Ruszyły zapisy seniorów po osiemdziesiątce na szczepienia przeciw COVID-19

PAPKraj Piątek, 15 stycznia 202132 2778
O północy z czwartku na piątek ruszyły zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Do wyboru mają oni niemal sześć tysięcy przychodni, w których od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.
fot. PAP

Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia, a tydzień później ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia.

 

Seniorzy mogą zarejestrować się na szczepienie na trzy sposoby: telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień.

 

Aby zarejestrować się telefonicznie, należy skontaktować się z całodobową i bezpłatną infolinią dostępną pod numerem 989. Seniorzy mogą sami skontaktować się z infolinią lub może ich zapisać ktoś bliski z rodziny.

 

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego, na który później zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Podczas rejestracji będzie można wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia (nie trzeba szczepić się w miejscowości, gdzie jesteśmy zameldowani – można wybrać dowolny punkt).

 

Seniorzy mogą również zarejestrować się online przez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl. W takim przypadku system automatycznie zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień blisko adresu pacjenta. Jednak również w tym przypadku senior będzie mógł wybrać inną datę i lokalizację szczepienia, wystarczy, że skorzysta z dostępnej wyszukiwarki i wskaże dogodną dla siebie datę i lokalizację.

 

Zaraz po dokonaniu rezerwacji senior otrzyma powiadomienie SMS. Kolejne przypomnienie o szczepieniu będzie wysłane dzień przed planowanym terminem.

 

Uwaga – aby skorzystać z rejestracji online, trzeba mieć Profil Zaufany. Osoby, które dotychczas go nie założyły, powinny skontaktować się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystać ze wsparcia swojej przychodni.

 

Seniorzy mogą również zarejestrować się na szczepienie, kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Takich miejsc od 15 stycznia będzie niemal 6 tys. Ich lista jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

 

Od piątku również każda inna osoba, bez względu na wiek, ma możliwośc zgłoszenia się do szczepienia. Po wypełnieniu specjalnego formularza, osoby te dostaną e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie, gdy ruszy rejestracja dla grupy wiekowej lub zawodowej odpowiedniej dla tej osoby. Dopiero wówczas taki pacjent będzie mógł zarejestrować się na konkretny termin.

 

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).(PAP)

 

Autorka: Olga Zakolska


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

słoninowy słoń ~słoninowy słoń (Gość)15.01.2021 20:43

Ach, ta dbałość o zdrowie seniorów! I termin szybki i dogodny, i jeszcze za darmo dowiozą do punktu w razie potrzeby. Szkoda tylko, że gdy "senior" ma inne problemy zdrowotne, to kolejka do specjalisty czy na operację trwa zazwyczaj kilka albo i kilkanaście lat. Obłuda i zakłamanie.
Wszystkim pragnę tylko uświadomić, że śmierć "na covid" przypisywano każdemu, u kogo wyszedł pozytywny test, nawet gdy ktoś miał 90 lat i od kilku walczył z nowotworem, albo jak rozjechał go autobus. Czasem dopisywano covid nawet bez testu, za zgodą rodziny zmarłego, żeby szpital mógł dodatkową kasę dostać.
Jeśli ktoś umrze krótko po szczepieniu, to wszystko będzie winne (wiek, choroby towarzyszące, a nawet zmiana pogody), tylko nie szczepionka. I "autorytety" pokroju Guta, Simona czy Horbana potwierdzą, że szczepionka nie mogła przyczynić się do śmierci, bo przecież szczepionki są bezpieczne. Nie wierzycie, że tak będzie? Wkrótce się sami przekonacie, eksperci od "robienia statystyki" mają to już obcykane.

Cytuję:
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).


Hans Frank, który został gubernatorem Generalnej Guberni, wpadł na podobny pomysł, mianowicie nakazał Żydom nosić żółte opaski na ramieniu. Żydzi mieli też dokumenty w innym kolorze, niż pozostali. To musiało być niewątpliwie wyprzedzające mocno swoje czasy rozwiązanie, skoro po przeszło 80 latach do niego wracamy. Inna technika oznaczania, inne kryterium podziału, ale system niewątpliwie ten sam. Czy potomkowie gubernatora Franka dostaną jakieś tantiemy za wykorzystanie jego koncepcji na tak masową skalę? No chyba obecna władza nie chce się dopuścić bezczelnej kradzieży własności intelektualnej?

63


gość_medyk ~gość_medyk (Gość)16.01.2021 23:31

Medycy mieli być zaszczepione do 14tego stycznia i ...szybciej doczekają się szczepień w wieku 80+

00


vaxxed ~vaxxed (Gość)15.01.2021 15:49

Jeżeli to jest tak wspaniałe to po co ta medialna pompa? Po co ten cyrk z celebrytami rzekomo wciskającymi się bez kolejki? A czemu o zgonach po tym dobrodziejstwie w mediach cisza?

44


wojciech ~wojciech (Gość)15.01.2021 09:42

Po jaką cholerę Ci starzy ludzie stoją w takim mrozie w kolejce ? Co rejestracji im zabraknie ? Czy chcą się wiruskiem wymienić ? Można przez internet, można przez telefon. Nie ! Trzeba odstać w kolejce jak za komuny bo inaczej się nie liczy. Co odstane to lepsze !

84


Mundek z Barkowic ~Mundek z Barkowic (Gość)15.01.2021 17:18

Z dużej chmury mały deszcz ........

31


gość_andrzejmasztalerz ~gość_andrzejmasztalerz (Gość)15.01.2021 13:30

Juz zem sie dizsiaj zapisal można sie wpisywac na liste, w pexychodzni na Piomie. Niestety czas oczekiwania kwiecien-maj

11


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)15.01.2021 10:35

Prokuratorzy dopisani na tzw. "cito" do Pierwszej Grupy Zaszczepionych. Mówi to coś Szanownym?

70


Eryk ~Eryk (Gość)15.01.2021 12:40

Powiem tak moje dzieci nie pamiętają dziadków bo dziadki wcześnie odeszły w piotrkowskim szpitalu i to jest przykre. Szkoda tego wszystkiego co mogli wnukom przekazać. Jedno jest pewne nie odeszli na własne życzenie od wnuków.

40


gość_gimbaza ~gość_gimbaza (Gość)15.01.2021 08:23

Już lecę

30


antys. ~antys. (Gość)15.01.2021 08:47

W takim kosmicznym tempie to potrwa szczepienie kilka lat. Tyle co w Polsce ludzi zaszczepiono do tej pory w cywilizowanych krajach szczepi się w 3 dni.

75


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat