Rozpoczęły się prace na terenie parku Belzackiego

UM Piotrków Trybunalski Środa, 14 kwietnia 202120 4116
Rozpoczęły się prace przy rewaloryzacji parku Belzackiego. Teren inwestycji został już ogrodzony i na całym jej obszarze obowiązuje zakaz wstępu. Na terenie miejskiego zieleńca powstanie m. in. plenerowa scena oraz klub młodzieżowy. Przewidziano także spore nasadzenia roślinności. Część prac zakończy się jeszcze jesienią tego roku, ale całość inwestycji będzie gotowa dopiero w lipcu 2022 roku.

Ładuję galerię...

W ramach rewaloryzacji parku Belzackiego przewidziano budowę nowych alejek oraz przebudowę istniejących. W miejscu, w którym kiedyś miał znajdować się zabytkowy dworek, stanie portyk. Pojawią się także: altana, belwederek, trejaże oraz pergole.

 

W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także budowę letniej sceny, która znajdzie się przy budynku przewidzianym jako siedziba klubu młodzieżowego. Obok znajdzie się automatyczna toaleta podobna do tej, która stanęła na placu Niepodległości.


W zrewaloryzowanym parku nie zabraknie również urządzeń do zabawy i ćwiczeń tj. placu zabaw oraz siłowni plenerowej. Całość infrastruktury uzupełnią ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz latarnie parkowe.


W ramach urządzania terenów zielonych zaplanowano specjalną aranżację roślinną w miejscu lokalizacji dawnego dworu. Powstanie tam łąkę kwietna o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Projekt zakłada także posadzenie 45 drzew, ponad 2,5 tys. krzewów oraz 7 tys. roślin bylinowych.


Jednym z najtrudniejszych etapów rewaloryzacji będzie wykonanie tzw. robót związanych z odnowieniem stawu. To bardzo szeroki zakres specjalistycznych prac m. in. przy przepustach, skarpach i pomostach. Na zbiorniku wodnym przewidziano także budowę pomostu oraz podestu widokowego z leżakami.


Łączny koszt inwestycji to blisko 9,9 mln zł. Miasto wyda ze swojego budżetu około połowy tej kwoty. Resztę, ponad 5 mln zł, pokryje dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W tej kwocie 3 mln 241 tys. zł to dotacja, a 2 mln 160 tys. zł zostanie przekazane w formie pożyczki.


Zgodnie z założonym harmonogramem inwestycja mam być gotowa do połowy lipca 2022 roku, choć roboty w zakresie wniosku do WFOŚiGW (tj. w obrębie obszar zabytkowego parku) mają potrwać do 30 października 2021 r.

 


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (20)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

GUL ~GUL (Gość)16.04.2021 08:48

Ten park dopiero był modernizowany i jest w dobrym stanie.Nie wiem jaki sens jest pakowanie dalej tam pieniędzy.
Ul. Żelazna czy Roosevelta od lat siedemdziesiątych nie miały poważnego remontu tylko łatanie dziur.
Kiedy ktoś zrobi porządek np ze starym(ruina) hotelem na ul. Mickiewicza ( przy dworcu PKS)albo z w centrum miasta
z restauracją Europa która straszy o trzydziestu lat.

01


Man ~Man (Gość)14.04.2021 17:46

Wycięte drzewa na zdjęciach na innym portalu wydają się zdrowe. W zamian za usunięte, pokaźne drzewa będą nasadzenia niewielkich rozmiarów w ilości 1/3 ściętych. Ale za to po 50 latach jak cudnie będą wyglądać. Kaczki, dzięki nowym kładkom nad stawem, poczują się tak swobodnie, że odlecą w siną dal lub po prostu nie przeżyją. Ochrona fauny i flory na medal, ale za to deweloperzy opylą mieszkania "w otoczeniu przyrody".

100


Elo ~Elo (Gość)14.04.2021 20:19

Czy bedzie też monitoring bo wieczorami to tam narkomany chodzo.

64


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)14.04.2021 15:49

inwestycja na 13 milionów, z tego 10 koszt miasta, bo tylko 3 jest dotacją. Staw oczywiście będzie jak dawniej, bo jest zbyt mały przepływ wody. Duża ilość alejek, to grzech powszedni projektantów, następnie ławki koniecznie pod drzewami żeby ptaki miły ubaw, bo żaden projektant jeszcze nie zauważył, że żeby ławka była w cieniu nie musi być pod drzewem. raczej obok. W sumie waloryzacja terenów zielonych przebiega w myśl podobnych założeń jak betonowanie rynków. Drogo i bez pomysłu, za to głupio.

160


Werny ~Werny (Gość)14.04.2021 15:21

Kolejny wal juz park poniatowskiego mial zachwycac ...

110


xml ~xml (Gość)15.04.2021 10:17

ten park największe powodzenie ma późnym wieczorem, nawet nie ma gdzie zaparkować

31


slawomir C. ~slawomir C. (Gość)15.04.2021 09:08

ten park wspominam z niedzielnych letnich sacerow 30 lat wstecz. mial swoj niepowtarzalny klimat. budzil czasem zachwyt a czasem strach kiedy to przechadzalismy sie z Dziadkami po parkowych alejkach. sluchalem opowiesci to stalo tu tu bylo to a tam cos innego. Teeraz czas na rewitalizacjie. Wszytko ok ale pamietajmy dzisiejsza mlodziez lubi niszczyc. Czas pomyslec o monitoringu, aby ta czesc miasta nie stala sie kolejnym miejscem na wypicie piwa i wodki! Ludzie to tylko ludzie, starsi uszanuja ale mlodziez zwlaszcza ta gorsza raczej nie!

32


EP97300 ~EP97300 (Gość)14.04.2021 14:07

"Dlaczego jednak "pod topór" poszły już okazałe i - na oko - zdrowe drzewa i ile w sumie zostanie ich wyciętych? To pytanie zadaliśmy w piotrkowskim magistracie i czekamy na odpowiedź.
Biuro Inwestycji i remontów UM w Piotrkowie odpowiada:
W oparciu o zatwierdzoną dokumentację projektową oraz decyzję Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do usunięcia przewidzianych było 120 drzew. Część drzew została już wycięta. Pozostało do usunięcia ok. 50 szt. drzew. W ramach nasadzeń kompensacyjnych przewidziano posadzenie 45 sztuk drzew z gatunku: grab pospolity, grab pospolity ‘Fastigiata’, jabłoń purpurowa, śliwa wiśniowa.
W projekcie w ramach gospodarki drzewostanem przewidziane do usunięcia drzewa są to egzemplarze usychające, uszkodzone, nie rokujące na przeżycie, posadzone wtórnie i kolidujące z układem kompozycyjnym parku, bądź zagrażające bezpieczeństwu ludzi i mienia."

60


go?ć_pio ~go?ć_pio (Gość)14.04.2021 15:28

A co to dla funduszu taka dotacja ....stu właścicieli aut z Ameryki dostanie kare po 50.000 i już jest ...

31


Adam z kartonu ~Adam z kartonu (Gość)14.04.2021 14:53

I poco tyle kasy wydawać na betonowe klocki ;)

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat