Rozprza walczy o poprawę jakości powietrza

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 21 lutego 202149 3235
Program wymiany pieców z gminnym dofinansowaniem – to pomysł władz gminy Rozprza na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie ilości smogu, wydobywającego się z kominów. Przez trzy lata mieszkańcy otrzymaliby możliwość ubiegania się o zwrot części kosztów wymiany pieców.
Fot. Ion Ceban / pexels.com

Pomysł wdrożenia programu zostanie przedstawiony radnym, ale już spotkał się z entuzjazmem części mieszkańców. Jak wyjaśnia nam wójt Rozprzy, Janusz Jędrzejczyk – całość miałaby obowiązywać przez trzy lata, bo nie każdego stać na wymianę pieca już teraz. A przez trzy lata można się już do takiej wymiany przygotować finansowo. Gmina chce też pomóc w sfinansowaniu części takiego zakupu – dodaje wójt Jędrzejczyk.

 

Projekt zakłada dotacje w wysokości 3 tysięcy złotych, które trafiłyby do tych gospodarstw, w których stare i niespełniające obecnych norm kotły ustąpiłyby miejsca nowym piecom. - Chcemy ograniczyć liczbę tak zwanych „kopciuchów”. Niestety nasz kraj nie prezentuje się dobrze na mapie Europy, gdy popatrzymy na ilość pyłów, jakie unoszą się nad miastami. Także jako województwo i gmina nie prezentujemy się pod tym względem najlepiej. Dlatego w trosce o nasze wspólne zdrowie, o to czym oddychamy, chcemy taki program zrealizować – dodaje wójt.

 

Władze gminy Rozprza chcą przeznaczyć na refundację części kosztów wymiany pieców pół miliona złotych. Pieniądze mają pochodzić z oszczędności przy realizowanych i zaplanowanych na najbliższe miesiące inwestycji. - Nie chcemy na ten cel zaciągać kredytów. Myślę, że jesteśmy w stanie wygospodarować taką kwotę – mówi wójt Janusz Jędrzejczyk. I jak dodaje – regulamin programu jest już prawie gotowy, ale chcemy go skonsultować jeszcze z naszymi radnymi. Mam nadzieję, że w marcu uda nam się przyjąć stosowną uchwałę. Dzięki temu w kwietniu i maju mielibyśmy czas na przyjmowanie wniosków. Chcielibyśmy, by do listopada nastąpiła wymiana kotłów u mieszkańców gminy i rozliczenie dotacji, czyli wspominanych 3 tysięcy złotych.

 

Takie rozłożenie programu w kalendarzu sprawiłoby, że ilość starych pieców przed kolejnym sezonem grzewczym uległaby zmniejszeniu. Z kolei rozłożenie pomysłu na trzy lata umożliwiłoby zaplanowanie wymiany kotła także w tych gospodarstwach, gdzie liczona jest każda wydawana złotówka. A możliwość otrzymania od gminy kwoty kilku tysięcy złotych może przekonać do wymiany także tych mieszkańców ze skromniejszym portfelem. A jest jeszcze jeden argument przemawiający za wymianą starego pieca na nowy. To generowany przez „kopciuchy” smog, czyli cząsteczki pyłu. Są one na tyle duże, że do ich powierzchni przylegają m.in. wirusy, w tym także Sars-Cov-2 czyli odpowiedzialny za pandemię koronawirus Covid-19. - To właśnie kolejny element, na który chcemy zwracać uwagę mieszkańców. W końcu powietrze mamy jedno, wspólne. I wspólnie powinniśmy też o nie zadbać. Dlatego mam nadzieję, że mieszkańcy przemyślą sobie wszystkie za i przeciw – konkluduje wójt. Być może znajdą się też lokalni producenci pieców grzewczych, którzy w dbałości o jakość powietrza zaproponują mieszkańcom gminy Rozprza dodatkowy rabat?


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_darko ~gość_darko (Gość)21.02.2021 11:54

Jest program Czyste Powietrze. Polecam każdemu, sam wymieniłem kopciucha na pompę ciepła. Dotacja kilkanaście tysięcy wpadła ;-)

33


@ndzi ~@ndzi (Gość)23.02.2021 09:49

Kabaret mnie zmuszają o czyste powietrze a w Alpach i u nas żółty śnieg pada, dawniej straszyli kwaśnymi deszczami ale im przeszło - trzeba patrzeć globalnie nie lokalnie

00


gość_wolak ~gość_wolak (Gość)22.02.2021 20:51

Super, u nas w Woli Krzysztoporskiej to tylko kasa na domy Ludowe i propagandę.

20


gość_oo ~gość_oo (Gość)22.02.2021 13:24

Panie Wójcie skoro macie pieniądze to kiedy naprawicie lampy uliczne (hybrydowe)na parkingu przy kościele w Mierzynie! Wtamtym roku już było zgłaszane i Co i Nic ?

31


gość_gość... ~gość_gość... (Gość)22.02.2021 18:44

Rząd wprowadza programy,, Czyste Powietrze" czyli zakaz ogrzewania domów węglem oraz drzewem i O.k.,jestem za.Tylko jakim to przykładem jest fakt że dziś tj. 22.02.2021 roku w Warszawie przed pałacem prezydenckim Andrzej Duda witając delegację harcerzy osobiście podpalił sporą stertę balików brzozowych zanieczyczczając powietrze w stolicy .Też lubię ogniska ,ale w mieście to mandat murowany no i wreszcie jaki to przykład dla innych rodaków. Chyba że prezydent chciał pokazać Polakom co wolno jemu a nam nie .

10


wk...ny ~wk...ny (Gość)22.02.2021 09:10

Wójcie, weź się za pracowników bo nie wydają decyzji w terminie i nie odpowiadają na telefony i maile. Miesiąc czekam na odpowiedz na mój wniosek o wycinkę kilku drzew. W tygodniu tam byłem to nikt nie wyszedł bo zajęci a słychać było ze jakaś imprezka była tam. Jak tam można?

80


lenka ~lenka (Gość)22.02.2021 09:02

Mierzyn pewnie zgarnie całą pulę
Łysy już pewnie myśli jak wesprzeć siebie i rodzinę

60


PZPR - ZSL- PSL ~PZPR - ZSL- PSL (Gość)21.02.2021 22:40

Gminą włada jedyna słuszna partia pełesel.
Poczuj oddech wodza z Mierzyna, wielkiego Wodza i łojca nas wszystkich

63


gość_szoszon ~gość_szoszon (Gość)22.02.2021 10:35

Następna ściema.Nie wyszło z fotowoltaiką(zawalony projekt),nie wyszło z gazyfikacją,może wyjdzie z wymianą pieców, jak zaoszczędzimy z długów.Panie Wójcie, najpierw się robi a później leci się do mediów ,a nie odwrotnie.Jest Pan niewiarygodny.I tyle w emacie,słuchajcie mam pomysł.

42


grecz ~grecz (Gość)22.02.2021 09:21

Rozprza walczy o czyste powietrze ale drzewa koło kościoła na których były gniazda ptaków powycinali. Zostawili teraz takie pniaki brzydkie bez gałęzi i wygląda to jak pół d..y z za krzaka. Są zrobione zdjęcia zgłoszone zostanie to odpowiednim organom. Mam nadzieję że dostaną solidną karę.

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat