Ruszył próbny odwiert geotermalny w Tomaszowie Mazowieckim [VIDEO]

ePiotrkowTomaszów Czwartek, 07 marca 201924 5307
W Tomaszowie chcą sprawdzić, czy miasto będzie mogło uniezależnić się energetycznie dzięki geotermii. Jeśli będzie to możliwe, uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej, jaki i budynki mieszkalne. Tuż obok tomaszowskiej Areny Lodowej rozpoczęły się właśnie pierwsze odwierty.

Ładuję galerię...

Marcin Witko, prezydent Tomaszowa zaprosił dziennikarzy w czwartek (7 marca) na konferencję. Wraz z zaproszonymi gośćmi dokonał oficjalnego rozpoczęcia prac.

 

Wcześniej (w pierwszej połowie lutego) nieopodal tomaszowskich błoni prowadzone były prace przygotowawcze. - Długo czekaliśmy na to, by odwiert wystartował, a dzisiaj stało się to faktem. Bodajże 4 lata temu dyskutowaliśmy z naukowcami, jaka jest możliwość korzystania z wód geotermalnych w Tomaszowie. Wtedy powiedziałem, że musimy do tego doprowadzić. Nasze założenia są takie, że chcemy się dowiercić do około 2 km. Przy takich inwestycjach mogą nas spotkać różne niespodziewane sytuacje, ale jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem, to powinniśmy zakończyć próbę w ciągu trzech miesięcy. Już teraz myślimy jednak o kolejnych etapach tej inwestycji. Chcemy pozyskać środki na odwiert wtłaczający, który przyniesie już wymierne korzyści dla mieszkańców - powiedział Marcin Witko.

 

Zdaniem uczestników konferencji bardzo istotne jest, że geotermia to źródło energii, które nie wzbudza kontrowersji. - To najnowocześniejsze, bezemisyjne, bezodpadowe i najbardziej stabilne odnawialne źródło energii jakie znamy. Właśnie dlatego obecny rząd wspiera takie inwestycje. Korzystanie z nich równoznaczne jest z walką z zanieczyszczeniem powietrza, ze smogiem. Poza tym to również więcej pieniędzy w kieszeni mieszkańca. Przykładem może być geotermia podhalańska. Dzięki tamtemu przedsięwzięciu już drugi lub trzeci rok z rzędu nie są podnoszone opłaty za ciepło. Wręcz przeciwnie, dla odbiorców indywidualnych były obniżane. Jest to zatem inwestycja zarówno opłacalna, jak i ekologiczna. Gratuluję jej wszystkim tomaszowianom - powiedział Artur Michalski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Prace w Tomaszowie prowadzi firma PeBeKa, która ma 60-letnie doświadczenie w pracach górniczych, a niedawno zakończyła odwiert w Lądku-Zdroju. - Za sobą mamy już organizację pracy na placu budowy. Na miejscu zainstalowaliśmy wiertnicę, która będzie naszym głównym narzędziem do momentu wwiercenia się na głębokość 400 metrów. Później wymienimy ją na taką, która dokona już odwiertu docelowego. Po dojściu do warstwy wodonośnej zbadamy wodę, która tam się pojawi. Chcemy sprawdzić jej temperaturę, skład chemiczny i możliwość użytkowania do celów termalnych - tłumaczył Robert Flak, wiceprezes PeBeKa i dyrektor finansowy spółki.

 

Ewentualna możliwość wykorzystania geotermii w Tomaszowie ma nie tylko wpłynąć na poprawę jakości powietrza w mieście czy uniezależnić miasto energetycznie. Być może wydobywana woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

 

Poniżej możecie sprawdzić, jak urządzenie wiertnicze prezentuje się w pełnej krasie.

 

 


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

emigracja z EP to najelpsze wyjście ~emigracja z EP to najelpsze wyjście (Gość)07.03.2019 21:48

A piotrków lubi stać w miejscu. I tak już od co najmniej 15 lat. Przecież tu nie ma nawet młodzieży na ulicach bo wszyscy wyjechali na studia i już nie wrócili

101


historyk ~historyk (Gość)08.03.2019 21:49

Po co Piotrków ma to robić jak co najmniej od kilkunastu lat wiadomo co może być w rejonie naszego miasta z okazji stosownych odwiertów w ramach planowanej inwestycji "Ujęcie wody Meszcze" ale żeby o tym wiedzieć trzeba się stale interesować sprawami naszego miasta a nie przy okazji odkrywania "ameryki" w Tomaszowie.

13


gość ~gość (Gość)07.03.2019 17:15

Szukają złoty pociąg:). Ale tak poza tym to dobry pomysł a piotrków nic :(

91


gość ~gość (Gość)07.03.2019 16:15

Chociaż miasto się rozwija i robi coś dla mieszkańców. A Piotrków?

131


~konopie+ ~~konopie+ (Gość)08.03.2019 21:17

I co będzie dalej jak się skończą próbne odwierty i pieniądze nawet nie będą mieli mediateki chociaż potrzeba istnienia takowej po zażyciu konopi jest zbędna.

03


gość ~gość (Gość)07.03.2019 19:08

Tylko pozazdrościć mieszkańcom Tomaszowa. My zwykle daleko w tyle i głęboko w d...e

62


WcaleNieSarkazm ~WcaleNieSarkazm (Gość)08.03.2019 09:55

pffff niech sie chowają, my mamy mediateke za 30 baniek i bedziemy oplacać koszty eksploatacji!! Piotrków Górą!!!

62


~Franek ~~Franek (Gość)08.03.2019 14:05

I będą sobie tak wiercić i wiercić jak ojciec dyrektor bo im po znajomości pieniądze z nieba lecą a efekty oparte tylko na wierze będą znane niebawem - amen

13


gość ~gość (Gość)08.03.2019 06:21

Super działanie.Szkoda,ze Piotrków nie robi nic w tym obszarze.

81


stefan ~stefan (Gość)07.03.2019 21:49

atak robota :)

23


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat