ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rośliny miododajne

Czwartek, 17 września 2020 1146
Rośliny miododajne są źródłem surowca potrzebnego pszczołom do wytwarzania miodu oraz ich pożywienia. Pszczoły uczestniczą w procesie zapylania tych roślin, a wywarzany przez nie nektar jest dla nich nagrodą za ich pracę. Rośliny te wyróżniają się wyjątkowo barwnymi i wonnymi kwiatami, które swoimi atrakcyjnymi kolorami i zapachem przyciągają pszczoły i inne owady. Zazwyczaj mają długi okres kwitnienia

Ze względu na swoje walory dekoracyjne często są wykorzystywane jako rośliny ozdobne do uprawy w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. Nasiona roślin miododajnych, warzyw i kwiatów dostępne są tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nasiona/

 

Podział roślin miododajnych


Wbrew pozorom rośliny miododajne to nie tylko kwiaty, ale także drzewa, krzewy, zioła i inne rośliny jednoroczne, dwuletnie oraz byliny. Ze względu na rodzaj wytwarzanego surowca możemy je podzielić na:

Spadziowe – spadź jest to słodka wydzielina, która występuje na liściach oraz gałązkach. Małe owady tj. mszyce czy miodówki, które odżywiają się sokiem roślinnym, wydalają jego nadmiar właśnie w postaci słodkiej „rosy”. Następnie jest ona chętnie zbierana przez pszczoły i to właśnie z niej powstaje cenny i chętnie kupowany miód spadziowy.

Nektarowe – nektar jest słodką wydzieliną zawierającą cukry proste i sacharozę. Oprócz tego jest źródłem kwasów organicznych, barwników, olejków eterycznych, a także aminokwasów, witamin i soli mineralnych. Z niego właśnie powstaje miód nektarowy (inna nazwa to kwiatowy).

Pyłkowe – pyłek zbierany jest przez pszczoły zarówno z roślin wiatropylnych jak i owadopylnych, przynoszony jest w postaci obnóży pyłkowych i składny w komórkach plastra. Powstaje z niego tzw. pierzga, która jest cennym źródłem białka i witamin dla pszczół.

 

Popularne rośliny miododajne


Facelia błękitna – bardzo ceniona wśród pszczelarzy roślina jednoroczna, o dużej wydajności 300 kg/ha. Dorasta do 70-80 cm. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko sporej wydajności, ale także prostej uprawie, zdrowotności plantacji i niewielkich wymaganiach jeśli chodzi o warunki klimatyczne i glebowe. Ponadto jest odporna na choroby i szkodniki, hamuje chwasty i wytrzyma krótkie przymrozki. Jej okres kwitnienia trwa około 6 tygodni i rozpoczyna się już 6-8 tygodni po wysiewie.

 

Rzepak – jednoroczna roślina oleista należąca do rodziny kapustnych. Wymaga zwięzłych i zasobnych w składniki pokarmowe gleb. To właśnie z niego powstaje cenny miód rzepakowy, który jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm, zalecany przy chorobach serca oraz miażdżycy.

 

Chaber bławatek – dwuletnia lub jednoroczna roślina, o wysokości do 80 cm, która występuje jako pospolity chwast. Preferuje lekkie gleby. Zakwita w czerwcu i może kwitnąć aż do września. Jego wydajność dochodzi nawet do 300 kg/ha, a pozyskiwany miód ma posmak goryczki i zastosowanie lecznicze.

 

Mikołajek płaskolistny – jest byliną należącą do rodziny selerowatych, można ją spotkać na ugorach, miedzach i przydrożach oraz słonecznych zboczach. Jej liście są grube i mocno kolczaste, kwitnie od połowy lipca do końca sierpnia. Jej wydajność miododajna jest wyjątkowo duża, aż do 700 kg/ha.

 

Malina właściwa – ten dwuletni krzew uprawiany w ogrodach i na plantacjach, rośnie również dziko w lasach i zaroślach. Pod koniec maja rozpoczyna kwitnienie, które trwa około 3 tygodni, ale przez ten czas dostarcza obficie nektar oraz pyłek. Jej wydajność wynosi od 150 do 250 kg/ha.

 

Lipa szeroko i drobnolistna – długowieczne drzewa. W Polsce naturalnie występują właśnie te dwa gatunki. Lipa szerokolistna to potężne drzewo dorastające do 40 m wysokości, o szerokiej koronie. Kwitnie od czerwca do lipca. Drobnolistna zakwita około 2 tygodni później. Obydwie charakteryzują się dużą miododajnością, do 200 kg/ha.

 

Nostrzyk biały – dwuletnia roślina, jedna z najlepszych miododajnych w naszym klimacie. Spotykamy ją zarówno w naturalnym środowisku jak i uprawie polowej. Nostrzyk biały dorasta do 2 m wysokości, natomiast żółty do 1 m i ma nieco mniejszą miododajność. W uprawie polowej roślina ta może osiągać wydajność nawet do 680 kg/ha. Jej miód jest bardzo ceniony, o jasnej barwie i lekko waniliowym aromacie. O nostrzyku więcej dowiesz się tutaj: https://budujesz.info/artykul/nostrzyk-bialy-zasady-uprawy-zastosowanie-i-wymagania,1468.html

 

Mięta – popularne zioło wykorzystywane w celach leczniczych, o charakterystycznym zapachu. Jej kwiaty o różnych barwach fioletu, kwitną od czerwca do września. Wyróżniamy około 40 gatunków mięty, ale najbardziej miododajna jest odmiana długolistna, o wydajności nawet do 600 kg/ha. Nasiona mięty kupisz tutaj: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-miety/

 


 

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat