Rozprza ma patriotyczny quest!

Tydzień Trybunalski Niedziela, 04 maja 201410
Rozprza ma pomysł, jak turystycznie zaprezentować to, co ważne w jej historii.
Rozprza ma patriotyczny quest!

W Rozprzy dobyła się uroczysta konferencja ,,Ścieżki questowe jako nowa atrakcja turystyczna woj. łódzkiego ze szczególnym uwzględnieniem obszaru LGD “BUD-UJ RAZEM’’, podsumowująca projekt współpracy pn.: “Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie”. Projekt zrealizowały trzy Lokalne Grupy Działania: LGD “BUD-UJ RAZEM”, LGD “Dolina Rzeki Grabi”, Fundacja Rozwoju Gmin “Prym”. Warto podkreślić, iż jest on największym projektem questingowym realizowanym w Polsce. Łącznie powstało 35 szlaków odkrywających walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe regionu, w tym najwięcej, bo aż 16, na terenie LGD “BUD-UJ RAZEM’’. Ogółem to 112 km tras do przejścia (pieszo albo rowerem, bądź samochodem).

W ramach projektu w gminie Rozprza powstał quest pn.: “Rozprza – śladami II wojny światowej”, poświęcony pamięci poległych oraz upamiętniający różne wydarzenia z tamtego tragicznego okresu.
- Wszyscy uczestnicy konferencji przebyli trasę naszego questu i wyrazili liczne słowa uznania i podziękowania (również w księdze pamiątkowej). To bardzo nas cieszy i buduje – mówią twórcy projektu. - Prace nad questem trwały od kwietnia 2013 roku. Rozpoczęły się wizytą studyjną w Bałtowie, stolicy polskich questów. Następnie 20 sierpnia w Truszczanku zorganizowano szkolenie dla grup reprezentujących gminę Rozprza i gminę Gorzkowice, na którym trener questingu omówił metodologię Valley Quest. Przedyskutowano też potencjalne tematy questu w Rozprzy. Wspólnie z trenerem grupa z gminy Rozprza wybrała się w teren, by zobaczyć wymienione miejsca, sprawdzić długość oraz bezpieczeństwo trasy. Omówiono możliwości włączenia do trasy questu ciekawych obiektów, kapliczek oraz pamiątek po licznej niegdyś w Rozprzy społeczności żydowskiej. Po ostatecznych ustaleniach dotyczących tematyki i trasy, rozdzielono zadania potrzebne do stworzenia Questu.

Liderem, osobą odpowiedzialną za całość prac grupy zaangażowanej w tworzenie questu, ścisłą współpracę z trenerem oraz przedstawicielami LGD “BUD-UJ RAZEM’’, jak również autorem tekstu była Anna Toma. Pomysłodawcą i osobą organizującą spotkania z osobami mającymi wiedzę o wydarzeniach z czasów obrony Rozprzy w 1939 roku była Izabela Kwaśniak. Wiele istotnych informacji historycznych do questu wniósł Krzysztof Skorupa. Quest został wzbogacony o ciekawostki przez Elżbietę Piątek. Piękne ryciny z bardzo starych fotografii oraz mapę questu wykonała Stanisława Kaczmarek. Pieczęć questu, przedstawiająca m.in. kwiat maku (bo maki najczęściej porastały żołnierskie mogiły) została wykonana przez Annę Tomę.

- W ramach pracy nad questem członkowie grupy w każdy możliwy sposób docierali do zaskakujących, czasem ich samych, informacji. Były to spotkania, przekazy ustne, analiza literatury, starych fotografii a nawet poszukiwania śladów II wojny światowej dosłownie. Dlaczego tyle analiz? Bo informacje, pochodzące z różnych źródeł, nie były spójne. Każda z osób była bardzo zaangażowana w pracę, odkrywanie kart historii Rozprzy, dlatego współpraca układała się doskonale. Całość prac realizowana była pod czujnym okiem trenera – opowiadają pracujący nad lokalnym szlakiem.

Wybór tematu i przedmiotu questu był świadomy i przemyślany. Członkom grupy bardzo zależało na tym, by poprzez quest opowiedzieć tragiczną i zarazem chwalebną historię czasów II wojny światowej na terenie Rozprzy. To ciekawy sposób na przybliżenie zarówno mieszkańcom gminy, jak i osobom odwiedzającym Rozprzę tamtych wydarzeń. - Należy podkreślić, że Rozprza ma piękną i bogatą historię, a quest ukazuje jej część. Ponadto quest nieprzypadkowo zaczyna się u drzwi Sanktuarium Rozprzańskiej Matki Życia, prowadzi na cmentarz, a na koniec “wracamy” do… To wielka symbolika i dodatkowy, nieco filozoficzny przekaz – tajemniczo zachęcają do odwiedzenia Rozprzy twórcy projektu.

Quest zawiera wiele różnych i ciekawych informacji, natomiast przez trenerów został zaopiniowany jako najlepszy pod względem wartości historycznej. Zorganizowanie konferencji właśnie w Rozprzy było tego wyrazem.
Wszyscy członkowie grupy podczas wspomnianej konferencji odebrali z rąk Krystyny Adaszkiewicz - prezes LGD “BUD-UJ RAZEM’’ oraz Janusza Jędrzejczyka – wójta gminy Rozprza, serdeczne podziękowania za wkład włożony w tworzenie questu.


Co to jest questing?
Questing to swego rodzaju gra terenowa, przypominająca “podchody”. W istocie, to nowa forma poznawania regionu poprzez promocję walorów przyrodniczych, historycznych i kulturalnych danego obszaru lub społeczności lokalnej, skierowana szczególnie do rodzin, dzieci i młodzieży. Bo tematem questu może być niemal wszystko.
Questing umożliwia innowacyjne zwiedzanie. Jest dostępny dla każdego, samoobsługowy i pozwala odkrywać walory regionu, których na co dzień nie zauważamy.

Questing pełni funkcję edukacyjną, ale też ma rolę promocyjną. Dzięki niemu można ciekawie zaprezentować region i sprawić, by jego poznawanie było cennym, zapadającym w pamięć doświadczeniem.
Quest zawsze rozpoczynamy w określonym miejscu, dalej wystarczy poruszać się według zamieszczonych w treści wskazówek, dzięki którym questowicz dowiaduje się wielu ciekawych informacji i odgaduje poszczególne zagadki. Te pozwalają mu ułożyć hasło i odkryć skarb.

Quest “Rozprza – śladami II wojny światowej” - ulotka jest dostępna w Urzędzie Gminy Rozprza lub na stronie: http://budujrazem.questing.pl/rozprza-przez-rozprze-sladami-ii-wojny-swiatowej/

Do zainstalowania w telefonach i smartfonach Aplikacja Quiz Questing.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ulla ~ulla (Gość)05.05.2014 12:26

Bawić to się lubią w tej gminie i nic więcej a Pani radna najbardziej Podchody to jej domena szczególnie z wyborcami nie Historię to znają nieliczni i najstarsi mieszkańcy oraz młodzież Wójt to nie zna nawet potrzeb mieszkańców a co tu mowa o historii gminy

33


dzeus ~dzeus (Gość)05.05.2014 09:19

wszystko to sztuczne... najciekawsze historie są te mało znane i tam gdzie polityka nie zagląda... jak np ta: http://www.ziemiapiotrkowska.blogspot.com/2014/02/wielki-pozar-rozprzy.html

50


polijana ~polijana (Gość)05.05.2014 06:15

Gmina w takie pierdoły się bawi? Bo nie jest napisane nic kto to tworzył prócz kilku osób które oprócz dwóch panów to raczej robili to służbowo bo prywatnie to te osoby nie wykazują inicjatywy aby działać społecznie.

40


gosciu ~gosciu (Gość)05.05.2014 06:05

Drogi budować!

30


po ~po (Gość)05.05.2014 06:04

Co za lipa

30


luzik luzikranga04.05.2014 22:56

Cytuję:
quest nieprzypadkowo zaczyna się u drzwi Sanktuarium Rozprzańskiej Matki Życia, prowadzi na cmentarz


Jak udowadniać swój patriotyzm, to tylko przez religijno-martylologiczny bełkot!

44


Exploit ~Exploit (Gość)04.05.2014 17:46

Najlepszym przejawem patriotyzmu byłaby wymiana rządu i większości osób tam zasiadających na nowych ludzi Z POLSKĄ TOŻSAMOŚCIĄ NARODOWĄ a nie jak w tej chwili cwaniaków chowających się pod płaszczykiem polskich nazwisk!!!

Komentarz był edytowany przez autora: 04.05.2014 17:47

101


CoolMen ~CoolMen (Gość)04.05.2014 13:46

"oioioi" napisał(a):
Rozprza ma patriotyczny quest!


Aż mnie skręca gdy czytam zestawienie "patriotyzm" i "Quest". Myślałem, że patriotyzm charakteryzuje się m.in. dbałością o czystość języka polskiego. Ten angielski wyraz w zestawieniu z patriotyzmem wygląda jak drwina z patriotyzmu.

101


swojak ~swojak (Gość)04.05.2014 13:29

fajnie

22


oioioi ~oioioi (Gość)04.05.2014 11:37

Rozprza ??? Nie, dziękuję :P

45


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat