"Rozważamy podjęcie stosownych kroków prawnych" - starosta i dyrektor PCMD odnoszą się do zarzutów Elżbiety Radziszewskiej

Strefa FM Wtorek, 11 czerwca 201967 8864
W ubiegłym tygodniu posłanka Elżbieta Radziszewska skrytykowała przedstawicieli piotrkowskiego Starostwa Powiatowego, którzy planują zamknąć nierentowne ich zdaniem oddziały położniczo-ginekologiczny i noworodków, tworząc w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Parlamentarzystka twierdzi, że już cztery lata temu, przed przekształceniem szpitala lekarze napisali list, w którym można było przeczytać, że prędzej, czy później dojdzie do komercjalizacji usług. Centrum Matki i Dziecka to miała być piotrkowska klinika dla kobiet i ich dzieci, tymczasem szpital jest źle zarządzany i coraz bardziej zadłużony, a wpakowano tam przecież 5 milionów publicznych pieniędzy. To jest nasze i powinno służyć pacjentom za darmo. Poruszę niebo i ziemię i nie dopuszczę do tego, żeby powiat popełniał tego typu niegospodarność - mówiła na antenie Radia Strefa FM Piotrków Elżbieta Radziszewska. Do tych zarzutów ustosunkowali się starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i dyrektor PCMD Eliza Bartkowska.

Nie wolno manipulować i wprowadzać w błąd opinii publicznej, szczególnie jeśli jest się posłem RP. Wszystkie działania, podejmowane przez Zarząd i Radę Powiatu Piotrkowskiego w zakresie łączenia działań piotrkowskich szpitali były, są i będą realizowane, tak aby szpital nadal mógł dobrze funkcjonować i świadczyć usługi na rzecz pacjentów jako podmiot publiczny. Stawiane zarzuty, dotyczące prywatyzacji są więc absurdalne i dlatego Zarząd powiatu wystosował pismo do pani poseł z żądaniem przeprosin za takie pomówienia. Rozważamy także podjęcie stosownych kroków prawnych w tej kwestii. Zła sytuacja powiatowa wszystkich szpitali powiatowych nie jest wynikiem złego zarządzania, jak próbuje się to przedstawiać, ale jak potwierdzają to fakty, wprowadzenia w 2017 roku systemu sieci szpitali, który się nie sprawdził, szczególnie w przypadku szpitali powiatowych. System jest chory, bowiem pieniądze w otrzymywanym ryczałcie naliczane są na podstawie skomplikowanych wzorów, reguł matematycznych, czasem na podstawie certyfikatów, a nie idą bezpośrednio za pacjentem, a tak powinno być. Przykładem jest nasz szpital, w którym wykonanych dodatkowe świadczenia za ponad 4 miliony złotych w 2018 roku i pierwszym kwartale bieżącego roku i nie możemy tych pieniędzy odzyskać, chociaż od ponad 1,5 roku o tym mówimy, protestujemy, strajkujemy z innymi dyrektorami szpitali. Dotąd nie uzyskaliśmy żadnego wsparcia, od pani poseł również. To jest niedopuszczalne, bo te pieniądze szpitalom, a przede wszystkim naszym pacjentom po prostu się należą, dlatego w stanowisku starostów Konwentu Starostów Powiatów Województwa Łódzkiego, które skierowaliśmy do premiera, oczekujemy szybkich zmian w systemie, bo w tragicznej sytuacji finansowej za 2018 rok znalazła się większość, podobnych do naszej placówki szpitali powiatowych w Polsce. Wyjście z sieci szpitali nie oznacza, że w Piotrkowie Trybunalskim nie będzie porodówki. Przeprowadzone rozmowy z wicewojewodą łódzkim i wicemarszałkiem potwierdzają, iż nie ma takiej możliwości, aby oddziału ginekologiczno-położniczego w Piotrkowie Trybunalskim nie było. Konkurs na świadczenie tych usług musi ogłosić Narodowy Fundusz Zdrowia, a wówczas niewykluczone, że to zadanie przejmie inny podmiot publiczny, jakim jest na przykład Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, tak też się stało kiedyś z oddziałem dziecięcym, który prowadził Szpital Powiatowy w siedzibie Szpitala Wojewódzkiego. Jeśli chodzi o PCMD, jeśli tylko pojawi się taka możliwość rozważamy wprowadzenie tak bardzo potrzebnych usług opiekuńczo-leczniczych dla osób starszych z naszego regionu, myślę, że to będzie bardzo dobre uzupełnienie usług zdrowotnych dla mieszkańców ziemi piotrkowskiej - powiedział Piotr Wojtysiak.


W podobnym tonie wypowiedziała się Eliza Bartkowska, dyrektor szpitala, oto jej oświadczenie:

 

Nie mogę pozwolić na oczernianie i przekazywanie nieprawdziwych informacji na temat Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Jako dyrektor placówki stanowczo zaprzeczam, że nasza placówka ma zostać sprywatyzowana. Wszelkie działania, które wprowadzam w placówce czynię po to, aby utrzymać jej publiczny status. Za daleko krzywdzące nie tylko mnie jako zarządzającego szpitalem, ale także dla kadry kierowniczej zarówno medycznej, jak i niemedycznej, uważam wszystkie informacje, które odnoszą się do sposobu kierowania placówką. Potwierdzam, że borykamy się z kłopotami finansowymi, ale nie wynikają one ze złego zarządzania, lecz błędu systemowego, jakim jest tzw. sieć szpitali, która doprowadziła do tragicznej sytuacji większość szpitali powiatowych w Polsce. Moje słowa są tożsame ze stanowiskiem Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych z dnia 17 maja 2019 roku, do którego jako dyrektor również należę i walczę razem z innymi szefami placówek o pieniądze na obiecane przez Ministra Zdrowia podwyżki, zarówno te celowane w środowisko medyczne, jak i te związane z podniesieniem płacy minimalnej. Dodam, że zwiększony w tym roku ryczałt dla PCMD przez Narodowy Fundusz Zdrowia o zaledwie pół miliona złotych, w porównaniu do minionego roku, pozwala na funkcjonowanie przez około 1,5 miesiąca oddziału chorób wewnętrznych. A co z pozostałymi miesiącami? Na obecną chwilę nie mamy zapłacone za wykonane świadczenia zdrowotne na ponad 4 mln złotych, sumując 2018 i I kwartał 2019 roku. Przy tak niestabilnej sytuacji finansowej i odpowiadając przed Radą Społeczną szpitala, Zarządem i Radą Powiatu Piotrkowskiego, jestem zmuszona do wycofania się z sieci szpitali, aby móc uratować szpital powiatowy przed widmem braku płynności finansowej.

 


Zainteresował temat?

1

12


Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

halohalo ~halohalo (Gość)12.06.2019 07:25

Dać na "odcinek" szpitali tę/tą panią od reformy szkolnictwa! Taką piękną reformę zrobiła to i tu się wykaże! Pisie prosiemy!

16


radziagohome ~radziagohome (Gość)11.06.2019 23:40

Pani poseł Radziszewskiej mówimy dość. Niech PO się ogarnie i pozbędzie jej i da kogoś nowego na listy. Elektorat błaga...plissss.

75


gość ~gość (Gość)11.06.2019 23:29

Reforma szpitala była świetna, pani dyrektor ma kompetencje i zarządza dobrze, a wszystkiemu winien system. No raczej nie. I wszyscy to wiedzą.

141


gość ~gość (Gość)11.06.2019 23:08

Dobrze prostować Panią. Bo nieładnie na PiS nadawała

33


Sie teraz nie lubią ~Sie teraz nie lubią (Gość)11.06.2019 22:53

A 8 latek przecież rządzili razem PSL i PO.

112


gość ~gość (Gość)11.06.2019 22:09

Cała nasza posłanka hihi

55


Normals ~Normals (Gość)11.06.2019 21:29

Powiem tak, wystarczy poczytać szerzej prasę fachową i widać że szpitale toną i wielkiego odkrycia starosta tutaj nie zrobił. Wszyscy wiemy że żyjemy na kredyt. Ale tylko do wyborów, później przyjdzie wszystkim rachunek zapłacić za 13 emerytury, za zanizone ceny energii, kolejne obietnice podwyżek wynagrodzeń i inne socjalne dary czy też łapówki wyborcze. Prawdziwe i Smutne.

119


gość ~gość (Gość)11.06.2019 21:09

A idź Pani poseł na emeryturę i daj se już spokój. "Tyle" przecież zrobiła pani dla Piotrkowa i wystarczy.

124


aaa. ~aaa. (Gość)11.06.2019 20:43

To w takim razie czego dotyczy uchwała 93 zarządu powiatu z dnia 21 maja 2019 .... jak nie prywatyzacji? Więc co to znaczy wydzierżawienie podmiotowi niepublicznemu? Kroki prawne to chyba w odwrotną stronę... w sumie po i PSL to jedna formacja od zawsze więc po co tu straszyć..... zwykły szum o nic by odwrócić uwagę od tego co już się stało!

141


y ~y (Gość)11.06.2019 17:43

Czy pani, ktora pracowala w dziale obslugi klienta w banku bezposrednio przed objeciem obecnego stanowiska , ma kwalifikacje byc dyrektorem szpitala ? To na pewno kolosalne nieporozumienie i w ogole kto polecil ta pania na takie stanowisko - jaskolki cwierkaja ze byly starosta .

300


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat