Rząd zapowiada bezwzględną walkę z pedofilią. Nowelizację Kodeksu karnego przyjął Sejm

ePiotrkowKraj Sobota, 18 maja 201933 1994
Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców, ochroną karną przed czynami pedofilskimi zostaną objęte dzieci do 16. roku życia, a nie jak dziś do 15., a w rejestrze pedofilów zostanie ujawniony zawód skazanych – to najważniejsze rozwiązania dotyczące przestępstw pedofilskich zawarte w przyjętym 14 maja przez rząd projekcie wielkiej reformy Kodeksu karnego. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację KK, za jej przyjęciem głosowało 263 posłów, 3 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Najważniejsze zmiany to...

Podwyższenie granicy wieku, z którą związana jest ochrona dzieci

Obecna granica odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie jest w Polsce, jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana - wg autorów zmian - zbyt nisko - do 15 roku życia. - Konieczne jest podwyższenie tej granicy do lat 16 – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. - Tym samym poszerzony zostanie krąg dzieci, które będą korzystać z ochrony przed czynami pedofilskimi. Jednocześnie wprowadzony zostanie przepis, na mocy którego sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary lub nadzwyczajnie ją złagodzić, w przypadkach, gdy wiek sprawcy i ofiary będzie bardzo zbliżony, a okoliczności nie będą wskazywać na zaistnienie przemocy i wykorzystywania seksualnego, lecz wspólne relacje.

 

Zgwałcenie dziecka nie będzie podlegać przedawnieniu

W obecnym stanie prawnym zbrodnia zgwałcenia dziecka poniżej lat 15 przedawnia się na ogólnych zasadach, czyli po upływie 20 latach od czasu jej popełnienia, a jeżeli w tym czasie wszczęto postępowanie – po upływie lat 30. - Jak wskazuje praktyka wymiaru sprawiedliwości, w wielu przypadkach, zwłaszcza tam, gdzie do pokrzywdzenia małoletniego doszło w bardzo młodym wieku, czas ten i tak okazuje się niewystarczający do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności karnej. Najczęściej związane jest to z długotrwałą traumą ofiar tego rodzaju przestępczości, które decyzję o ujawnieniu przestępstwa organom procesowym podejmują po wielu latach od popełnienia przestępstwa – informuje rzecznik prasowy Ministerstwa.

 

Zaostrzenie kar za pedofilię

Dziś za zgwałcenie dziecka grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, a jeżeli sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 15 lat. Projekt radykalnie podwyższa tę karę. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia. A jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Zostają też podwyższone kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Dziś wynoszą od 2 do 12 lat więzienia. Zgodnie z projektem – od 2 do 15 lat.

Projekt dodatkowo wprowadza szczególną podstawę do zaostrzenia odpowiedzialności wobec sprawcy za przestępstwo seksualnego wykorzystania dziecka w sytuacji, gdy pozostaje ono pod pieczą sprawcy. W takiej sytuacji sąd będzie miał obowiązek orzec karę pozbawienia wolności, przewidzianą za dany rodzaj przestępstwa, w wysokości nie mniejszej niż dolna granica kary zwiększona o połowę.

 

Kary bez „zawiasów”

Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. Wobec sprawcy, który zgwałci i zabił  dziecko, sąd, wymierzając karę pozbawienia wolności, będzie mógł wyłączyć w ogóle możliwość uzyskania przez skazanego warunkowego zwolnienia z więzienia.

 

Bezwzględnie dożywocie

Autorzy zmian w prawie twierdzą, że kara dożywotniego więzienia dla najbardziej zaburzonych i niebezpiecznych sprawców nie może być jedynie sankcją na papierze, bo sprawcy wychodzą na przedterminowe zwolnienia. Projekt wprowadza możliwość orzeczenia realnego dożywocie dla zwyrodnialców, którzy na skutek gwałtu doprowadzili do śmierci dziecka. Sąd będzie uprawniony do orzeczenia, że w żadnym wypadku nie będą oni mogli skorzystać z warunkowego zwolnienia z więzienia.

 

Zawód sprawcy w „rejestrze pedofilów”

Poszerzony zostanie zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów. Projekt przewiduje uzupełnienie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa. Ma to usprawnić pracę organów ścigania, wzbogacić zakres danych służących do profilowania (typowania) sprawców przestępstw na tle seksualnym. Ma to również zwiększyć skuteczność działań mających na celu zapobieganie i wykrywanie tej kategorii przestępstw. - Uzupełnienie rejestru o zawód, w powiązaniu z dostępem do policyjnej mapy zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym, przyczyni się również do tego, by wszyscy rodzice mogli z większym spokojem myśleć o bezpieczeństwie swoich dzieci – wyjaśnia rzecznik Ministerstwa.

 

 

 

 

(materiały: zespół prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości)


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P. Dolevas ~P. Dolevas (Gość)19.05.2019 00:08

Jeśli prawo tworzy się ni z gruchy ni z pietruchy, bo akurat obejrzało się film, to musi z tego wyjść kicha.

Cytuję:
Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców


Coś mi się zdaje, że to nowe prawo zamiast lepiej chronić dzieci, obróci się przeciwko nim. Przy takim prawie, to dla zboka po zgwałceniu dziecka korzystniej będzie je zabić, niż puścić wolno. Przede wszystkim gwałt się nie przedawnia (mądre to?!), a martwe dziecko nikomu już niczego nie powie. Mniejsza jest szansa, że ktoś odkryje ciało i zidentyfikuje mordercę, niż to, że ofiara (wcześniej czy później...) doniesie na sprawcę. Tworzący takie prawo będą mieć krew tych dzieci na swoich rękach. Co jest dla dziecka "większą krzywdą": stosunek seksualny (który niekoniecznie musi być gwałtem!), czy śmierć? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Cytuję:
Obecna granica odpowiedzialności karnej za czyny pedofilskie jest w Polsce, jeśli chodzi o wiek ofiary, zarysowana - wg autorów zmian - zbyt nisko - do 15 roku życia. - Konieczne jest podwyższenie tej granicy do lat 16 – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości. - Tym samym poszerzony zostanie krąg dzieci, które będą korzystać z ochrony przed czynami pedofilskimi. Jednocześnie wprowadzony zostanie przepis, na mocy którego sąd będzie mógł odstąpić od wymierzenia kary lub nadzwyczajnie ją złagodzić, w przypadkach, gdy wiek sprawcy i ofiary będzie bardzo zbliżony, a okoliczności nie będą wskazywać na zaistnienie przemocy i wykorzystywania seksualnego, lecz wspólne relacje.


No tak, wystarczy, że ktoś łaskawie doniesie, że osiemnastoletni chłopak tenteges ze swoją szesnastoletnią dziewczyną (albo osiemnastoletnia dziewczyna z szesnastoletnim chłopakiem...) i już policja, sąd, raban w mediach... No ale przynajmniej "pedofil/-ka" będzie mógł (mogła) liczyć na "złagodzenie" kary. No dzięki, że władza czasem może okazać łaskawość. ;)
***
Pedofilia, choć jest czymś nagannym i obrzydliwym (a w skrajnych przypadkach bywa wręcz drastyczna), nie może być karana tak surowo jak morderstwo, bo to różny kaliber przestępstw.
Za łagodniejsze przypadki (molestowanie dzieci) powinni delikwenta zamykać (i do roboty, niech zarobi na odszkodowanie), ale nie na 30 lat. A za zgwałcenie dziecka obciąć delikwentowi sprzęt i puścić wolno, żeby zapracował na sowite odszkodowanie dla ofiary. Bez "narzędzia zbrodni" żadnego dziecka więcej nie zgwałci. W wielu krajach islamskich za kradzież obcinają dłoń, i system jest skuteczny i tańszy od naszego. U nas po wyjściu z więzienia, złodziej najczęściej kradnie dalej, a tam ryzykuje utratą drugiej dłoni, co skutkuje uzależnieniem do końca życia od pomocy ludzi dobrej woli (nie państwa!).
***
I jeszcze jedno. Ten cały cyrk z nagłym zajęciem się przez sejm pedofilią jest niczym innym jak odwróceniem uwagi od rzeczy naprawdę istotnych i dużo dla Polski ważniejszych. Skoro mogą błyskawicznie przepchnąć ustawę napisaną na kolanie, to dlaczego olali ustawę Michalkiewicza?!
Dobrze się zatem zastanówcie przy wyborach za tydzień, a przede wszystkim przy tych dużo ważniejszych na jesieni.

41


wk....ny ~wk....ny (Gość)19.05.2019 18:51

Ciekawe kiedy "handel" dziećmi kiedykolwiek poruszą...

20


obs. 3 ~obs. 3 (Gość)18.05.2019 16:34

żeby ta walka nie skonczyla się tylko na księzach, bo tacy zboczeńcy są w różnych zawodach

61


poetz ~poetz (Gość)18.05.2019 11:38

Dobrze sie zlozylo, ze te wybory poprzedzil film i usuniecie pomnika pedofila bo kler przez lata wykorzystuje ambone do agitacji politycznej a teraz nie beda ich sluchac albo wychodzic sluchajac bezczelnej namowy na kogo naiwni maja oddac glos - juz stracili swoj moralny mandat i powinni sie zapasc pod ziemie nie tylko za sprawcow, ukrywanie ich i nekanie ofiar ale tez za bagatelizowanie patologii oraz szukanie falszywych przyczyn.

73


Radi ~Radi (Gość)19.05.2019 08:37

Tyle lat ministrowie w sprawie pedofilii nic nie robili, teraz po filmie nagle się obudzili i szybko ustawa się podpisana ,tylko gdzie oni tych wszystkich pedofili pomieszczą bo w Polsce brakuje więzień szczególnie tych terapeutycznych ,a film niby pokazuje ze pedofili jest multum , no i kto za to wszystko zapłaci , bo chyba podatnik.

20


Paweł ~Paweł (Gość)18.05.2019 12:31

A może Rząd by się zajął ograniczaniem etatów w sferze budżetowej!!! Kolejna nie spełniona obietnice. Co z anty ustawą 447 15 maja PiS się skompromitował po raz kolejny!!! Głosuję na KONFEDERACJĘ innej opcji nie widzę.Wszystko drożeje w tempie zastraszającym a PiSbolszewiki rozszerzają program 500+, ekonomiczne kaleki i nieudacznicy!!!

50


termit ~termit (Gość)18.05.2019 16:24

Jedną ręką magister minister Ziobro podpisuje zaostrzenie, a druga łapka po cichu chciała (ale się wycofała) wprowadzić „dekryminalizację”, co się wykłada (UWAGA!!!) jako zniesienie kary za seks z małolatami, za pieniądze. Rządzący myślą, że w tym piekielnym kotle pełnym gotującej się smoły, umknie to naszej uwadze. Na szczęście ludzie monitorują ich działania. Powiedzmy, że zgwałcona siedmiolatka dostała kasiorkę, kupiła sobie hulajnogę, więc jej oprawca – „dobroczyńca” byłby niewinny!A czy nieletni musiałby odprowadzić należny podatek, skoro nie składa PIT- u? Niemożliwym jest stworzenie czegokolwiek idiotoodpornego, ponieważ idioci są wyjątkowo pomysłowi. Prawo Murphy’ego. I to jest święta prawda towarzyszu Kaczyński!

20


TrueStory ~TrueStory (Gość)18.05.2019 15:24

nie zapominajcie że walcząc z pedofilią walczycie z Europą Zachodnią - u muzułmanów nie ma czegoś takiego jak pedofilia bo ich prorok sypiał z 9 latką, a środowiska LGBT na zachodzie powoli powoli chcą wprowadzić by pedofilia była widziana jako kolejna orientacja seksualna - z angielskiego tzw. "virtuous pedophile".

11


(!) ~(!) (Gość)18.05.2019 13:03

40


co nie wiedzieli? ~co nie wiedzieli? (Gość)18.05.2019 12:46

Jak się kościół pali to oni studnie kopią.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat