Rozmawiają z młodzieżą o cyberprzemocy

ePiotrkow Wtorek, 27 listopada 20187 3389
Cyberprzemoc to temat spotkań, jakie zorganizowało dla młodzieży w wieku 15-21 lat, w ramach swojej bieżącej działalności, Młodzieżowe Centrum Kariery przy OHP w Piotrkowie. Przez dwa dni prelekcji młodzi ludzie, podopieczni hufca pracy przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego, zapoznają się nie tylko z pojęciem i formami przemocy w sieci, ale także dowiedzą się, jak przed nimi się bronić i gdzie jej ofiary mogą szukać pomocy.

W ramach bieżącej działalności Młodzieżowe Centrum Kariery przy OHP w Piotrkowie zorganizowało w Hufcu Pracy przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego przy ulicy Pawlikowskiego dwudniowe spotkanie informacyjne dla młodzieży, dotyczące cyberprzemocy. Pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 27 listopada, drugie zostało zaplanowane na piątek, 30 listopada. Prelekcję dla osób w wieku 15-21 lat, podopiecznych piotrkowskiego hufca pracy poprowadził jego komendant Damian Papiernik.

 

 

 

– Pomysł na przeprowadzenie takiej prelekcji wyniknął z zagrożeń z jakimi na co dzień spotykają się w sieci nasi podopieczni i nie tylko oni. Zjawisko to związane jest z wszelkiego rodzaju przemocą i agresją słowną, wyzwiskami, zastraszaniem, publicznym ośmieszaniem oraz pedofilią. Zwłaszcza w przypadku ostatniego z wymienionych niebezpieczeństw, głównie dzieci są nieświadome złych intencji takich osób, ani konsekwencji jakie mogą wyniknąć z ich spotkaniem w świecie realnym – mówi wspomniany Damian Papiernik.

Formy cyberprzemocy, skutki tego zjawiska, umiejętność reagowania na nie i wiedza na temat, do których z instytucji mogą zgłaszać się jego ofiary – z tym wszystkim zapoznali się uczestnicy pierwszego dnia prelekcji. Elementem, na które szczególną uwagę zwrócili organizatorzy spotkania była konieczność uświadomienia młodym ludziom, jak często oni sami mogą być sprawcami cyberprzemocy oraz jakie konsekwencje prawne mogą im z tego tytułu grozić. Mówi ww. Damian Papiernik: – Młodzi ludzie w relacjach przyjacielskich potrafią dla kawału czy zdobycia popularności wśród rówieśników wykonać znanej im osobie czy to zdjęcie czy nakręcić filmik z jej udziałem, na których ta osoba znajduje się w jakieś niefortunnej dla niej sytuacji, a następnie rozpowszechnić je z jakimś głupim komentarzem w Internecie. Bywa również, że chłopak czy dziewczyna chcąc zemścić się na swoim czy swojej byłej miłości zamieszczają w sieci na przykład nagie zdjęcia tej osoby, jakie kiedyś dla siebie zrobili, gdy byli jeszcze razem. I zazwyczaj jest tak, że osoba, której niefortunne zdjęcia krążą w mediach społecznościowych, dowiaduje się o tym ostatnia. Następstwa takich wydarzeń są bardzo przykre, a niekiedy i tragiczne w skutkach, bo wiele w ten sposób ośmieszonych osób podejmuje próby samobójcze.

Zagrożeniem dla młodych ludzi w sieci ą także różnego rodzaju sekty i grupy związane czy to z subkulturami czy jakimiś nielegalnymi organizacjami paramilitarnymi. – Z takimi typami zagrożenia spotykają się dzieci, które nie czują się dobrze wśród najbliższych, mają poczucie odrzucenia i szukają pomocy w sieci. Logują się na różnych stronach czy czateriach i tam natykają się na osoby, które poszukują takich zagubionych dzieci i nastolatków. Ich działania są wyjątkowo niebezpieczne, często za ich namową młodzi ludzie wchodzą w konflikt z prawem, czy potrafią targnąć się na własne życie – dopowiada komendant piotrkowskiego hufca.

Choć od dwóch lat temat cyberprzemocy jest omawiany wśród podopiecznych piotrkowskiego MCK OHP to jednak, jak przyznają organizatorzy wtorkowej i piątkowej prelekcji, problematyka ta wciąż stanowi temat tabu. Dlatego wspomniany MCK zdecydował się na kontynuowanie spotkań w tej kwestii z młodzieżą. W najbliższy piątek, w ramach drugiego dnia realizacji projektu spotkania informacyjnego o cyberprzemocy jego uczestnicy dowiedzą się jak unikać tego zjawiska w odniesieniu do ochrony własnych danych osobowych, jak chronić konto – czy to w mediach społecznościowych czy w banku.

Cyberprzemoc nie ma granic wiekowych ani bariery płci. Dotyka ona wszystkich. Jest problemem wszystkich uzależnionych od dostępu do sieci, a uzależnienie owo to z kolei domena naszych czasów.

 

 

Więcej informacji na temat bieżącej działalności Młodzieżowego Centrum Kariery OHP można uzyskać odwiedzając jego siedzibę przy ulicy Konarskiego 2 w Piotrkowie lub na stronie piotrkowskiego hufca pracy - www.lodzka.ohp.pl

 


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)27.11.2018 18:24

Dobrze , że są instytucje które nie marnują publicznych środków na organizację imprez lecz troszczą się o młodych z problemami.

20


gość ~gość (Gość)27.11.2018 18:22

Fajna inicjatywa oby takich wiecej sie odbywalo we wszystkich szkołach w Pt.

20


gość ~gość (Gość)27.11.2018 18:20

Zawsze kogos ten wyklad moze uratuje. lepszy rydz niż nic

10


gość ~gość (Gość)27.11.2018 18:18

Świetna sprawa_Trzeba pomagac dzieciakom

20


gość ~gość (Gość)27.11.2018 18:10

Bardzo fajny temat. Popieram takie inicjatywy. Trzeba przeciwdziałać cyberprzemocy.

10


a2 ~a2 (Gość)27.11.2018 16:01

Teraz dopiero? Już jest pozamiatane. Większość ludzi już nie potrafi samodzielnie myśleć, samodzielnie podejmować decyzji ani nie ma własnego zdania.

11


rozsądny ~rozsądny (Gość)27.11.2018 15:18

i co z tego?

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat