Ruszyła duża inwestycja w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 06 lipca 202013 6772
Ruszyła budowa Leśnego Ośrodka Edukacji i Rehabilitacji Zwierząt w Kole pod Piotrkowem. Ośrodek, znany także jako Leśna Osada Edukacyjna w Kole, działa na terenie Nadleśnictwa Piotrków (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi) od 2004 roku. Budowa nowego obiektu ma potrwać do grudnia 2020.

Leczenie i rehabilitację zwierząt finansują Lasy Państwowe. Do leśnych ośrodków rehabilitacji dzikich zwierząt zwykle trafiają osobniki młode lub po kolizjach drogowych. - Najwięcej jest przedstawicieli takich gatunków jak: bocian biały, bocian czarny, myszołów zwyczajny, jastrząb gołębiarz, łabędź niemy, kuna domowa, zając szarak, lis, sarna, jeleń szlachetny, bielik, pustułka, sowa uszata, jeż czy łoś – informuje Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. - Dzięki zaangażowaniu leśników ośrodek przyjmuje około tysiąca dzikich mieszkańców lasu z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi rocznie.


Przygotowanie i projektowanie przedsięwzięcia rozpoczęto w 2015 roku. W 2020 roku Lasy Państwowe (Nadleśnictwo Piotrków przy wsparciu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi) finalizują realizację tego projektu. Budowa ruszyła. - Stałych bywalców prosimy więc o kilka miesięcy cierpliwości… zakończenie budowy planowane jest na grudzień 2020 – apeluje P. Kowalski.


Koszty inwestycji częściowo pokryte zostaną z dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 w ramach Osi Priorytetowej V Ochrona Środowiska, działania V.4. Ochrona Przyrody, poddziałanie V.4.1. Ochrona Przyrody.

 

Budynek główny jest obiektem wolnostojącym, zaplanowanym na rzucie wieloboku, będzie posiadał jedną kondygnację użytkową. W ramach robót budowlanych zaplanowano: budowę budynku ośrodka rehabilitacji zwierząt w Kole wraz z parkingiem, zjazdami drogowymi, przyłączami, ogrodzeniem, oświetleniem terenu i jego utwardzeniem. - Najbardziej cieszy nas jednak modernizacja istniejących budynków gospodarczych, pełniących m.in. funkcję zagród dla podopiecznych ośrodka – mówią pracownicy Nadleśnictwa.


Po modernizacji na terenie Ośrodka możliwe będzie wykonywanie operacji, znajdzie się tam bowiem wyposażona w sprzęt weterynaryjny sala zabiegowa. Zwierzęta, które tam trafią, otrzymają pomoc na miejscu. Nie będzie zatem - jak dotychczas - potrzeby transportowania ich w celu wykonania zabiegu.

 

Ponad 95% zwierząt, które trafiają do Ośrodka udaje się zwrócić naturze. - Te, które pozostają, żyją w zagrodach edukacyjnych. W leśnych ośrodkach rehabilitacji nie tylko udziela się pomocy zwierzętom, lecz także prowadzi się działalność edukacyjną – w zajęciach ośrodka bierze udział 10 tys. dzieci i młodzieży rocznie – dodaje Paweł Kowalski.

 

 

 

 

 

(źródło: FB Nadleśnictwo Piotrków, Lasy Państwowe) 


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (13)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.07.2020 14:57

"Ponad 95% zwierząt, które trafiają do Ośrodka udaje się zwrócić naturze"..hmmm...padlina też się wlicza jak rozumiem..

58


gość ~gość (Gość)06.07.2020 12:01

wujka mam w Kole

23


gość ~gość (Gość)06.07.2020 21:43

Ośrodek nie będzie w stanie pomieścić wszystkich mieszkancow lasu Nadlesnictwa Piotrków.
Masowa wycinka i wywozenie olbrzymich ilości drewna liczona w tysiącach m3 doprowadzi do tego ze las będzie widoczny tylko na obrzeżach i coś mają zrobić biedne zwierzeta i gdzie się udać?
Zostaną im tylko chłopskie pola.

71


onn ~onn (Gość)06.07.2020 12:40

warto też pomyśleć o "normalnej" drodze dojazdowej do tego miejsca

114


gość ~gość (Gość)06.07.2020 15:33

Będzie płynący dinozaur na delfinie z bazylią w ręce.

58


karwaTwa ~karwaTwa (Gość)06.07.2020 16:10

super sprawa bardzo dobry pomysl

62


??? ~??? (Gość)06.07.2020 15:15

Bardzo dobra decyzja i trafnie inwestowane pieniądze - brawo!????

102


gość ~gość (Gość)06.07.2020 12:14

Trochę to trwało, chyba za długo

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat