef MZ Adam Niedzielski.

 

Jak zauważa rzecznik KEP, "w najbliższych dniach, zgodnie z zapowiedziami rządu, należy się spodziewać luzowania kolejnych obostrzeń". "Nasze zdziwienie budzi fakt, że to łagodzenie obostrzeń nie dotyczyło niestety kościołów i miejsc kultu. Wiele osób wierzących w Polsce, w poczuciu pewnej niesprawiedliwości, pytało o tę sprawę zarówno mnie, jak i wielu biskupów" - powiedział ks. Gęsiak.

 

Poinformował, że "na ten fakt wskazał również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w liście do pana Premiera Mateusza Morawieckiego przesłanym 24 maja".

 

"Arcybiskup przedstawił też konkretną propozycję zmniejszenia ograniczeń dotyczących liczby osób w budynkach i innych obiektach kultu religijnego. W uzasadnieniu tej prośby podkreślił, iż można odnieść wrażenie, że wycofywanie obostrzeń odbywa się w nierównomiernym tempie" - powiedział rzecznik KEP.

 

Jak dodał, "niestety, jak do tej pory nie mamy żadnych sygnałów, by ta prośba została uwzględniona".

 

"Mając na uwadze luzowanie obostrzeń w innych dziedzinach życia społecznego, wydaje się, że pozostawianie rygoru 1 osoby na 15 m2 w kościołach budzi pewne wątpliwości" - ocenił rzecznik Episkopatu.

 

Podkreślił, że Kościół "czeka na ostateczną wersję rozporządzenia". "W opublikowanym projekcie rozporządzenia Rady Ministrów nie ma zapisów zmniejszających ograniczenia w odniesieniu do kościołów i miejsc kultu" - zauważył ks. Gęsiak. (PAP)

 

autor: Magdalena Gronek

 


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Maciej Grzybowski Maciej Grzybowskiranga06.06.2021 14:16

Nigdy nie widziałem w żadnym kościele, żeby jakiś proboszcz egzekwował przepisy covidowe. To pokazywało jaką siłę mają księża katoliccy i kościół w Polsce. Mimo, że jestem osobą wierzącą to co robi kościół w Polsce to dno dna.

12


Piotrkowianin Piotrkowianinranga06.06.2021 16:17

Jeżeli ma być utrzymany dystans 1,5 metra od innej osoby, to wychodzi 1 osoba na niecałe 4 metry kwadratowe, a nie na 15.

20


go?ć_maniek ~go?ć_maniek (Gość)05.06.2021 10:12

Ja zadam inne pytanie. A czy kiedykolwiek przepis ten był w stosunku do kościołów egzekwowany?

66


stefan ~stefan (Gość)05.06.2021 21:56

Jakiś kiundz moderuje,bo kosi komentarze jeden po drugim,hahahahaha.

02


Anty ~Anty (Gość)05.06.2021 08:52

Niech się cieszą, że nie zamknęli ich wraz z ogłoszeniem stanu epidemii, który jeszcze trwa i pewnie potrwa.

46


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat