"Rozważamy podjęcie stosownych kroków prawnych" - starosta i dyrektor PCMD odnoszą się do zarzutów Elżbiety Radziszewskiej

Strefa FM Wtorek, 11 czerwca 201967 9444
W ubiegłym tygodniu posłanka Elżbieta Radziszewska skrytykowała przedstawicieli piotrkowskiego Starostwa Powiatowego, którzy planują zamknąć nierentowne ich zdaniem oddziały położniczo-ginekologiczny i noworodków, tworząc w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Parlamentarzystka twierdzi, że już cztery lata temu, przed przekształceniem szpitala lekarze napisali list, w którym można było przeczytać, że prędzej, czy później dojdzie do komercjalizacji usług. Centrum Matki i Dziecka to miała być piotrkowska klinika dla kobiet i ich dzieci, tymczasem szpital jest źle zarządzany i coraz bardziej zadłużony, a wpakowano tam przecież 5 milionów publicznych pieniędzy. To jest nasze i powinno służyć pacjentom za darmo. Poruszę niebo i ziemię i nie dopuszczę do tego, żeby powiat popełniał tego typu niegospodarność - mówiła na antenie Radia Strefa FM Piotrków Elżbieta Radziszewska. Do tych zarzutów ustosunkowali się starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak i dyrektor PCMD Eliza Bartkowska.

Nie wolno manipulować i wprowadzać w błąd opinii publicznej, szczególnie jeśli jest się posłem RP. Wszystkie działania, podejmowane przez Zarząd i Radę Powiatu Piotrkowskiego w zakresie łączenia działań piotrkowskich szpitali były, są i będą realizowane, tak aby szpital nadal mógł dobrze funkcjonować i świadczyć usługi na rzecz pacjentów jako podmiot publiczny. Stawiane zarzuty, dotyczące prywatyzacji są więc absurdalne i dlatego Zarząd powiatu wystosował pismo do pani poseł z żądaniem przeprosin za takie pomówienia. Rozważamy także podjęcie stosownych kroków prawnych w tej kwestii. Zła sytuacja powiatowa wszystkich szpitali powiatowych nie jest wynikiem złego zarządzania, jak próbuje się to przedstawiać, ale jak potwierdzają to fakty, wprowadzenia w 2017 roku systemu sieci szpitali, który się nie sprawdził, szczególnie w przypadku szpitali powiatowych. System jest chory, bowiem pieniądze w otrzymywanym ryczałcie naliczane są na podstawie skomplikowanych wzorów, reguł matematycznych, czasem na podstawie certyfikatów, a nie idą bezpośrednio za pacjentem, a tak powinno być. Przykładem jest nasz szpital, w którym wykonanych dodatkowe świadczenia za ponad 4 miliony złotych w 2018 roku i pierwszym kwartale bieżącego roku i nie możemy tych pieniędzy odzyskać, chociaż od ponad 1,5 roku o tym mówimy, protestujemy, strajkujemy z innymi dyrektorami szpitali. Dotąd nie uzyskaliśmy żadnego wsparcia, od pani poseł również. To jest niedopuszczalne, bo te pieniądze szpitalom, a przede wszystkim naszym pacjentom po prostu się należą, dlatego w stanowisku starostów Konwentu Starostów Powiatów Województwa Łódzkiego, które skierowaliśmy do premiera, oczekujemy szybkich zmian w systemie, bo w tragicznej sytuacji finansowej za 2018 rok znalazła się większość, podobnych do naszej placówki szpitali powiatowych w Polsce. Wyjście z sieci szpitali nie oznacza, że w Piotrkowie Trybunalskim nie będzie porodówki. Przeprowadzone rozmowy z wicewojewodą łódzkim i wicemarszałkiem potwierdzają, iż nie ma takiej możliwości, aby oddziału ginekologiczno-położniczego w Piotrkowie Trybunalskim nie było. Konkurs na świadczenie tych usług musi ogłosić Narodowy Fundusz Zdrowia, a wówczas niewykluczone, że to zadanie przejmie inny podmiot publiczny, jakim jest na przykład Samodzielny Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, tak też się stało kiedyś z oddziałem dziecięcym, który prowadził Szpital Powiatowy w siedzibie Szpitala Wojewódzkiego. Jeśli chodzi o PCMD, jeśli tylko pojawi się taka możliwość rozważamy wprowadzenie tak bardzo potrzebnych usług opiekuńczo-leczniczych dla osób starszych z naszego regionu, myślę, że to będzie bardzo dobre uzupełnienie usług zdrowotnych dla mieszkańców ziemi piotrkowskiej - powiedział Piotr Wojtysiak.


W podobnym tonie wypowiedziała się Eliza Bartkowska, dyrektor szpitala, oto jej oświadczenie:

 

Nie mogę pozwolić na oczernianie i przekazywanie nieprawdziwych informacji na temat Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Jako dyrektor placówki stanowczo zaprzeczam, że nasza placówka ma zostać sprywatyzowana. Wszelkie działania, które wprowadzam w placówce czynię po to, aby utrzymać jej publiczny status. Za daleko krzywdzące nie tylko mnie jako zarządzającego szpitalem, ale także dla kadry kierowniczej zarówno medycznej, jak i niemedycznej, uważam wszystkie informacje, które odnoszą się do sposobu kierowania placówką. Potwierdzam, że borykamy się z kłopotami finansowymi, ale nie wynikają one ze złego zarządzania, lecz błędu systemowego, jakim jest tzw. sieć szpitali, która doprowadziła do tragicznej sytuacji większość szpitali powiatowych w Polsce. Moje słowa są tożsame ze stanowiskiem Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych z dnia 17 maja 2019 roku, do którego jako dyrektor również należę i walczę razem z innymi szefami placówek o pieniądze na obiecane przez Ministra Zdrowia podwyżki, zarówno te celowane w środowisko medyczne, jak i te związane z podniesieniem płacy minimalnej. Dodam, że zwiększony w tym roku ryczałt dla PCMD przez Narodowy Fundusz Zdrowia o zaledwie pół miliona złotych, w porównaniu do minionego roku, pozwala na funkcjonowanie przez około 1,5 miesiąca oddziału chorób wewnętrznych. A co z pozostałymi miesiącami? Na obecną chwilę nie mamy zapłacone za wykonane świadczenia zdrowotne na ponad 4 mln złotych, sumując 2018 i I kwartał 2019 roku. Przy tak niestabilnej sytuacji finansowej i odpowiadając przed Radą Społeczną szpitala, Zarządem i Radą Powiatu Piotrkowskiego, jestem zmuszona do wycofania się z sieci szpitali, aby móc uratować szpital powiatowy przed widmem braku płynności finansowej.

 


Zainteresował temat?

1

12


Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reg ~Reg (Gość)12.06.2019 08:46

Rożnych już rzeczy próbowali na Roosevelta i zawsze kończy się długami. Prawda jest taka, że w Piotrkowie powinien zostać jeden szpital na Rakowskiej. Wystarczy spojrzeć na inne miasta o podobnej wielkości. Roosevelta generuje tylko długi. Niestety brak odważnego do podjęcia męskiej decyzji o likwidacji.

58


Se ~Se (Gość)12.06.2019 22:47

Posłanka na emeryturę czas najwyższy

10


Bolek ~Bolek (Gość)12.06.2019 22:26

WASZE ROZWAZANIE jest śmieszne -powiedziała prawdę , chyba że jak z Kaczorem pozywa za ujawnianie prawdy ,która nie powinna być ujawniona, widać tam zapach umysłu jednej partii hahaha

00


Yt ~Yt (Gość)12.06.2019 22:23

Widać ze wybóory się zbliżają i pani poseł szuka tematu żeby jeszcze raz ludzi omamić

10


Garad ~Garad (Gość)12.06.2019 22:20

Dobra zmiana wiele zlikwidowała ale pińcet zlotych dała

01


gość ~gość (Gość)12.06.2019 09:11

Panie starosto zatrudni mnie Pan na pełen etat np. będę przeganiała muchy???Ponoć pod względem zatrudnienia i tworzenia nowych etatów jest Pan mistrzem :-)

172


gość ~gość (Gość)12.06.2019 20:39

Szpital został zniszczony celowo przez starostwo, już trzy lata temu mówiło się głośno, że ginekologia wróci wkrótce na Rakowską, a tutaj będzie ZOL. Lekarze z kardiologii byli specjalistami w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, na ich miejsce zatrudniono rezydentów, których inni chętnie się pozbyli, w dodatku za bardzo duże pieniądze. Służbowy samochód??? Nie stać ją na własny??? Żenada...

10


gość ~gość (Gość)12.06.2019 12:38

Pisowska dobra zmiana to jak zwykle bubel.

77


Romeczek ~Romeczek (Gość)12.06.2019 15:33

czy zakup samochodu służbowego aby pani dyrektor miała czym dojeżdżać do procy i co rozbijać, zwolnienie lekarzy z Piotrkowa a zatrudnienie na wysokich pensjach z Łodzi to jest ta właściwa gospodarka finansowa ?Zlikwidować coś jest łatwo ale zbudować trudno.

80


gość ~gość (Gość)12.06.2019 13:12

Będzie takurat samo jak z przychodnia na ul owskiego.ludzi przenieśli do graktorka.

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat