Rozwalił stadion? A co miał z nim zrobić?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 02 listopada 201445
Zburzył nam stadion. Drużynę piłkarzy przeniósł z Piotrkowa do Szczecina. Kto? Antoni Ptak, którego dokonania obrosły w naszym mieście legendą.
Antoni Ptak podczas Międzynarodowych Targów Mody w centrum handlowym Ptak, sierpień 2014 (fot. Monika Pawłowska-Uszakow).Antoni Ptak podczas Międzynarodowych Targów Mody w centrum handlowym Ptak, sierpień 2014 (fot. Monika Pawłowska-Uszakow).
Archiwalne zdjęcie stadionu

Ci, którzy mieli okazję go poznać, postrzegają go inaczej. - To wizjoner, który pomysłami wyprzedził swoje czasy. Władze miasta powinny zrobić wszystko, aby go tutaj zatrzymać - mówi człowiek, który pracował dla Antoniego Ptaka.

Dlaczego miasto nie przejęło stadionu?

Budowę stadionu w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęto w 1967 roku. Kto budował? Wszyscy, z pracownikami Piomy na czele. W styczniu 1979 roku nasze miasto ogłoszono organizatorem Centralnych Dożynek. Obiekt rozbudowano tak, żeby pomieścił nawet 19 tys. widzów. 2 lata później zorganizowano tam ceremonię otwarcie i zamknięcia IV Śmigłowcowych Mistrzostw Świata. Przez lata grali tam piłkarze Piotrcovii.
Jak Piotrków stracił stadion XXXV-lecia PRL?

W budowie obiektu brał udział również Michał Rżanek (wtedy uczeń technikum przy Piomie). - Robiliśmy to w ramach tzw. czynów społecznych. Były różne problemy, płyta była źle odsączona, woda stała, cuda się działy. W każdym razie był to duży wysiłek - wspomina były prezydent Piotrkowa.
Wraz ze zmianą ustroju pojawił się problem. W czasach propagandy sukcesu, stać nas było na wszystko, nawet na stadion. Po 89 roku okazało się, że utrzymanie obiektu to koszt przekraczający możliwości finansowy Piomy. - Kiedyś potrącano pracownikom Fabryki określoną sumę przy pensji, i na budowę stadionu i na jego utrzymanie. Pioma jako matka-żywicielka utrzymywała przychodnię, żłobek, przedszkole, szkołę i wiele innych instytucji, w tym stadion GKS Piotrcovia. Przychodzi jednak okres, kiedy Pioma zaczyna... „robić bokami”. Zaczynają się różne przekształcenia, prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych, które muszą pozbywać się m.in. ośrodków kolonijnych, wczasowych. Przychodzi moment, kiedy trzeba pozbyć też stadionu. Pioma ma różne zadłużenia, produkcja spada, nie ma odbiorców, górnictwo jest w defensywie. Pioma ma zadłużenie w podatku od nieruchomości.

W gabinecie prezydenta Michała Rżanka pojawia się wtedy prezes Fabryki Lucjan Dukała z propozycją (na piśmie), z którego wynika, że Pioma chce w ramach rekompensaty za długi przekazać miastu obiekt sportowy w postaci stadionu. Pamiętajmy, że sytuacja w samorządzie była wówczas inna niż obecnie. Prezydent był przewodniczącym 7-osobowego Zarządu. - Na początku rozpatrywaliśmy tę propozycję, były dyskusje. Oczywiście to, czy przejmiemy, czy nie należało do decyzji Rady - wspomina Rżanek. - Pamiętam, że nie byłem do końca przekonany do tego pomysłu. Budżet miasta był dziurawy. Stadion wymagał nakładów, remontów. To był 1995 rok. W Radzie mieliśmy wtedy dwóch przedstawicieli Piomy – Andrzeja Czaplę i Janka Kruza. Od tego momentu do decyzji minął ponad rok. Odbyły się 2 lub 3 sesje Rady, powołano specjalny zespół, z którym chodziliśmy po tym stadionie. Dach był do naprawy. Hala sportowa, w której grały piłkarki wyłożona była boazerią, Straż Pożarna zażądała, żeby się tego pozbyć. W rezultacie coraz więcej osób było na NIE. Co jakiś czas muszę się z tego tłumaczyć, bo to jest hasło: „Rżanek? Stadion!”

W rezultacie na sesji Rady Miasta pojawiła się uchwała „o nieprzejęciu stadionu”. Wszyscy głosowali „za” (za nieprzejęciem), aczkolwiek głosowało 27 z 40 radnych, spora część nie wzięła w ogóle udziału w głosowaniu.
Kiedy w Piotrkowie pojawił się Antoni Ptak? W gabinecie prezydenta miasta zjawił się ze swoim doradcą. Przyszli z konkretną propozycją - niezależnie od tego, czy miasto przejmie stadion, oni mają pomysł, żeby utworzyć u nas klub piłkarski, w tym brazylijską szkółkę młodych talentów. - Sytuacja była ciężka, a tu nagle światełko w tunelu - jest rozwiązanie! - wspomina były prezydent. -  Później było jeszcze jedno spotkanie, zaprosił nas na kolację na Podklasztorzu. Do pomysłu brazylijskiej szkółki podeszliśmy sceptycznie. Odmówiliśmy. Po jakimś czasie nadeszła informacja, że pan Ptak kupił od Piomy stadion.
Jak udało nam się ustalić za obiekt zapłacił wtedy 500 tys. zł.

Po pewnym czasie w mieście pojawili się piłkarze brazylijscy, mieliśmy szkółkę piłkarską.
Kiedy kończyła się druga kadencja prezydentury Andrzeja Pola, Rada Miasta uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego, który dopuścił możliwość budowy obiektów usługowo-handlowych na terenie stadionu. Jak wspomina Michał Rżanek, sprawa przeszła bez większych dyskusji. - Pamiętam, że nawet my jako opozycja głosowaliśmy za tym planem - mówi. - Nikt wtedy nie zwrócił na to uwagi, bo sprawa nie dotyczyła samego stadionu, ale większego obszaru. Pamiętam, że był taki niepozorny radny Jerzy Królikiewicz, który jako jedyny protestował. Nie wszyscy przewidzieli, że nasza uchwała będzie miała taki skutek, a był tam zapis dopuszczający właściwie wszystko.
Oceniając te wydarzenia dziś, trudno uwierzyć, że radni mogli wykazać się aż taką krótkowzrocznością. Z pewnością większości łatwiej było wierzyć w zmowę lub w konkret, czyli kopertę pod stołem. - Zmowa? Koperta? Nie sądzę... - mówi dziś Rżanek.
- Chociaż byłem w opozycji, byłbym gotów ręczyć za ówczesne władze. Gdyby człowiek wiedział, że się przewróci, to by usiadł. Pamiętać trzeba, że wtedy handel na stadionie już był. Być może chciano to w pewien sposób ucywilizować, nie myśląc o samej płycie stadionu, ale stało się, jak się stało. Wielokrotnie powtarzałem, że gdybym wtedy wiedział, że tak to się skończy, to darłbym szaty jak Stańczyk, ale wydawało nam się, że to idzie w bardzo dobrym kierunku. Ptak miał renomę działacza sportowego. Z dzisiejszej perspektywy zastawiam się z kolei, czy gdyby ten stadion byłby nasz, to nie wiem, czy byłoby dobrze. Mamy te drużyny, które mamy i już jest problem, żeby je utrzymać, dofinansować. My tutaj nie mamy elektrowni i kopalni. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że piotrkowian, którzy mieszkają w blokach i co dzień patrzą na to, co zostało ze stadionu, trafia szlag.
Pod koniec 2003 roku spółka Antoniego Ptaka, mimo protestów kibiców, rozpoczęła rozbiórkę stadionu.  - Najpierw przyszła informacja, że buldożery jeżdżą po stadionie i niszczą. Myślałem, że może trybunę przebudowują. Później jednak okazało się, że to idzie w innym kierunku. Pamiętam interpelacje na sesjach w tej sprawie - mówi Rżanek.
Stadion jeszcze przez jakiś czas służył celom treningowym, później został całkowicie wyłączony z eksploatacji. W 2005 rozebrano ostatnie fragmenty areny. - Uważam, że na miarę Piotrkowa stadion Concordii jest wystarczający. Pewni ci, którzy bardziej interesują się sportem powiedzą, że gadam głupoty, ale popatrzmy realnie - dodaje były prezydent.

Michał Rżanek z Antonim Ptakiem spotkał się tylko dwa razy. - Nie mogę mieć do niego pretensji, bo robił jakiś biznes, był właścicielem. Mogę jedynie częściowo czuć się oszukany, bo myślałem, że będzie tam oaza sportu, nie liczyłem oczywiście, że będą tam grały kluby pierwszoligowe, ale że chociaż będzie tam basen - mówi.
Były prezydent podkreśla, że decyzja o nieprzejęciu przez miasto stadionu nie należała do niego, po prostu była podjęta „za Rżanka”. - Owszem, byłem jednym z 40-tu, który tę decyzję podejmował. Czy żałuję? Jeszcze 5 czy 10 lat temu powiedziałbym, że tak. Teraz myślę, że mamy przecież alternatywę przy ul. Żwirki. A handel na stadionie może nie jest najlepszą wizytówką miasta, ale gdzieś i tak to musiałoby się odbywać. Słyszałem, że to ma być zadaszone, bardziej ucywilizowane, a może powstanie tam coś innego - kończy Michał Rżanek.

POLECAMY


Zainteresował temat?

8

4


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

bryyyy ~bryyyy (Gość)08.11.2014 10:17

Pseudo- biznesmen, za którego ludzie siedzieli po więzieniach, stadion kupił za bezcen, stadion, na który przychodziłem od małego, który kochałem, który wrył się na zawsze w moją pamięc, przyszedł ptak (celowo z małej), zniszczył wszystko, zaorał i sprzedał by stanął na miejscu Piotrcovii market dla pobliskiej biedoty, a czajkowski jeszcze go broni, chciałbym żeby ptak wykupił jego najbliższą rodzinę i sprzedał tureckim handlarzom ludzi spod hamburga w wiadomym celu, mam nadzieję, że nie miałby do niego o to pretensji w końcu to byłaby własność ptaka, co do miejsc pracy to ...1100 miejsc pracy??? a ile z tych miejsc pracy należy do piotrkowian? 100-200?? bo reszta to handlorze zjeżdżający nawet z kielc czy częstochowy,
brak zasad, sentymentów, świętości, czysta kasa, kasa, kasa.....typowe ptaszysko

131


Alex ~Alex (Gość)07.11.2014 23:58

Pan Ptak zlikwidował chuligaństwo stadionowe i z tego tytułu należy się mu uznanie naszych mieszkańców.

214


przekora:) ~przekora:) (Gość)05.11.2014 23:34

do suchy
coś Ci wyznam, masz złe informacje. Jeśli się chce prowadzić porządną działalność to na targowiskach wnosi się dwie opłaty: rezerwację i placowe. Opłatę rezerwacyjną na tym terenie pobiera pan Ptak ponieważ to jego teren. Miasto ma z tego jedynie mizerną opłatę placową. A jeśli uwzględnimy, że handel odbywa się również w sobotę i rezerwacja jest osobna to można sobie łatwo policzyć jaka kwota wpływa dla pana Antoniego :)

50


suchy ~suchy (Gość)04.11.2014 08:34

do ~przekora :)
Tak się jednak składa, że ta jak ją sam nazwałeś "ładna sumka" zasila co miesiąc budżet miasta. Czy to źle? Masz świadomość, że poniekąd sam z tego czerpiesz korzyść (o ile mieszkasz w Piotrkowie)? Jeśli interesuje Cię jednak wynagrodzenie u pana Ptaka to myślę, że powinieneś się wykazać własną inicjatywą i przedstawić mu swoje propozycje. Kto wie, może rzeczywiście na tym zyskasz?

13


przekora :) ~przekora :) (Gość)03.11.2014 23:33

Śmieszy mnie twierdzenie jakoby pan Ptak dał zatrudnienie 1100 osobom! Nie słyszałem żeby wypłacał jakiekolwiek wynagrodzenie prowadzącym handel na tym terenie. Jest wręcz odwrotnie! Użyczając im skrawek ziemi do prowadzenia działalności pobiera bajońskie kwoty! Licząc te 1100 stanowisk po 100zł każde daje ładną sumkę co miesiąc. Jego doradcy finansowemu za ten pomysł należy się niezła premia!

60


ekonomista ~ekonomista (Gość)03.11.2014 14:51

Pan Ptak kupił stadion za 500 tys zł.
Zarobił na tej transakcji miliony. To gdzie wtedy był niezwykle uzdolniony ekonomista i meneger pan Rżanek? Czy takiej miernocie intelektualnej można powierzyć jakąkolwiek firmę publiczną?

181


aaa ~aaa (Gość)03.11.2014 07:17

Stadion na Concordii stoi na zadupiu i nikt tam nie chodzi a Piotrcovii był w centrum i zawsze fajnie sie na mecze chodziło nawet w A-klasie

161


wolny człowiek ~wolny człowiek (Gość)02.11.2014 23:46

Mieszkańcy Piotrkowa proszę przy zbliżających wyborach pamiętać: Pan Czajkowski , który wtedy był radnym pracuje u Ptaka, Bujak , który był poslem pracuje u ptaka, Chojniak wtedy był radnym - te osoby nie mogą być wybrani do nowej Rady Miasta

170


Innocenty ~Innocenty (Gość)02.11.2014 23:21

Nie Flohmark tylko BADZIEWIAK . Mów po Polsku .

60


ktosik ~ktosik (Gość)02.11.2014 21:59

widzę że rodzina broni P Antoniego, P Beata39 ludzie zawsze mają trochę racji

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat