Rozmawiali o odzyskanej niepodległości

ePiotrkowBełchatów Piątek, 30 listopada 20181 1331
W Bełchatowie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". Prelegenci skupili się na różnych drogach prowadzących do odbudowy wolnej Polski i przeanalizowali zarówno sytuację na ziemiach polskich, jak i międzynarodową. Omówili również najważniejsze postacie i ośrodki, które odegrały kluczową rolę w odzyskaniu niepodległości.

Ładuję galerię...

Jak podkreślił dr Dariusz Rogut, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, wszystkim Polakom przyświecał wspólny cel, ale dążyli do jego osiągnięcia różnymi metodami. Profesorowie i historycy z całej Polski skupili się więc na koncepcji obozu wszechpolskiego, ale też tego skupionego wokół Józefa Piłsudskiego, czyli jednego z niekwestionowanych ojców niepodległości. Zastanawiano się także nad tym, dlaczego to właśnie 11 listopada jest symboliczną datą odzyskania wolności, będącego przecież wieloetapowym procesem. Na konferencji zostały omówione także sylwetki legionistów, a nawet niepodległościowa poezja.

 

- Mówiliśmy o etosie i genie wolności, który tkwi w Polakach i jest bardzo silny - podkreślił dr Dariusz Rogut. - Nie zatarł go i nie zniszczył żaden zaborca. Mam nadzieję, że przetrwa w nas na zawsze, chociaż moim zdaniem pokolenie 1918-39 zrobiło dla Polski więcej niż my po 1990 roku - zakończył.


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

orieł ~orieł (Gość)01.12.2018 09:55

Kolejny etap tłuczenia kotka przy pomocy młotka.
A może ktoś by wygłosił jakieś tezy na temat tego jak szanować niepodległość i jak dbać o dobro Polski, a nie tylko dobro paru cwaniaczków? I jak żyć dla Polski, a nie z Polski? Widać na zdjęciu takich, co mieliby się nad czym zastanawiać.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat