Rok z głowy… i z przymrużeniem oka.

Tydzień Trybunalski Sobota, 09 stycznia 202116 3585
Podsumowanie wydarzeń 2020 roku.

Ładuję galerię...

STYCZEŃ


Pierwszą piotrkowianką urodzoną w 2020 roku była Kornelia Węglewska. Ważyła 4100 g i mierzyła 57 cm. Słuszną linię ma nasza władza. A Kornelia przyszła na świat w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie.
„Czy kupcy pójdą z torbami?” – zastanawiał się „TT”, donosząc o wzroście opłat targowych. Czas pokazał, że owszem, poszli, ale na inne targowisko. Choć nie wszyscy.


Sześć wiaduktów wyburzono w jeden tylko weekend. Chodziło o odcinek autostrady A1 od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Zachód. I dla niektórych rzeczywiście zaczął się komunikacyjny węzeł.


W całym kraju trwały protesty pod hasłem „Kneblowanie sądów – rozwód z Europą”. W Piotrkowie manifestacje odbywały się przed budynkiem sądu. Trudno powiedzieć, czy zakneblowanym, ale obawy protestujących dotyczące wyjścia z Europy okazały się nieuzasadnione. Przynajmniej do końca roku.


LUTY


Protestowali też rolnicy z naszego regionu. Nie po raz pierwszy, nie po raz ostatni. Tym razem domagali się budowy przejazdu przez autostradę A1 i interwencji rządu ws. ASF. Z kolei przeciwko tej interwencji, czyli m.in. odstrzałowi dzików protestowali obrońcy zwierząt, a zwłaszcza dzików. Same dziki zachowały w tej sprawie stanowisko neutralne, co w ich sytuacji może nieco dziwić.


Zniknął kolejny symbol Piotrkowa, czyli „Księgarnia Na Rogu”. Powód – sprawy ekonomiczne. Z badań wynika, że w 2019 roku przeczytanie minimum jednej książki w roku zadeklarowało 37% Polaków. Statystyki byłyby znacznie lepsze, gdyby wzięto pod uwagę książeczki Lidla czy Biedronki. Ale niestety nie wzięto.


Z kolei w sprawie piotrkowskiej wieży ciśnień miała wypowiedzieć się młodzież. Tak przynajmniej twierdziły w lutym władze miasta, organizując specjalny konkurs. W listopadzie okazało się, że najlepszy pomysł na zagospodarowanie budynku mieli uczniowie „Budowlanki”. Teraz pozostaje czekać na realizację młodzieńczych marzeń, a z tą nie jest łatwo.


MARZEC

 

Jak donosił „Tydzień”, w piotrkowskim kościele Serca Jezusowego zbierano podpisy pod kandydaturą Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Najważniejsze to postawić na właściwego konia.

 

Rozpoczęła się koronawirusowa panika. Z aptek naszego regionu znikały: maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące. Czas pokazał, że strach przed Covid-19 był mniejszy niż przed szczepionką na Covid-19

 

KWIECIEŃ


Wielkanoc w cieniu koronawirusa. Wprowadzono pierwsze obostrzenia, a wśród nich m.in. zakaz wstępu do lasów. Z tego najbardziej ucieszyły się zwierzęta.


Pojawiły się poważne wątpliwości dotyczące terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Pierwotny – 10 maja – wydał się tak nieprawdopodobny kandydującej Małgorzacie Kidawie – Błońskiej, że postanowiła nie brać w nich udziału.


MAJ


Wybory w maju, choć starannie przygotowane przez ministra Sasina, jednak się nie odbyły, przesunięto je na lipiec.


Poseł z naszego okręgu wyborczego powiedział w radiowym Maglu (Strefa Fm), że jego komisja poznała przyczyny katastrofy smoleńskiej: „Bezpośrednią przyczyną katastrofy była eksplozja, która zniszczyła samolot bezpośrednio – jakieś 10 metrów – nad ziemią”. Antoni Macierewicz o wynikach prac komisji miał poinformować ministra obrony narodowej i prokuraturę. Niestety, nie znamy reakcji tych instytucji na te ustalenia, ale sporo się domyślamy.


Także w Piotrkowie zaobserwowano znaczny wzrost zainteresowania ogródkami działkowymi. To jeden z efektów koronawirusa. Coraz bliżej nam na RODOS (Rodzinne Ogrody Działkowe Ogrodzone Siatką), niż na Rodos.


CZERWIEC


Coraz częściej i coraz głośniej protestowali kupcy, handlujący przy hali targowej. Przygotowali nie tylko trąbki, ale także pismo skierowane do prezydenta miasta i symboliczną taczkę dla niego oraz nowego dyrektora piotrkowskiego ZDiUM. Wiadomo, co znalazło się w piśmie (postulaty dotyczące zaniechania wzrostu opłat targowych), ale taczka chyba nie spełniała wymogów sanitarnych, bo adresaci z niej nie skorzystali.
Później niż zwykle (koronawirus!) rozpoczęły się matury. Największym zaskoczeniem był brak „Lalki” na egzaminie z języka polskiego. Aby poprawić maturzystom humory, zadysponowano „Wesele”.


„Za śmieci od 2021 zapłacimy więcej!” – alarmował „TT”. To była ta gorsza wiadomość. Lepsza była taka, że odpady wielkogabarytowe będą odbierane częściej, co może oznaczać, że sprzed naszych bloków znikną stare wersalki, szafy i muszle klozetowe. Może, ale nie musi.

 

LIPIEC


Wybory prezydenckie jednak się odbyły. Wygrał je urzędujący prezydent. W Piotrkowie wynik był niemal identyczny, jak w skali całego kraju, co zdaniem niektórych politologów może świadczyć o tym, że jesteśmy „Polską w pigułce”. Lekarze ostrzegają: przed zażyciem pigułki zapoznaj się z treścią ulotki zamieszczonej do niej.


W lipcu w Piotrkowie miała się odbyć część „Wakacyjnej trasy Dwójki”, czyli koncert z udziałem m.in. znanego barda Zenona Martyniuka. Ze względu na Covid-19, trasa nie doszła do skutku. Na szczęście fanem pana Zenona jest prezes TVP, co zaowocowało koncertami barda online pokazywanymi przez telewizję i „Sylwestrem marzeń”. Niestety, nie sprecyzowano czyich.


W wielu nie tylko piotrkowskich sklepach pojawiły się tablice z napisem: Klientów bez maseczek nie obsługujemy. Zatem żeby kupić maseczkę, najpierw trzeba mieć maseczkę.


SIERPIEŃ


Poznaliśmy wyniki matur. W Piotrkowie ponad 75% zdało, a w powiecie 40%. Można narzekać, że to mało. Ale z drugiej strony można też powiedzieć, że nie zdało zaledwie 60%.


Słynny pomnik nie mniej słynnego Mikołaja Kopernika stojący przed I LO w Piotrkowie został przyodziany w tęczową flagę. Na krótko, bo flaga została zabrana przez dobrze zbudowanego młodzieńca. Do końca roku nie ustalono dlaczego: czy była wyjątkowo ładnie uszyta i chciał ją mieć u siebie, czy może wymagała tzw. dosztukowania, a mężczyzna był krawcem? W sprawie przesłuchano osoby, które pomnik ozdobiły,ale niestety młodzieńca już nie, nie mówiąc o najbardziej zainteresowanym, czyli Koperniku. A filmik ze zdarzenia trafił nie tylko do internetu, ale do ogólnopolskich telewizji.

 

WRZESIEŃ


Nowy rok szkolny w cieniu epidemii. Uczniowie w maseczkach, a nauczyciele przygotowywali się do przejścia na dłuższe nauczanie zdalne. Właściciele sklepów ze sprzętem RTV zacierali ręce i robili zapasy.


Famur zdecydował o postawieniu w stan likwidacji oddziału w Piotrkowie. Tak, to nie był dobry rok.


Piotrków i powiat piotrkowski znalazł się w tzw. żółtej strefie. I to nie był nasz ostatni awans w 2020.


Piotrkowscy radni zdecydowali o ograniczeniu handlu na terenie najbardziej znanego targowiska w mieście. Od grudnia można sprzedawać tam warzywa, owoce i inne płody rolne. Ktoś powie, że to likwidacja stanowisk z odzieżą, obuwiem i innymi produktami i że w ogóle to błąd, bo ta odzież – np. majtki - była wizytówką targowiska. Ale inny zauważy, że władze postępują zgodnie z duchem ekologii: w końcu owoce i warzywa to samo zdrowie.


Wreszcie wyłoniono firmę, która pogłębi Pilicę w okolicach Sulejowa. Optymiści liczą na powrót popularności Polanki, pesymiści obawiają się większej liczby utonięć.


Rozpoczął się remont ulicy Rakowskiej w Piotrkowie. Pojawiły się korki. Ciężkie jest życie drogowca: jak coś naprawia i remontuje, kierowcy narzekają na korki. Kiedy nie naprawia i nie remontuje, kierowcy narzekają, że nie naprawia i nie remontuje.


PAŹDZIERNIK


Piotrków awansował do covidowej strefy czerwonej. Wyżej już nie można było.


Rolnicy nie tylko z naszego regionu protestowali przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. W ramach protestu do biura poselskiego PiS w Rynku Trybunalskim po schodach wniesiono taczkę gnoju. Rolników przywitał najbardziej odporny na zapachy radny Łukasz Janik (PiS), który zaproponował spotkanie z posłem A. Macierewiczem, ale już bez taczki. Rolnicy trochę pokręcili nosami, ale taczkę wynieśli.


Protestowali także mieszkańcy gminy Sulejów, którzy od dawna mają dość uciążliwości komunikacyjnych i domagają się budowy ekspresowej S12. Najwidoczniej nie dowierzają obietnicom premiera, który budowę obiecał podczas wyborczego wiecu w Piotrkowie kilka tygodni wcześniej.
Zamknięto wiadukt w miejscowości Siomki (gmina Wola Krzysztoporska). To największa inwestycja drogowa realizowana przez samorząd powiatu piotrkowskiego w roku 2020. A zakończy się już w tym roku. Tzn. ma się zakończyć.


Także w Piotrkowie odbywały się strajki kobiet organizowane przez Strajk Kobiet. Kobiety, ale i mężczyźni nie zgadzają się z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Hasłem przewodnim protestów było *********** TK w pewnym sensie wziął sobie te słowa do serca, bo wyroku do końca 2020 nie opublikował.


LISTOPAD


Miejska delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza w Piotrkowie, aby uczcić 102. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tym razem obyło się bez śpiewania pieśni patriotycznych w kościele, a zatem i bez większego medialnego rozgłosu takiego jak rok wcześniej.

 

Znów protestowali kupcy. Tym razem już bez taczki, ale znów z pismem do radnych i prezydenta, w którym prosili o odroczenie wykonania decyzji dotyczących zmian na targowisku. Lider protestujących Tomasz Kowalewski zainwestował w specjalne koszyki, które zajmują tyle samo miejsca, ale dają większą powierzchnię handlową, gdyż są wyższe. W ten sposób został piotrkowskim Drzymałą.

 

GRUDZIEŃ


„Lokalny handel po nowemu” – pisał „Tydzień”. Wprawdzie niektórzy przewidywali koniec hali targowej, ale ten nie nastąpił. Po prostu część kupców przeniosła się na bazar przy ulicy Dmowskiego, gdzie handel odbywa się cztery dni w tygodniu. I można sprzedawać wszystko, a to ile się sprzeda, w dużej mierze zależy od kupujących.


Coraz głośniej o szczepionkach na koronawirusa. Pierwsze ukłucia – 27 grudnia. Także w Piotrkowie zaobserwowano interesującą tendencję: o ile kilka miesięcy temu baliśmy się samego Covid-19, o tyle pod koniec roku zaczęliśmy się bać szczepionek. Wśród najciekawszych obaw: wyrastanie ogona, rogów i to, że Bill Gates będzie znał nasze PIN-y do kart płatniczych. Przypomnijmy, że według płaskoziemców, Ziemia jest oczywiście płaska, a unoszą ją cztery duże żółwie.


Na koniec roku mieliśmy pokrzepiające słowa wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, który w wywiadzie dla „TT” powiedział: „Sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie się poprawia”.


Bo najważniejsze w minionym roku było posiadanie różowych okularów.


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

iRBis iRBisranga09.01.2021 14:32

Przymrużając oko - rozweseliło mnie w tym tekście rzeczy parę:
- wiele miast (w tym stolic) ma grób nieznanego żołnierza. W grodzie trybunalskim poszliśmy dalej. Mamy "pomnik Grobu nieznanego żołnierza. Jak dawno stwierdził mistrz Konstanty: my Polacy lubim pomniki.
- niewytłumaczone zjawiska fizyki dotyczą Hali Targowej. Z jednej strony - hala sama zmieniła się w międzyczasie w biedronkę i jako mały robaczek znikła z dyskusji. Z drugiej jednak strony - rozrosła się na cały plac targowy - zwany odtąd HALĄ. Wielka jest siła słowa.
- z teorią płaskiej ziemi dyskutować trudno.(Chyba, że ktoś wie, na czym stoją żółwie.) Jednak zasygnalizuję pewien dowód przeciw tej teorii: Gdyby ziemia była płaska jak stół, koty by z niej wszystko pozrzucały, co wie każdy posiadacz kota (i stołu).
Życzę wszystkim weselszego roku 2021

52


gość_truteń ~gość_truteń (Gość)11.01.2021 10:36

Brakło najważniejszej informacji,mianowicie o dziwnym zachowaniu pana przewodniczącego Błaszczyńskiego. Wreszcie o Piotrkowie mówiono w telewizji w całej Polsce.

10


Dawidoff ~Dawidoff (Gość)11.01.2021 10:32

Nie ma ani słowa o otwarciu Wojska Polskiego, przebiciu łódzkiej do ronda a tym samym odkorkowaniu tej części miasta

10


obs. ~obs. (Gość)09.01.2021 14:06

Przegląd wydarzeń na piotrkowskim "miejskim" terenie Szanowna Redakcja potraktowała trochę po łebkach. Za mało dostało się piotrkowskim rządzącym od naczelnego wodza poprzez jego przybocznych i dwór. Oczywiście nie będę nikogo informował kto jest kto bo Piotrkowianie pewno się domyślą. Miasto Piotrków a jakże poza wspomnieniami o swojej chwalebnej przeszłości co chwila wyciąganymi z lamusa nic ciekawego nie zyskało. Ani pod względem gospodarczym ani kulturalnym. Oczywiście ktoś może powiedzieć koronka...prawda ,ale jakby nie koronka to co się takiego zdarzyło ,czym Piotrków mógłby się pochwalić. Może choćby jakiś nowy autobus ,albo jakąś małą fabrykę ktoś by postawił? Póki co jeden z legendarnych kominów co dymił ...już nie dymi. Roosevelta dziurawa ,Żelazna rdzewieje , kolejny etap tu ,kolejny tam.....

82


franco ~franco (Gość)09.01.2021 16:13

Co to za okaz nr 7?

30


electric ~electric (Gość)09.01.2021 15:28

Fajny tekst w końcu.

23


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)09.01.2021 14:47

Słabiutki ten przegląd oj słabiutki. Pod kogo pisany? A raczej kogo tam się ewidentnie pomijało?!

51


gość_płaskoziemca ~gość_płaskoziemca (Gość)09.01.2021 14:04

Już coraz mniej ludzi wam wierzy dziennikarze

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat