Ruiny jednak do remontu?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 16 czerwca 201924 8251
Stare Miasto i Podzamcze w Piotrkowie Trybunalskim systematycznie zmieniają swoje oblicze, przybywa nowych budynków, inne są remontowane. Krajobraz wciąż jednak szpecą kamienice, których los – wydawałoby się – powinien być przesądzony. Ich właściciele nie dają jednak za wygraną i planują remonty. Czy na planach się skończy?

Ładuję galerię...

Budynkiem, który najlepiej obrazuje urzędniczą niemoc, szpeci starą część miasta, w dodatku przechodzących obok niego mieszkańców przyprawia o szybsze bicie serca, jest kamienica przy ul. Wojska Polskiego 23 tuż przy Strawie. O ruinie na łamach TT pisaliśmy wielokrotnie, najczęściej po interwencjach samych piotrkowian, którzy apelowali, by na problem zwrócić uwagę urzędników zanim dojdzie do nieszczęścia, tzn. zanim mury runą.


Na właściciela kamienicy przy Wojska Polskiego inspektorat nadzoru wielokrotnie nakładał niemałe kary finansowe, zobowiązywał do wykonania w budynku zabezpieczeń. Część z nich została wykonana, jak na przykład zielona siatka pokrywająca frontową ścianę, która ma chronić przechodniów przed osypującym się gruzem. Przed budynkiem powinien być również wygrodzony chodnik, ale…


Swego czasu inspektor nadzoru budowlanego w Piotrkowie chciał wyburzenia ruiny, ale na to nie zgodził się z kolei konserwator zabytków. A dziś? Dziś właściciel nieruchomość chce przeprowadzić remont, ma już nawet pozwolenie. - Prace wkrótce mają ruszyć, a jeśli nie, to będziemy go ponaglać – informuje nas Waldemar Gumienny, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Piotrkowie Trybunalskim. - Jeśli chodzi o zagrożenie, to oczywiście wszystko jest możliwe, ale ryzyko w przypadku tego budynku jest zminimalizowane.


Remont swojej nieruchomości planuje również właściciel kamienicy przy ul. Pereca tuż przy Strawie. Budynek przed kilkoma dniami zaczął się sypać, na Starym Mieście interweniowała wówczas straż pożarna. - To nie była katastrofa budowlana – mówi W. Gumienny. - Odpadło po prostu parę cegieł z komina. Z dokumentów, które mamy w inspektoracie wynika, że budynek nadaje się do remontu. Na razie jest wyłączony z użytkowania na skutek wydania naszej decyzji. Jest zabezpieczony, więc nie ma zagrożenia, bo okna i drzwi są zamurowane, nie ma więc możliwości wejścia na teren budynku.


Kamienica przy Pereca nie jest zabytkiem, ale znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatora, a to oznacza, że wszelkie działania w tym budynku muszą być uzgadniane z konserwatorem. - Na skutek naszych działań wykonane zostało pokrycie dachu. Właściciele mieszkają w woj. zachodniopomorskim, więc kontakt jest utrudniony, planują remont – dodaje inspektor nadzoru budowlanego.


Czy kamienice przy Wojska Polskiego i Pereca rzeczywiście doczekają się remontu?
Przedstawiciele piotrkowskiego magistratu podkreślają, że samorząd ma ograniczone pole manewru w sprawie ruin. - Każdy ma zagwarantowane konstytucyjne, święte prawo własności, bez względu na stan techniczny nieruchomości – mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego w Urzędzie Miasta w Piotrkowie. - To są nieruchomości prywatne, a w związku z tym władze miasta jedyne co mogą robić, i oczywiście robią, to interweniować w nadzorze budowlanym, czy zgłaszać do Straży Miejskiej. Strażnicy podejmują interwencje, które często kończą się nałożeniem mandatu.


W przypadku kamienicy przy Pereca miasto było zainteresowane kupnem tej nieruchomości. Rzeczoznawca zrobił wycenę, a Urząd Miasta chciał wyłożyć gotówkę. Właściciel zażądał jednak sumy kilkakrotnie większej. - Nie możemy zapłacić więcej niż to, co wynika z operatu, ponieważ złamalibyśmy przepisy prawa – tłumaczy Bąkowicz. - Nieruchomość ta nadal stoi, niszczeje, szpeci, a co najgorsze zagraża bezpieczeństwu przechodniów.


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (24)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

:gość z miasta ~:gość z miasta (Gość)17.06.2019 11:23

W Rynku Tr. 11 ( oficyna) jest zrujnowana przez właściciela i jest wpisana do rejestru zabytków. Informuję od lat konserwatora na piśmie o zaistniałej sytuacji i nic.

61


gość ~gość (Gość)17.06.2019 21:17

Taaaaa a dlaczego tylko te dwa przykłady zostały opisane. A co z Europą, co z budynkiem po metalplaście następna w kolejce rudera na rogu Dąbrowskiego i Grota Roweckiego (teren parkingu) co z kamienicami na rogu Garncarskiej i Jerozolimskiej. Prawda jest taka że inspektorat budowlany mógłby rozebrać obiekty na koszt ich właścicieli. Tylko jaka firma się podejmie takiej rozbiórki skoro inspekcja budowlana nie może wyegzekwować kar które sama nałożyła na właścicieli budynków.

60


kardasz ~kardasz (Gość)17.06.2019 17:38

Europa da się lubić.....dołożyć ule i będzie ,,Miód europejski"....może pojawi się w promocji miasta.

40


kardasz ~kardasz (Gość)17.06.2019 15:58

Europa da się lubić.....dołożyć ule i będzie ,,Miód europejski"....może pojawi się w promocji miasta.

40


P51 ~P51 (Gość)16.06.2019 18:26

A czy nasi bezradni radni miejscy nie mogliby uchwalić jakiejś mądrej i skutecznie oddziałowującej uchwały o np.estetyzacji miasta...? Czy naprawdę nie ma w tym gronie bystrych ludzi, prawników, lub znających takowych w celach doradczych... Żyjemy w czasach multiplikacji aktów prawnych, które są martwe i bezradne!

111


daniel ~daniel (Gość)17.06.2019 08:00

no jak żeście zaproponowali 30 % wartości gruntu to sie nie dziwie, że Was olał i nie sprzedał.

14


gość ~gość (Gość)17.06.2019 07:11

Zburzyc ta rudere niech powstanie jakis zaklad pracy dla ludzi

16


gość ~gość (Gość)16.06.2019 19:44

Moja jest ta kamienica i nic wam do tego

29


gość ~gość (Gość)16.06.2019 19:42

"stare nowe miasto"

30


gość ~gość (Gość)16.06.2019 19:11

Ważne że obok jest piękna mediateka

45


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat