Runął komin Wistomu [VIDEO]

ePiotrkowTomaszów Środa, 04 grudnia 20198 12888
Kolejny obiekt na terenach dawnych Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom” przestał istnieć. W środę zburzono wysoki na ponad 150 metrów komin, który od pewnego czasu zagrażał przebywającym w jego pobliżu ludziom. Budowla była bowiem uszkodzona.

- By wykonać pracę poprawnie, od rana zakładaliśmy ładunki wybuchowe na obwodzie komina. Cała sieć do ich odpalania jest ze sobą połączona. Rozstawione zostały też posterunki ochronne, by zabezpieczyć teren w strefie rozrzutu odłamków. Ostatni etap to podłączenie sieci do zapalników i detonacja ładunków w taki sposób, by komin przewrócił się w oczekiwanym kierunku - powiedział Lucjan Szymanik z firmy Eko-Min z Polic, która zajęła się zburzeniem komina.

 

 

Przed rozpoczęciem detonacji specjaliści musieli wyznaczyć tzw. strefę obrotu, wskazującą, w którą stronę obiekt ma runąć. Należało też przygotować otwory wyznaczające tę strefę. W odpowiednich odległościach trzeba było też nawiercić otwory, w których znalazły się ładunki wybuchowe, a następnie załadować je i uzbroić. Po zestawieniu sieci zapalającej można było przystąpić do detonacji. 

 

Zrównanie komina Wistomu z ziemią było konieczne, ponieważ jego stan groził zawaleniem. Już w 2016 roku "odłamało się" 20-30 metrów ze szczytu budowli, który w całości mierzyła 174 metry i była najwyższym obiektem budowlanym w Tomaszowie.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)05.12.2019 18:32

Następstwo reform niejakiego Balcerowicza i innych głupków, i nieudaczników.

21


gość ~gość (Gość)04.12.2019 19:29

Idealny film jak się niszczy polski przemysł.

156


tomek-pete@wp.pl ~tomek-pete@wp.pl (Gość)05.12.2019 08:45

czytam wasze komentarze i nie wiem śmiać się czy płakać z żalu, a jeśli by dalej, a na pewno tak ulegał samozniszczeniu niechcący ktoś by był wtedy poszkodowany (CZYTAJ ZABITY) co wtedy jakie wypociny by były w internecie ? wspomnienia są piękne ale nimi jeszcze nikt się nie nakarmił

40


gość ~gość (Gość)05.12.2019 06:54

Rozsławiają mnie te komenatrze :) Fabryka założona przez Belgów - przestała istnieć w latach 90. - ale to faktycznie piękny przykład na niszczenie polskiego przemysłu :D

91


gość ~gość (Gość)05.12.2019 02:50

...Wzięli się w końcówce po akcji gdzie człowiek się na nim huśtał bo tak to do tej pory by się obalał dalej po 20-30 m może warto wszystkie budowę przeczesać w jakim są stanie i co do rozbiórki wywalić a nie lepić i upiększać po czym za rok wszystko spadnie na łeb z ociepleniem i tynkiem...bo teraz to nawet strach chodnikiem iść z dzieckiem ..tym bardziej zima ...ostrzegajcie dzieci by uważali jak będzie leciała ściana budynku by patrzeli żeby rynna im krzywdy nie zrobiła.

12


gość ~gość (Gość)04.12.2019 21:59

To tak jak Polska cała po wygranej PIS, chwila moment i po...

98


gość ~gość (Gość)04.12.2019 21:59

Piruet.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat